Reklama

Niedziela 15/2014

Szczegółowy spis treści

2

Papież Franciszek przyjął Elżbietę II

(KAI)

Ojciec Święty przyjął 3 kwietnia br. brytyjską królową Elżbietę, której towarzyszył małżonek, książę Edynburga Filip. Spotkanie odbyło się w saloniku przylegającym do auli Pawła VI.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Młodością zachwyceni, młodością ożywieni

Ks. Ireneusz Skubiś

Młodość czerpie dziś życie pełnymi garściami, chodzi tylko o to, by poruszała się we właściwym kierunku. Niedziela Palmowa jest wielkim świętem młodości i rozwoju.

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

Papież Franciszek podarował kieszonkowe wydanie Ewangelii wiernym uczestniczącym 6 kwietnia br. w niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” na Placu św. Piotra w Rzymie. Specjalnie wydany przez drukarnię watykańską tomik zawiera cztery Ewangelie i Dzieje Apostolskie

ZE ŚWIATA
5

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z POLSKI
7

Z Polski

ROZMOWA Z NUNCJUSZEM
8-9

Mieć biodra przepasane, sandały na nogach i laskę w ręku

O kryteriach wyboru biskupów, modelach współczesnego duszpasterstwa i priorytetach trzech ostatnich papieży z abp. Celestino Migliorem, nuncjuszem apostolskim w Polsce, rozmawia Bartłomiej Warowny, kleryk Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

REWELACYJNA BIOGRAFIA JANA PAWŁA II
10-11

Polskość motorem pontyfikatu

Grzegorz Polak

Wspaniały prezent na kanonizację Jana Pawła II dali nam księża pauliści, wydając po polsku biografię Ojca Świętego pióra wybitnego włoskiego historyka i publicysty Andrei Riccardiego.

W KRĘGU PRZYJACIÓŁ JANA PAWŁA II
12

Daje świadectwo o Janie Pawle II

Urszula Buglewicz

Zarząd Towarzystwa Naukowego KUL w dowód uznania za całokształt dorobku naukowego w duchu humanizmu chrześcijańskiego przyznał doroczną Nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego – założyciela i pierwszego rektora KUL-u – s. prof. Zofii Józefie Zdybickiej USJK

27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA PAWŁA II
13

Pytania do Świętego

(Red.)

Sport w życiu Jana Pawła II

Ks. Jacek Molka

Bł. Jan Paweł II, do którego kanonizacji zostało zaledwie kilkanaście dni, był bez wątpienia jednym z nielicznych papieży czasów nowożytnych propagujących i uprawiających sport

NA DRODZE KRZYŻOWEJ
14-15

Zamyślenia pasyjne z bł. Janem Pawłem II

Ks. Janusz Kozłowski

WŁOSKI MUSICAL O PAPIEŻU POLAKU
16

Bo kochał teatr

Maria Fortuna-Sudor

Do książek poświęconych życiu i działalności Jana Pawła II, do filmów ukazujących jego dzieje, ale też realizację idei, którym służył, twórcy dopisali kolejną formę upamiętnienia Papieża Polaka. Jest nią musical operowy pt. „Karol Wojtyła. Historia prawdziwa”

KSIĄŻKI BIBLIOTEKI „NIEDZIELI” NA KANONIZACJĘ
17

Święty Jan Paweł II. Droga na ołtarze

Lidia Dudkiewicz

W oczekiwaniu na kanonizację Jana Pawła II proponujemy wyjątkową książkę Włodzimierza Rędziocha, rzymskiego korespondenta „Niedzieli”, ukazującą drogę Papieża Polaka na ołtarze.

Był tak blisko nas...

Tygodnik „Niedziela” towarzyszył Janowi Pawłowi II od momentu zamachu na jego życie 13 maja 1981r. – wtedy ukazał się 1. numer tygodnika po wznowieniu – do jego śmierci.

Zachowaj wiarę w Boga, by nie zagubić się we współczesnym świecie...

Ewa Oset

Ukazująca się w przededniu kanonizacji Jana Pawła II książka ks. Ireneusza Skubisia pt. „Zachowaj wiarę w Boga, by nie zagubić się we współczesnym świecie...” to zbiór refleksji nad priorytetami życia Polaków.

