Reklama

Niedziela 34/2014

Szczegółowy spis treści

EDYTORIAL
2

W oczach dziecka widać wszystko

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

W smutnych oczach dziecka z okładki najnowszej „Niedzieli” widać wszystko. Brakuje już nawet łez na opłakiwanie tragicznego losu wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie.

DROGOWSKAZY
3

W Ziemi Świętej giną ludzie

Ks. inf. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Oglądałem w Telewizji Trwam „Świat w obrazach”. W tym prawie niemym programie za pomocą zdjęć ilustrowane są ważne wydarzenia, które dzieją się na świecie. Pokazano Strefę Gazy z podpisem: „Obraz zniszczeń”. To był porażający widok totalnego zniszczenia – zbombardowanych domów, zrujnowanych mieszkań, rozrzuconych elementów wyposażenia – nakryć, dywanów, mebli, które pewnie znajdowały się w tych domach;

PAPIEŻ FRANCISZEK W KOREI
4-5

Duch świata a duch Jezusa

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Papież Franciszek odbył pielgrzymkę do Korei Południowej, aby beatyfikować Koreańskich Męczenników, czyli wskazać na chwalebne dziedzictwo przeszłości. Innym, ważnym punktem papieskiej wizyty było spotkanie z młodzieżą całej Azji – młodymi, którzy będą stanowić o przyszłości tego wielkiego kontynentu.

JAKĄ KOREĘ ODWIEDZIŁ PAPIEŻ FRANCISZEK
6-7

Tysiące kolorów Bożego Miłosierdzia

Z ks. Pawłem Zawadzkim SAC rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

Z ks. Pawłem Zawadzkim SAC z Centrum Bożego Miłosierdzia na wzgórzu Yangdeogwon w diecezji Chunchon, misjonarzem w Korei Południowej, rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

Czego koreańskie dusze oczekują od wizyty Papieża

Hyojeong Kwon Dziembowska – doktorantka w Akademii Nauk Antropologii, Seul, Korea

Papież Jan Paweł II odwiedził Koreę dwukrotnie. Teraz przybywa Ojciec Święty Franciszek. Koreańczycy są, oczywiście, bardzo podekscytowani tym wydarzeniem. Historia chrześcijaństwa w Korei naznaczona jest męczeństwem pierwszych jego wyznawców.

Z WATYKANU
8

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
9

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
10

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Pielgrzymki w liczbach

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Z POLSKI
11

Z Polski

Z JASNEJ GÓRY DO KALISZA
12-13

Paulin wyświęcony na biskupa

O. Stanisław Tomoń OSPPE

Historyczne wydarzenie miało miejsce na Jasnej Górze 16 sierpnia br. Święcenia biskupie przyjął dotychczasowy przeor klasztoru, o. Łukasz Buzun, który został biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej. Głównym konsekratorem był nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a współkonsekratorami: metropolita częstochowski abp Wacław Depo i biskup kaliski Edward Janiak.

13

Z jasnogórskiej zakrystii

Oprac. Jolanta Kobojek

Matka ma to do siebie, że ze swojej natury duchowo rodzi nowe dzieci, które są bogactwem Kościoła. Nowemu biskupowi życzę pomnażania duchowego ojcostwa na wzór św. Józefa, odważnego mężczyzny, który zaopiekował się Panem Jezusem i Matką Bożą.

Z MARYJĄ POPRZEZ ŚWIAT
14-16

Otwieramy jasnogórski kalendarz

Z o. dr. Arnoldem Chrapkowskim OSPPE, rozmawiała Lidia Dudkiewicz

Podczas jednego z gorących dni w okresie wielkiego oblężenia Jasnej Góry przez pielgrzymów o. dr Arnold Chrapkowski – przełożony generalny Zakonu Paulinów – udzielił wywiadu red. Lidii Dudkiewicz, w którym opowiedział o jasnogórskich wydarzeniach z ostatnich dni i zbliżających się ważnych rocznicach.

26 SIERPNIA - UROCZYSTOŚĆ MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ
16-17

Z Matką Jezusa w jasnogórskiej Kanie

Ks. Teofil Siudy

W bieżącym roku duszpasterskim, w którym przyświeca nam hasło „Wierzę w Syna Bożego”, odwołujemy się do ewangelijnych znaków objawienia się Bożego synostwa Jezusa z Nazaretu. Pierwszym z tych znaków, według Ewangelii Janowej, była cudowna przemiana wody w wino, której dokonał Jezus na weselu w Kanie Galilejskiej.

TEMAT NUMERU: KOŚCIÓŁ WYGNANY
18-21

W Iraku prześladowany jest Chrystus

Ks. Marek Łuczak

Pod adresem Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie dotarł pilny apel hierarchy z Bagdadu. – To exodus, prawdziwa Droga Krzyżowa – napisał patriarcha Louis Raphaël I Sako

Katastrofa na oczach świata

Ks. Łukasz Jaksik

Podczas gdy islamscy wojownicy wciąż posuwają się naprzód, pomoc humanitarna jest niewystarczająca. Wzrasta też liczba zachorowań oraz zgonów wśród dzieci oraz osób starszych.

21

Przemocy nie zwycięża się przemocą

MŁ/KAI

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego wydała oświadczenie dotyczące działań dżihadystów z Państwa Islamskiego w Iraku. Watykański dokument stwierdza, że cały świat ze zdumieniem obserwuje tzw. przywrócenie kalifatu, który został zniesiony 29 października 1923 r. przez Kemala Atatürka – twórcę współczesnej Turcji.

DOTYKAMY ŚLADÓW BOGA - WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI"
22-23

Via Crucis – najważniejsza droga

Ks. Jacek Molka

Wakacyjny cykl „Niedzieli” nosi tytuł: „Dotykamy śladów Boga”. Inspiracją w naszej wędrówce jest hasło przyświecające pracy duszpasterskiej w bieżącym roku: „Wierzę w Syna Bożego”.

W KOŚCIELE
24-25

400 kilometrów to rzut beretem

Z bp. Cyrylem Klimowiczem rozmawia Artur Stelmasiak

O Kościele katolickim na Syberii z bp. Cyrylem Klimowiczem rozmawia Artur Stelmasiak

SALEZJANIE W LIBERII
26-27

Misja w cieniu eboli

Ks. Jerzy Babiak

Gorączka krwotoczna, nosząca nazwę ebola, zaczyna rozprzestrzeniać się w Afryce Zachodniej. Środki masowego przekazu każdego dnia informują o tragicznych skutkach działania tego wirusa. Najgorszy jest brak metod leczenia eboli i 60-90-procentowa umieralność osób zarażonych – pisze ks. Jerzy Babiak, koordynator wakacyjnego pobytu polskiej młodzieży Salezu w Liberii.

27

Wyjaśnienie koordynatora wyprawy do Liberii

BŁ. EDMUND BOJANOWSKI W PANTEONIE WIELKICH POLAKÓW
28-29

Człowiek, który nigdy nie opuszczał rąk

Grzegorz Polak

Edmund Bojanowski mógłby wieść spokojny żywot w ciepłych pantoflach w dworku swego przyrodniego brata i pisać utwory literackie albo zbierać folklor po okolicznych wsiach. Nikt by nie miał o to do niego pretensji, bo od urodzenia był słabego zdrowia i raz po raz odzywała się u niego gruźlica. Widząc jednak wokół siebie bezmiar ludzkich potrzeb, zakasał rękawy i podjął systematyczną pracę charytatywną, oświatową i wychowawczą.

30

Największym mistrzem jest Jezus

O formacji kapłańskiej, pasji pisarskiej i urokach życia na emeryturze z hiszpańskim księdzem Longinosem Solaną Sáenzem rozmawia Cezary Taracha.

WIARA I ŻYCIE
31

UFAM. Śladami Siostry Faustyny

Bogato ilustrowana książka „Ufam. Śladami Świętej Siostry Faustyny” to kolejna pozycja w dorobku uznanego tandemu autorskiego: dziennikarza Grzegorza Górnego i fotografa Janusza Rosikonia.