MÓWI O. JAN GÓRA OP
18-19

Moja antena do nieba

O niesamowitych spotkaniach z Janem Pawłem II, zabawnej historii z odlaniem papieskiej ręki, o fascynacji Świętym – z o. Janem Górą OP rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

ŚWIATOWY DZIEŃ MŁODZIEŻY
20-21

Krzyż Roku Świętego – krzyżem Światowych Dni Młodzieży (3)

Bp Henryk Tomasik

W dniu 13 kwietnia 2014 r. polska młodzież otrzyma od Ojca Świętego Franciszka Krzyż Światowych Dni Młodzieży. Krzyż ten ma bardzo ciekawą historię.

Polska zapłonie ogniem miłosierdzia
Kanonizacyjna iskra miłosierdzia

Przed ogłoszeniem Jana Pawła II świętym mieszkańcy Polski zjednoczą się w modlitwie przy Ogniu Miłosierdzia z Łagiewnik.

KOPIA CUDOWNEGO OBRAZU MATKI BOŻEJ „SALUS POPULI ROMANI"
22-23

Wędruje z młodzieżą po świecie

Bp Henryk Tomasik

Obok krzyża Światowych Dni Młodzieży, od Niedzieli Palmowej 2003 r. pielgrzymuje ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” (Ocalenie Ludu Rzymskiego).

ŚWIATOWY DZIEŃ MŁODZIEŻY
23

Wezwanie do świętości testamentem Jana Pawła II

Dorota Mazur

Nadszedł ten upragniony czas. Od 27 kwietnia br. Jan Paweł II święty. Był niezwykłym człowiekiem, o którego świętości przekonani byli wszyscy. Już na pogrzebie można było usłyszeć okrzyki: „Santo subito!”. I doczekaliśmy się.

LISTY DO PASTERZA
24

Troska o powołania

W naszym kolejnym spotkaniu omawiającym przesłanie Ojca Świętego Franciszka do polskich biskupów w ramach wizyty „Ad limina Apostolorum” chciałbym zapytać o refleksję na temat słów Papieża dotyczących powołań.

NIEDZIELA MŁODYCH
25-28

Sprawdź, kiedy Krzyż i Ikona będą w twojej diecezji!

Ostatnia prosta

Ks. Ireneusz Skubiś

Jesteśmy dzisiaj blisko osoby bł. Jana Pawła II. Minęła 9. rocznica jego śmierci. Pamiętam ten wieczór na Jasnej Górze, kiedy krótko po Apelu Jasnogórskim przyszła wiadomość, że przestało bić serce wielkiego Papieża.

Z palmą czy bez...

Iga Margielewska

Kiedyś w pośpiechu ozdabiałam moją skromną palemkę żywymi żonkilami, nie było czasu dłużej się jej przyglądać, czas naglił, trzeba już wychodzić na Mszę. Z dzieciństwa zostało mi, że gałązki wierzby, czyli bazie, muszą być tylko lekko rozwinięte, żadne inne mnie nie zadowolą. (Pamiętam wyprawy z koleżanką po najpiękniejsze w okolicy).

Bądź gotowy

(BW)

Mój Wielki Tydzień

Agnieszka Chadzińska

Jeszcze niedawno była pustynia. Sucha i bez widoku na horyzont. Kilka razy zdarzyło mi się po mozolnej wędrówce stanąć w tym samym miejscu, co poprzednio. Nie wzywałam pomocy, wiedząc, że i tak nikt mnie nie usłyszy. Kiedy już zmęczona przytulałam policzek do rozgrzanego piachu, czułam coś, jak bicie serca.

WIELKI POST
29

Niestraszna śmierć

Ks. Krzysztof Pawlina

Mówi się, że motorem postępu jest lenistwo. Ludzie nie chcą się wysilać. Chcą więcej odpoczywać. I dlatego wymyślają maszyny pozwalające szybciej i łatwiej wypełniać czasochłonne obowiązki. W życiu duchowym jest na odwrót. Motorem postępu jest gotowość do pracy nad sobą.

CYKL: PRZEZ KRZYŻ I MĘKĘ ŚWIAT ODKUPIĆ RACZYŁ
30-31

Wielki Tydzień z bł. Anną Katarzyną Emmerich

Ks. Jacek Molka

Wielki Tydzień to czas niepowtarzalny w życiu Kościoła. Obejmuje on okres od Niedzieli Palmowej do praktycznie Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Po raz kolejny vwspominamy najważniejsze zbawcze wydarzenia związane z naszą wiarą.