Wybierajmy sami

Ks. Mariusz Rosik

W czasie swej kampanii militarnej Aleksander Wielki nazwany został przez wyrocznię na Pustyni Libijskiej „synem Amona”, odpowiednika greckiego Zeusa.

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Tobie dam klucze królestwa niebieskiego

Papieże i opatrzność

Ks. Marek Łuczak

Na temat prymatu Piotra można by rozpisywać się w nieskończoność. Komentarzem do powyższych słów niech będzie tylko krótka refleksja, mówiąca o trzech ostatnich papieżach.

WYDARZENIA
34

Pielgrzymka Trzeźwości na Górę Chełmską

Jerzy Walczak

Z radością przybyłem dzisiaj, jako pielgrzym z Łomży, w te urocze strony naszej Ojczyzny, aby uczestniczyć w niezwykłej inicjatywie – XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Trzeźwości na Górę Chełmską – powiedział 2 sierpnia na Górze Chełmskiej bp Tadeusz Bronakowski.

Klasztor pełen tajemnic

Krzysztof Karwowski

Niewielu Polaków wie, że aby zobaczyć kopię Całunu Turyńskiego, nie trzeba jechać do Włoch, tylko wystarczy do Broumova.

FELIETONY
35

Tradycyjne metody

Mirosław Piotrowski

Wypiekany tradycyjną metodą „cebularz lubelski” został uznany przez Unię Europejską za produkt regionalny.

Kto ma te pieniądze?

Krzysztof Czabański

Prokuratura zamyka śledztwo w sprawie Amber Gold, czyli afery finansowej, w której poszkodowanych zostało kilkadziesiąt tysięcy osób. Zarzuty postawiono małżeństwu, które formalnie kierowało firmą. Rzecz w tym, że trudno uwierzyć, żeby to ci ludzie byli głównymi beneficjentami oszustwa.

ROZMAWIAMY O POLSCE
36-37

Jabłko Putina

Z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem rozmawia Wiesława Lewandowska

O nieporadnej polityce rolnej rządu Donalda Tuska, o samorządach i potrzebie odbudowy ruchu spółdzielczego z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem rozmawia Wiesława Lewandowska

PROSTO I JASNO
38

Bitwy Jana Marii Jackowskiego

Czesław Ryszka

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
39

Co to znaczy Kościół ubogi?

(pr)

Czy australijski kardynał George Pell, mianowany niedawno prefektem Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej, będzie teraz osobą numer dwa w Watykanie?

Wybawienie dla Koptów

(pr)

Chrześcijański holokaust

(pr)

Atak na kościoły

(pr)

Kwarantanna dla misjonarzy

(pr)

W jednym tonie

(pr)

MÓWI ABP HENRYK HOSER SAC
40-41

In vitro lukratywną dziedziną biotechnologii

Z abp. Henrykiem Hoserem SAC – rozmawia Magdalena Kowalewska

Z abp. Henrykiem Hoserem SAC – biskupem warszawsko-praskim, przewodniczącym Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych – rozmawia Magdalena Kowalewska

CENTRUM POMOCY PO TRAUMIE
42-43

Za jeden uśmiech, za jedną łzę

Agnieszka Konik-Korn

Trauma po nagłej śmierci człowieka towarzyszy zarówno jego bliskim, jak i tym, którzy go nie znali, lecz próbowali np. bezskutecznie ratować jego życie po wypadku. Ten stan dotyczy nie tylko rodziców.

EWANGELIZACJA NA PLAŻY
44-45

Jak pierwsi apostołowie...

Małgorzata Cichoń

– Ewangelizacja nadmorska to najbardziej szalona akcja w Polsce – mówi jej pomysłodawca ks. Radosław Siwiński. – Idziemy bez pieniędzy, jedzenia, bez zapewnionych noclegów, zdani na Bożą Opatrzność.