WIARA I ŻYCIE
31

Mała Antonietta wkrótce w chwale ołtarzy

Ks. Mariusz Rosik

Siedmioletnia Włoszka Antonietta Meo, nazywana pieszczotliwie Nennoliną, będzie wkrótce najmłodszą błogosławioną w historii Kościoła. Wymieniana jest w gronie największych mistyków. Jej proces beatyfikacyjny trwał trzydzieści lat. Rozpoczęto go już w 1942 r., pięć lat po jej śmierci.

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Wjazd Jezusa do Jerozolimy

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa

FELIETONY
35

Struktura imperium

Jan Maria Jackowski

Legalne oszustwa

Krzysztof Czabański

Media donoszą o perfidnych sposobach oszukiwania ludzi starszych, bezradnych. Takich przypadków jest bardzo dużo.

ROZMAWIAMY O POLSCE
36-37

Ropa, gaz i wielka polityka

O zastępowaniu czołgów rurociągami, niekonkretnych wizjach europejskiej „unii energetycznej” i konkretnych polskich zaniedbaniach z dr. Piotrem Naimskim rozmawia Wiesława Lewandowska

13 KWIETNIA - DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
38-39

Bohaterka z Katynia

Sławomir Błaut

Piękną, wzruszającą opowieść filmową pt. „Z nieba do Nieba” o Janinie Lewandowskiej – jedynej kobiecie zamordowanej przez Sowietów w Katyniu, lotniczce, córce gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego – stworzyli reżyser Zbigniew W. Kowalewski oraz współautor scenariusza Sławomir M. Kozak

40-41

Półtora wieku pamiątek

Mateusz Wyrwich

Polskie instytucje na Zachodzie przez lata były wyszydzane przez komunistyczne władze w Polsce. Podobnie jak polski legalny rząd na wychodźstwie.

KAPITAN JÓZEF KALINOWSKI
42

Święty zdrajca

Ryszard Bender

Film Władysława Pasikowskiego „Jack Strong” przypomniał ponownie osobę płk. Ryszarda Kuklińskiego, bohatera narodowego, który w epoce „Solidarności” przed stanem wojennym przekazał wywiadowi amerykańskiemu tajne sowieckie plany wojenne zagrażające Polsce i Europie Zachodniej.

ŚWIADECTWA
43

Chrystusowy krzyż moją mocą i świętością

Julia Rodzik

Anioł prawdy

Brat Tadeusz Ruciński FSC

PROSTO I JASNO
44

Wybrać ludzi sumienia

Czesław Ryszka

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 maja br. Polskę w kolejnej 5-letniej kadencji reprezentować będzie 51 europosłów w 766-osobowym parlamencie. Nie muszę dodawać, jak ważne są obecne wybory, ponieważ odbywają się w niezwykle trudnym momencie: cały wolny świat patrzy, jak zachowa się Unia Europejska wobec agresji Rosji na Ukrainę. Czy UE i NATO obronią integralność terytorialną Ukrainy? Czy nie skończy się jak w dowcipie: Rosja zajęła Krym, a UE – przygotowała ważne stanowisko!

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
45

Koniec wolności?

(pr)

Watykanista zawieszony w obowiązkach

(pr)

Zniszczone kościoły, meczety i szkoły

(pr)

Sukces „Noego”

(pr)

Wandale w kościołach

(pr)

Luteranie rosną w siłę

(pr)

46

Europejskie wybory

Mirosław Piotrowski

Pierwsze bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego zorganizowano 35 lat temu. Niektórzy z wówczas wybranych europosłów zasiadają w Brukseli i Strasburgu nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Współczesna wieża Babel

Zdzisław Skotnicki

PAMIĘĆ - JANUSZ KURTYKA
47

Są ludzie, których trudno zastąpić

Alina Czerniakowska

Koniec zimy. Wczesna wiosna uśmiecha się słońcem, śpiewem ptaków i nadzieją, że będzie dobrze i szczęśliwie. Każdy uwija się wokół własnych spraw.

INICJATYWY
48

Paczka od szlachetnych

Wojciech Dudkiewicz

Ks. Jacek Stryczek to niewątpliwie oryginał. Gdyby nim nie był, pewnie nie powstałaby „Szlachetna Paczka”, inicjatywa, która pomogła już wielu tysiącom potrzebujących. I nie rozpoczęłyby się przygotowania do czternastej już edycji tej akcji.

SPOTKANIE W AULI „NIEDZIELI”
49

Filmy o Janie Pawle II

Ks. Mariusz Frukacz

W auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” 31 marca br. miało miejsce interesujące spotkanie filmowe. W ramach duchowych przygotowań do kanonizacji Jana Pawła II przybliżaliśmy zgromadzonym materiał filmowy przygotowany przez Krzysztofa Kasprzaka.

PREZENTACJE
50-51

Kolejny bubel...

Iwona Galińska

We wrześniu 2014 r. pierwszoklasiści mają otrzymać darmowy podręcznik

Zaprosił ich Jan Paweł II

Wojciech Mścichowski

Oryginalnym i pożytecznym wypełnieniem czasu oczekiwania na dzień kanonizacji bł. Jana Pawła II okazała się tegoroczna V edycja Przeglądu Teatrów Szkolnych Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, który odbył się w dniach 18-21 marca br. w Częstochowie.

PAMIĘĆ
52

Strażnik wiary

Ks. Janusz Kozłowski ze Świdnika

Odszedł do niebiańskiej chwały ks. inf. Józef Wójcik – niestrudzony przewodnik, kapłan i „prawdziwy wyznawca”, jak go określił w 2006 r. Ojciec Święty Benedykt XVI, wyrażając tym samym swoją wdzięczność dla jego ogromnych zasług.

„Moja najlepiej przeżyta kolęda”

53

W pułapce

Marian Salwik

LISTY DO „NIEDZIELI"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

W poszukiwaniu sensu życia

RÓŻNE
57

Aukcja strusich pisanek na pomoc niepełnosprawnym

Ks. Piotr Kosmala, Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej

Muzyczne DarY

Kalendarium 13-19 IV 2014

Ewa Aszkiewicz

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
58

Święconka

Jolanta Marszałek

Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę, zwane powszechnie święconką lub święconym, jest tradycją sięgającą w Polsce XIV wieku. Początkowo święcono tylko chlebowego baranka, potem dodawano inne pokarmy.

67

Filmy Aliny Czerniakowskiej

Quiz kanonizacyjny „Niedzieli”

Z ZAKONNEJ KUCHNI • WIELKANOC
Dodatek10-Dodatek9

Sałatka z owocami

Pascha

Mazurek „dzień i noc”

Mazurek krówkowy

Ciasto z rodzynkami

Babka ucierana

Wielkanoc

Jolanta Marszałek

Żurek z jajkiem

Pieczona biała kiełbasa

Cebule obrać, pokroić w piórka, przełożyć na patelnię z rozgrzaną oliwą i smażyć chwilę, aby się zeszkliła. Przyprawić łyżeczką vegety, wymieszać i przełożyć do żaroodpornego naczynia. Zalać ¼ szklanki wody. Na cebuli ułożyć kiełbaski nie przecinając pętek, każdą z nich nakłuć szpikulcem lub wykałaczką.

Jajka faszerowane na kilka sposobów

Klops z polędwiczką

Filet z kurczaka z suszonymi pomidorami

Sałatka z winogronem

Sałatka ze szpinakiem

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Teatr tłem dla Słowa Bożego

Ks. Piotr Bączek

W wielu miejscach naszej diecezji czas Wielkiego Postu to także próba przełożenia Męki Pańskiej na język teatru. Pasyjne misteria wystawiano m.in. w oświęcimskiej parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, w Strumieniu, Rajczy.

U boku Jana Pawła II

Mariusz Rzymek

W siedzibie Kurii Diecezjalnej w Bielsku-Białej 31 marca biskup senior Tadeusz Rakoczy mówił o latach spędzonych u boku Jana Pawła II w Watykanie oraz o pielgrzymce papieskiej na Podbeskidzie. Biskupie wspomnienia poprzedziła Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu

Szkoła wiary z cenzurką

Monika Jaworska

Bóg jest miłością. To jest przesłanie tych rekolekcji, żebyśmy pamiętali, że Bóg nas kocha i nigdy nas nie odtrąci - mówił ks. prał. Franciszek Skórkiewicz w Skoczowie podczas szkoły wiary.