46

Niezwykłe historie z Powstania Sierpniowego

Marian P. Romaniuk

Chciałbym zarekomendować czytelnikom „Niedzieli” kolejny i równie znakomity jak poprzednie album Józefa Zbigniewa Polaka pt. „Impresje z Powstania Warszawskiego na Starym Mieście”.

LEKCJA HISTORII
47

Z Powstania do Częstochowy

Sławomir Błaut

Powstanie Warszawskie, które wybuchło przed 70 laty, jest szczególnie bliskie częstochowianom. Los przywiódł do Częstochowy tysiące ocalałych z Powstania, a wśród nich pisarkę katolicką Zofię Kossak-Szatkowską (bardziej znaną jako Kossak-Szczucką), która przyczyniła się do reaktywowania w 1945 r. tygodnika „Niedziela”

MOBILNA WYSTAWA O PUŁKOWNIKU KUKLIŃSKIM
48

Konrad Wallenrod naszych czasów

Dla niektórych był zdrajcą, ale dla zdecydowanej większości Polaków – prawdziwym bohaterem. Nikt nie ma wątpliwości, że płk Ryszard Kukliński był człowiekiem kontrowersyjnym. Jeśli ktoś chce się przekonać o jego bohaterstwie, powinien zainteresować się aktami spraw związanych z przestępstwami Armii Czerwonej czy planami ataku na Zachód.

FELIETONY
49

Gdy szukasz Boga...

Alina Czerniakowska

Podczas wakacji można znaleźć czas, aby się na chwilę zatrzymać, zamyślić. Miałam ostatnio okazję słuchać młodych ludzi, spędzających urlopy wśród pięknych polskich krajobrazów. Jednego wieczoru podjęli dyskusję na tematy zasadnicze – istnienia Boga, stworzenia świata, wiary, czyli sensu życia.

Szansa dla Polski

Zdzisław Skotnicki

CYKL: EUROPA NA LATO
50-51

Norweskie specjały

Witold Dudziński

Na poznanie Norwegii potrzeba dużo więcej czasu, niż możemy na to poświęcić. Ale nawet krótki pobyt przekona nas, że będziemy chcieli tam wracać. Piękne krajobrazy, zadbane miejscowości, czysta woda i trawa zielona. To Norwegia właśnie.

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Mamusia

RÓŻNE
53

Kalendarium 24-30 VIII 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Możesz pomóc mieszkańcom Donbasu!

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Gruszkowa karpatka

Jolanta Marszałek

W wakacje proponujemy Państwu podróż po cukierniach naszych bliższych i dalszych sąsiadów.

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Aśka wciąż wraca

Katarzyna Jaskólska

Facet, który idzie pieszo do Częstochowy, jest oczywiście pielgrzymem. A kim jest babeczka? Pielgrzymką? Ten żarcik potyka się o własną brodę, ale Aśka i tak zawsze się śmieje, kiedy zajęty rejestracją Wojtek nagle zaczyna go opowiadać komuś nowemu.

New Life’m = nowe życie

O doświadczeniu wiary w żywego Boga i nowym życiu z członkami zespołu „New Life’m” rozmawia Małgorzata Godzisz.

New Life’m

Małgorzata Godzisz

„Exodus Młodych”

Małgorzata Godzisz

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Dziękczynienie za chleb

Ks. Piotr Bączek

Tradycją uświęcony jest u nas zwyczaj organizowania dożynek. W większości gmin posiadających gospodarstwa prowadzące rolniczą działalność organizowane są dziękczynne Msze św. Za plony dziękujemy Bogu także jako diecezjalny Kościół.

Nogi niosą same

Mariusz Rzymek

3 tys. ludzi z Podbeskidzia – z Andrychowa, Bielska-Białej, Cieszyna, Oświęcimia i Żywiecczyzny pokłoniło się 11 sierpnia Matce Bożej Częstochowskiej. 1200 osób przywiódł ks. Józef Walusiak. Tę grupę 6 sierpnia żegnał w Hałcnowie bp Roman Pindel.