Niedziela kielecka

Palmowy obyczaj

Agnieszka Dziarmaga

Zwyczaj święcenia zielonych gałązek wprowadzono do liturgii kościelnej w XI wieku. Niedziela Palmowa była też zwana Kwietną lub Wierzbną, gdyż w Kościele katolickim wierzba była uważana za symbol Zmartwychwstania.

Młodzawska Pani Bolejąca

Władysław Burzawa

„Czy jest w dyecezji kieleckiej drugi kościół, któryby swoim obszarem dorównał młodzawskiemu?” - pytał na początku ubiegłego wieku ks. Stefan Stuczeń, szybko dodając, iż żadna świątynia ówczesnej diecezji sięgającej aż do Dąbrowy Górniczej nie może się równać z urodą młodzowskiego sanktuarium.

Młodzież odkrywa Wyklętych i prawdę historyczną

Z Leszkiem Bukowskim, naczelnikiem Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach - o poszukiwaniu autorytetów przez młodych ludzi wśród Wyklętych, o niezgodzie na gloryfikację minionego sytemu i trudnej drodze do prawdy historycznej, rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Z Leszkiem Bukowskim, naczelnikiem Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach - o poszukiwaniu autorytetów przez młodych ludzi wśród Wyklętych, o niezgodzie na gloryfikację minionego sytemu i trudnej drodze do prawdy historycznej, rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Niedziela małopolska

Bierze na siebie Twój ból

Małgorzata Cichoń

Dla chrześcijanina zbliżający się czas to najważniejsze chwile w roku. Ich centrum stanowi osoba Jezusa Chrystusa. „Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski, pokorny - jedzie na osiołku” (Za 9,9)

Siostra Bożena - promień Miłosierdzia

Agnieszka Konik-Korn

Całe dnie spędza w Szpitalu Uniwersyteckim, wspiera duchowo dzieci i rodziców, wprowadza pokój, jest Bożym promieniem słońca i nadziei, krzepi rozmową, w miarę możliwości wspiera także materialnie, pamięta o dzieciach, których nikt nie odwiedza (...).

Chcieli się ich pozbyć

Maria Fortuna-Sudor

Historia s. Benedykty (takie imię przyjęła Wanda Nogaj, wstępując do klasztoru Benedyktynek w Staniątkach), to kolejny dowód, że życie pisze najciekawsze scenariusze

Niedziela łódzka

Jestem dumna, że był u nas

Z Gabrielą Gonerą rozmawia Anna Skopińska

Rozmowa ztkaczką z Uniontexu, która w zakładzie przepracowała 33 lata, obecną na spotkaniu z Papieżem 13 czerwca 1987 r.

O godności pracy ludzkiej

Henryk Tomczyk

Prawo do pracy należy do najbardziej podstawowych praw człowieka. Jeżeli tego prawa człowiekowi się odmawia, to uderza się w jego godność - stwierdził abp Marek Jędraszewski podczas marcowej edycji „Dialogów w katedrze”.

Wizyta Zespołu Biskupów w Łodzi

Henryk Tomczyk

Mszą św. sprawowaną w kaplicy Ośrodka Rekolekcyjno-Konferencyjnego Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach rozpoczęło się łódzkie spotkanie Zespołu Biskupów Polski i Litwy ds. Wzajemnych Kontaktów, z udziałem biskupów z Łotwy i Białorusi.

Niedziela przemyska

Żandarmi zapukali nocą

Paweł Bugira

w oddalonej o kilkanaście kilometrów od Łańcuta Markowej, mówiło się o jednym - okrutnym mordzie na rodzinie Ulmów i ukrywanych przez nich Żydach. W sumie zginęło 17 osób.

Pożegnanie dzieci utraconych to także cywilizacja miłości

S. Katarzyna Maria, SFMI

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w kościele pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Przemyślu, po raz drugi miała miejsce Msza św. w intencji rodziców dzieci utraconych.

Wszystko zaczęło się w Wieczerniku

Arkadiusz Bednarczyk

Wybitny francuski matematyk i myśliciel z osiemnastego wieku, znany skądinąd ze swojego słynnego zakładu filozoficznego - Blaise Pascal, powiedział, że „Gdybyśmy wiedzieli, czym jest Msza święta, umarlibyśmy od tak silnego wstrząsu”...