Klasztorne zbiory

MJ

W Książnicy Cieszyńskiej w Cieszynie otwarto wystawę pt.: „Klasztor bez biblioteki jest jak twierdza bez zbrojowni”. Jeden z autorów wystawy, Krzysztof Kleczek, podkreśla, że inspiracją do powstania wystawy stałe się projekt: „Dziedzictwo kulturowe po klasztorach skasowanych na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej oraz na Śląsku w XVIII i XIX wieku”. – Książka i biblioteka zawsze odgrywały kluczową rolę w życiu zgromadzeń zakonnych.

Niedziela częstochowska

Matko Boża Częstochowska!

Ks. Ireneusz Skubiś

W patrujemy się w Twoją świętej Ikonę, nazwaną Hodegetrią, gdyż jej cechą jest takie usytuowanie Matki, że na lewej ręce, blisko serca, trzyma swojego Syna Jezusa, a prawą ręką wskazuje wszystkim, że do Niego trzeba zmierzać – ukazuje Jezusa jako cel naszej ziemskiej wędrówki.

Świadectwo z rekolekcji Rycerstwa Niepokalanej

Anna Bogucka

Niecodziennie zdarza mi się oglądać coś tak niezwykłego – małe dzieci, których twarze były pełne zaangażowania, powagi i przejęcia klęczały przed ołtarzem i zawierzały się Matce Bożej Niepokalanej.

Nasza „błękitno-biała”

Kl. Tomasz Podlewski

Nieraz w sierpniu zdarza się nam mijać grupy pielgrzymów. Kierunek ich marszu niezawodnie wskazuje nam Częstochowę. Mało kto wie, że są także tacy pielgrzymi, którzy w drogę na Jasną Górę wyruszyli... spod niej samej.

Niedziela podlaska

Klucz do nieba

Ks. Tomasz Pełszyk

Bogactwa, jakimi ludzie się cieszą, stanowią najczęściej łakomy kąsek dla złodziei. Stąd jedni zabiegają o jak najlepsze zabezpieczenie swoich skarbów, drudzy zaś starają się złamać wszelkie zabezpieczenia.

Poszli, zobaczyli, dali świadectwo

Edyta Hartman

Pielgrzymka drohiczyńska u tronu Królowej Polski

71. rocznica mordu w Lesie Pilickim

Tadeusz Szereszewski

15 lipca przy pomniku Ofiar Barbarzyństwa na cmentarzu w Bielsku Podlaskim i na polanie Lasu Pilickiego, w miejscu zbrodni, odbyły się uroczystości poświęcone 71. rocznicy męczeńskiej śmierci 50 mieszkańców Bielska Podlaskiego. Mszy św. koncelebrowanej za pomordowanych i Ojczyznę przewodniczył ks. Dariusz Kujawa, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego.

Niedziela kielecka

Dobra marka katolickich liceów

Katarzyna Dobrowolska

100 procent tegorocznych maturzystów z Liceum Sióstr Nazaretanek i Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. Św. Stanisława Kostki zdało tegoroczną maturę.

Pałac w Bejscach

A.D.

Bejsce w powiecie kazimierskim, niewielka miejscowość o blisko tysiącletniej historii, gdzie w rozległym starym parku na niewielkim wzniesieniu stoi okazały pałac klasycystyczny z sentencją na frontonie: „Praca nadała spoczynek”. Replika warszawskiego Belwederu na dalekiej prowincji.

Smardzowicka Matka Różańca Świętego

Katarzyna Dobrowolska

Smardzowice w pobliżu Skały, położone na płaskowyżu nad Prądnikiem, rozsławił słynący łaskami Obraz Matki Bożej Różańcowej z ponad trzechsetletnią historią. Przed Maryją w cudownym wizerunku klękał sam król Stanisław August Poniatowski. Cuda i łaski zapisane na wielu kartach ksiąg i utrwalone na obrazach, są dowodem na szczególną opiekę Maryi

Niedziela małopolska

Otrzymali lekarstwo

Maria Fortuna-Sudor

W niedzielę 17 sierpnia, w 12. rocznicę zawierzenia świata przez Ojca Świętego Jana Pawła II Bożemu Miłosierdziu i poświęcenia sanktuarium w Łagiewnikach do światowego Centrum Miłosierdzia przybyli czciciele Miłosierdzia Bożego.