Niedziela rzeszowska

Triduum paschalne

S. Hieronima Janicka

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. W godzinach porannych tego dnia daje się zauważyć niezwykła cisza. Milkną dzwony i milczą świątynie. Nie sprawuje się w nich Eucharystii.

Być rodzicem chrzestnym to zaszczyt i odpowiedzialność

O odpowiedzialności spoczywającej na osobach zaproszonych, by pełnić rolę rodziców chrzestnych, z ks. dr. Janem Kocem, kustoszem sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu rozmawia Katarzyna Dziedzic

O odpowiedzialności spoczywającej na osobach zaproszonych, by pełnić rolę rodziców chrzestnych, z ks. dr. Janem Kocem, kustoszem sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu rozmawia Katarzyna Dziedzic

Wielkoczwartkowy Gest Pokory

Arkadiusz Bednarczyk

Spotykając się ze swoimi uczniami w Wieczerniku w Wielki Czwartek, Jezus prócz najcenniejszego daru jaki pozostawił Apostołom, ustanawiając Eucharystię, wykonał gest, który zadziwił, a nawet zawstydził uczniów.

Niedziela sandomierska

Bieszczadzkie sacrum

Ks. Adam Stachowicz

W Samorządowym Ośrodku Kultury (SOK) 29 marca miało miejsce otwarcie wystawy bieszczadzkiego artysty Zdzisława Pękalskiego pt. „Bieszczadzkie sacrum”.

By pamięć o nich trwała

Rafał Staszewski

To chyba najbardziej oryginalny monument ku czci ofiar zbrodni stalinowskiej. W Parku Katyńskim pod Klimontowem upamiętniono dziesiątki osób związanych z regionem świętokrzyskim, które zginęły „na nieludzkiej ziemi”. W tym roku mija piąta rocznica utworzenia tego miejsca.

Eutrapelia w hołdzie Papieżowi Polakowi

Kapituła Festiwalu „Eutrapelia”

Rozpoczęła się kolejna edycja Festwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. W tym roku przewodnią myślą wielu szkolnych prezentacji jest osoba i nauczanie bł. Jana Pawła II, w związku z Jego kanonizacją.

Niedziela sosnowiecka

Wizyta obrazu Matki Bożej

Agnieszka Lorek

W 2013 r. w stolicy diecezji gościła kopia obrazu Matki Bożej z Guadalupe. 31 marca do Sosnowca ponownie - za sprawą Rycerzy Kolumba - przybyła Matka Boża, tym razem w kopii obrazu Maryi Niepokalanej z Katedry Notre-Dame w Quebec (Kanada).

Wielkopostny dzień skupienia szafarzy Komunii świętej

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej z naszej diecezji, ustanowieni decyzją biskupa Grzegorza Kaszaka w listopadzie ub.r. - na zakończenie Roku Wiary w diecezji sosnowieckiej, spotkali się po raz pierwszy, po czterech miesiącach posługiwania, na wielkopostnym dniu skupienia

Papieskie inspiracje

Dominik Maiński

Na trasie VII pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 r. znalazł się Sosnowiec, gdzie 14 czerwca na placu Papieskim Ojciec Święty spotkał się z wiernymi Zagłębia Dąbrowskiego.

Niedziela świdnicka

Nie rodzimy się chrześcijanami

Z dyrektor Anną Kośny rozmawia ks. Sławomir Marek.

Już od września rodzice, którym na sercu leży dobre wychowanie swoich dzieci, będą mieć do wyboru pierwsze w naszym mieście katolickie gimnazjum. O nadziejach związanych z nową placówką z dyrektor Anną Kośny rozmawia ks. Sławomir Marek.

Powrót obrazu św. Józefa Oblubieńca NMP

Krystyna Smerd

Parafianie, sztandary górniczy i szkolny, wspólnoty religijne, kapłani z tej parafii i okolicy, siostry niepokalanki i franciszkanki Rodziny Maryi oraz goście przywitali uroczyście 19 marca w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP na wałbrzyskim Sobięcinie bp. Ignacego Deca, który przybył do tej świątyni z okazji o obchodzonego odpustu.

Przesłanie bł. Jana Pawła II (1)

Bp Ignacy Dec

Kard. Karol Wojtyła jako papież Jan Paweł II stał się przez prawie dwadzieścia siedem lat pierwszym nauczycielem całego Kościoła powszechnego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Pielgrzymowali do matki

Julia A. Lewandowska

28 marca 2014 r. przed obliczem Matki Bożej Jasnogórskiej czuwali maturzyści archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Odsłanianie prawdy

Ks. Andrzej Supłat

Pod hasłem „Genderyzm za czy przeciw rodzinie?” w dniu 22 marca 2014 r. w auli bł. Jana Pawła II na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się konferencja zorganizowana przez szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

Genderyzmowi trzeba powiedzieć STOP!

Piotr Słomski

W czwartek 20 marca o godz. 10 w Auli Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbył się wykład prof. Gabriele Kuby z Niemiec na temat ideologii gender, zatytułowany „Od homo sapiens do homogender”.

Niedziela toruńska

U stóp Jasnogórskiej Matki

Mariola Stadnik

Coroczne pielgrzymowanie wpisało się już w tradycję uczelni. Od 7 lat studenci i pracownicy WSKSiM podążają do sanktuarium, by promować życie ludzkie i bronić go. Tym razem również nie zawiedli.

Wielki Tydzień z Ojcem Świętym

Hanna Klimkiewicz

Wszystko zaczęło się od ogromnej radości, kiedy został wybrany papieżem Jan Paweł II. Każda pielgrzymka Ojca Świętego do Polski, każda transmisja telewizyjna czy radiowa to było wielkie przeżycie.

Opowieść o mężnej kobiecie

Tomasz Strużanowski

W parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Toruniu 20?marca odbyło się kolejne spotkanie biblijne. Tym razem organizatorzy poprosili o wygłoszenie konferencji dr Barbarę Strzałkowką, wykładowcę z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Niedziela wrocławska

Dzień Ludzi Bezdomnych

Anna Buchar

W Polce 14 kwietnia obchodzimy Dzień Ludzi Bezdomnych. Święto to zainicjował twórca stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot - Marek Kotański. Dzień ten ma zwrócić uwagę całego społeczeństwa na problemy ludzi bezdomnych.

Wojtyła we Wrocławiu

Krzysztof Kunert

Karol Wojtyła odwiedzał Wrocław wielokrotnie. Jego papieskie wizyty udokumentowane są bardzo dobrze. Jednak dużo słabiej znana jest historia jego kontaktów z Wrocławiem przed wyborem na Stolicę Piotrową. A były one bardzo bogate.

Boży Wędrowiec

Adrianna Nawrot

Nie tylko Wrocław obfituje w wydarzenia przygotowujące do kanonizacji bł. Jana Pawła II. Na terenie całej archidiecezji nie brakuje inicjatyw podejmowanych wspólnie przez urzędy miejskie oraz tamtejsze parafie - prezentujemy państwu kilka z nich.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Zbawienie przyszło przez krzyż

Ks. Henryk Krukowski

W pierwszym rozdziale Księgi Rodzaju, przy opisie stworzenia świata i człowieka, wiele razy jest podkreślone, że to, co Bóg stworzył, „było dobre”, czyli harmonijne i wzajemnie podporządkowane wspólnemu dobru. Dotyczy to także człowieka, który w tym harmonijnym i przepięknym świecie zajmował wyjątkową pozycję.

Obraz życia człowieka

Ks. Grzegorz Szubtarski

Przeżywana przez nas dziś niedziela kończy okres czterdziestodniowego postu i wprowadza nas w obchody tygodnia związanego z ostatnimi ziemskimi dniami życia Jezusa.

Więźniowie - moi współbracia

O potrzebie ogarnięcia modlitwą więźniów, zwłaszcza tych, którzy żyją daleko od Boga, nie widzą sensu nawrócenia lub którym brakuje ufności w Miłosierdzie Boże, opowiada naczelny kapelan więziennictwa w Polsce ks. prał. Paweł Wojtas

O potrzebie ogarnięcia modlitwą więźniów, zwłaszcza tych, którzy żyją daleko od Boga, nie widzą sensu nawrócenia lub którym brakuje ufności w Miłosierdzie Boże, opowiada naczelny kapelan więziennictwa w Polsce ks. prał. Paweł Wojtas

Reklama

Najpopularniejsze

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...