Najważniejsze z rozmów

Małgorzata Cichoń

Przygotowywałam się na ślub i wesele znajomych, chciałam kupić trochę dodatków. Wchodząc do jednego z krakowskich centrów handlowych, podeszłam do stoiska z biżuterią. Nie przypuszczałam, że za chwilę nastąpi bardzo ciekawe spotkanie i rozmowa – tak rozpoczyna swą opowieść moja dobra znajoma. Opowieść o tym, jak w codziennych sytuacjach można mówić o Bogu.

Zrobili Maryi festiwal

Maria Fortuna-Sudor

Po raz drugi w Dobczycach został zorganizowany przez Fundację CULTURA Kultury Festiwal Sztuk – oblicza Madonny. Wydarzeniu patronuje Matka Boża Zmiłowanie dla Złych Serc. Jej ikona, namalowana przez Kuźmę Petrowa-Wodkina, znajduje się w Sankt Petersburgu, w Państwowym Muzeum Rosyjskim.

Niedziela lubelska

Modlitwa zapisana stopami...

Anna Buda

Już 36. raz pątnicy Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, pokonując trasę 320 km, 14 sierpnia przywędrowali przed Tron Pani Jasnogórskiej, by zawierzyć Jej swoje intencje. Blisko 2,5 tys. osób – w tym 47 księży, 29 kleryków i 18 sióstr zakonnych – w 19 grupach pielgrzymowało do tego samego celu, jakim jest Jasna Góra

Zatęsknili za nową świątynią

Urszula Buglewicz

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie podjęła się wielkiego trudu budowy nowego kościoła. 6 sierpnia w uroczystość odpustową dzieło pobłogosławił abp Stanisław Budzik.

Niedziela legnicka

Pisarz świętej Faustyny

Adam Maksymowicz

Świętość jest na ogół przyjmowana jako coś niezwykłego, niedostępnego i nadzwyczajnego. Przekonanie to utwierdzone jest w powszechnie używanym powiedzeniu: „nie jestem świętym”. O tym, że wokół nas są ludzie wspaniali i zwykli, a jednak święci, przekonuje wykład, jaki w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90 w Legnicy wygłosił Jan Grzegorczyk z Poznania – pisarz, publicysta, tłumacz, autor scenariuszy filmowych i radiowych.

Hvar – wyspa z bajki

Dorota Niedźwiecka

Morze w kolorach od granatu po lazur, nierówna skalista linia brzegowa, a nad nią gęsty, liściasty las. Albo wapienne wgórza, pokryte barwnym zielono-białym deseniem skał i pól lawendy. Z racji kurortowego klimatu przewodniki przyrównują wyspę Hvar w Chorwacji do Saint-Tropez

Żyła miłością Boga

Marek Zygmunt

Mieszkańcy Bolesławca, zwłaszcza wierni z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy licznie uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych śp. Haliny Cembrowicz, matki ks. dr. Pawła Cembrowicza, obecnego proboszcza katedry wrocławskiej.

Niedziela łódzka

U Skoszewskiej Pani

Dagmara Zalewska

Wierni z archidiecezji łódzkiej co roku 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pielgrzymują do sanktuarium Maryjnego w Skoszewach. Jedni pokonują kilka kilometrów, inni kilkadziesiąt. Wszystko po to, by pochylić się przed Maryjnym tronem.

Wyprawka szkolna z dofinansowaniem czy bez?

Dagmara Zalewska

Koniec wakacji to czas, kiedy rodzice uczniów biegają po księgarniach w poszukiwaniu promocji na podręczniki, plecaki i przybory szkolne. Warto wiedzieć, że Łódź korzysta z rządowego programu dopłat do wyprawki szkolnej. W ubiegłym roku na dofinansowania w Łodzi przyznano ponad milion złotych.

Dolomity, czyli wakacje „piątki”

Sylwester Kołodziejczyk

Pierwsza taka wyprawa w Alpy miała miejsce dokładnie dziesięć lat temu. Organizatorem tegorocznego wyjazdu był nasz odchodzący duszpasterz ks. Paweł Dziedziczak.

Niedziela przemyska

Odpust pod znakiem dziękczynienia

Paweł Bugira

Jak co roku w połowie sierpnia Kalwaria Pacławska i całe otaczające ją wzgórze rozbrzmiewało pieśniami i modlitwami do Matki Bożej Kalwaryjskiej

Wolność młodych

Paweł Bugira

Wolność tego FSM stała się waszym udziałem – mówi o. Piotr Reizner OFMConv., dyrektor 27. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej. Wzięło w nim udział ok. 1200 osób

Patron trzeciego zakonu

Arkadiusz Bednarczyk

19 sierpnia 1239 r. Paryż był miejscem niezwykłej procesji: przy akompaniamencie bijących dzwonów wszystkich paryskich kościołów, na czele orszaku kroczy boso święty król Ludwik IX trzymając w rękach szkatułę z drogocenną relikwią korony cierniowej.

Niedziela rzeszowska

50. rocznica śmierci niezłomnego świadka wiary

Ks. Andrzej Motyka

21 sierpnia br. przypadła 50. rocznica śmierci bł. ks. Władysława Findysza, gorliwego duszpasterza konsekwentnie podążającego drogami wiary, pierwszego męczennika systemu komunistycznego w Polsce. Uroczyste obchody tej rocznicy odbędą się w dniu liturgicznego wspomnienia Błogosławionego, 23 sierpnia br. w Nowym Żmigrodzie pod przewodnictwem ordynariusza rzeszowskiego bp. Jana Wątroby.

Oddany kapelan Armii Krajowej – ks. kan. Józef Czyż

Ks. Stanisław Sznajder

Czas szybko mija, zacierają się w pamięci wydarzenia, osoby, które powinny pozostać w historii wojennych wydarzeń rejonu rzeszowskiego.

Koncertowali urzędowo

Izabela Fac

Rytmicznie, pięknymi głosami i w barwnych strojach zaprezentowała się w Rzeszowie 4 sierpnia br. grupa „Claret Gospel”.

Niedziela sandomierska

Uczczono bp. Drzazgę

Ks. Adam Stachowicz

W miejscowym kościele parafialnym 2 sierpnia miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej bp. Józefowi Drzazdze.

Podsumowanie

Ks. Adam Stachowicz

Na jasnogórskich błoniach pielgrzymów witał bp Krzysztof Nitkiewicz, który wraz z pątnikami z Sandomierza pokonywał szlak pielgrzymi oraz bp Edward Frankowski, który często nawiedzał poszczególne grupy zmierzające do Częstochowy.

Niedziela sosnowiecka

Pielgrzymi na Jasnej Górze!

Piotr Lorenc

Przed tron Czarnej Madonny dotarło 13 sierpnia blisko 1,5 tys. pielgrzymów z Olkusza – pierwszy człon XXIII Pieszej Sosnowieckiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Homilię podczas Mszy św. dla pątników wygłosił na jasnogórskim Szczycie bp Grzegorz Kaszak

Diamentowy jubileusz

Piotr Lorenc

60 lat minęło od święceń kapłańskich ks. Jana Szkoca. 6 sierpnia w parafii Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu Jubilat dziękował Bogu za ten dar podczas uroczystej Sumy odpustowej.

Między małżonkami a Bogiem

Anna Kasprzak

By zrozumieć istotę sądu kościelnego, który orzeka nieważność małżeństwa, trzeba najpierw uświadomić sobie, że jeśli małżeństwo zaistniało, to znaczy dokonał się sakrament małżeństwa, to nikt z ludzi ani żadna instytucja kościelna, ani nawet papież nie ma takiej władzy, ani takiej możliwości, aby małżeństwo ważnie zawarte unieważnić, czyli jak niektórzy potocznie mówią – dać rozwód kościelny.

Niedziela świdnicka

Nowy rok formacyjny Ruchu Światło-Życie

Tomasz Pluta

Tradycyjnie co roku w ostatnią niedzielę sierpnia swoją pielgrzymkę odbywają członkowie Ruchu Światło-Życie Diecezji Świdnickiej. W tym roku 31 sierpnia spotkają się na modlitwie w Wirach. Przy tej okazji przypomnijmy pokrótce ideę oraz charyzmat tej wspólnoty.

Rodzinne rekolekcje

Ks. Sławomir Marek

Na swoje tradycyjne wakacyjne rekolekcje do Matki Bożej Królowej Rodzin w sanktuarium wambierzyckim w pełni lata przyjechało 20 rodzin. Rekolekcyjne zatrzymanie nad sobą trwało tydzień i zorganizowane było wokół codziennej południowej Eucharystii sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego

Jak uleczyć współczesną Europę? (4)

Bp Ignacy Dec

Trzecim filarem naszej cywilizacji łacińskiej, który się dziś podważa i podcina, jest dziedzina prawa. W dziedzinie tej podważa się istnienie prawa naturalnego, a lansuje się tzw. pozytywizm prawny, w którym podtrzymuje się tezę o prymacie prawa stanowionego przed prawem Bożym: naturalnym i objawionym. Odrywa się moralność od prawa.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Pielgrzymka zmienia człowieka

Julia A. Lewandowska

O liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, modliła się 30. Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która do Matki Bożej dotarła 13 sierpnia po dwudziestu dniach wędrówki.

Dorosłe dziecko alkoholika

Joanna Szałata

Życie i wychowywanie się dziecka w rodzinie z problemem alkoholowym jest trudne i nieprzewidywalne. Doświadcza ono dezorientacji, bezradności, zagubienia, braku wsparcia i zrozumienia sytuacji, braku stabilności i spójnego systemu norm, chaosu, złości, agresji oraz często przemocy emocjonalnej i fizycznej.

Marynistyczne akcenty podróży Jana Pawła II na Pomorzu

Prof. dr hab. Tadeusz Jastrzębski

Przeżywając nadal chwile kanonizacji św. Jana Pawła II, wspomnijmy wyjątkowe akcenty, jakie można odnaleźć, gdy wrócimy do czasów pontyfikatu oraz podróży i pielgrzymek Ojca Świętego nad Bałtykiem.

Niedziela toruńska

Cały twój, Maryjo

Beata Pieczykura

– Możemy powiedzieć Matce Bożej i ojcom paulinom, że szlaki z Pomorza nie zarosły – mówił bp Józef Szamocki podczas Mszy św. sprawowanej 12 sierpnia na Szczycie na zakończenie 36. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej.

Skrzynka intencji

Basia

Mam na imię Basia, jestem trzeźwą alkoholiczką. Moja droga życiowa była pełna zakrętów i zawirowań. Po ukończeniu terapii własnej utrzymywałam wieloletnią abstynencję. Ale nawrót jest wpisany w tę chorobę, a u mnie zakończył się destrukcyjnym i długotrwałym ciągiem.

Ona czuwa nad nami

Z o. Mariuszem Lorencem OSPPE rozmawia Helena Maniakowska

Z o. Mariuszem Lorencem OSPPE rozmawia Helena Maniakowska

Niedziela warszawska

Dni Ewangelizacji Pragi

(as)

Na modlitwę, którą poprowadził charyzmatyczny Kapłan z Ugandy przyszło więcej osób, niż mogły pomieścić największe praskie kościoły. Katedra warszawsko-praska nie widziała takich tłumów od 1999 r., kiedy spotkanie z wiernymi poprowadził tu św. Jan Paweł II. –

Promują teologię

Witold Dudziński

Dobro trzeba promować, zło samo w sobie jest medialne – ta myśl zdaje się przyświecać władzom Wydziału Teologicznego UKSW, zachęcającemu młodych ludzi do studiowania właśnie tu.

Ewangelizacja z ojcem Bashoborą

Artur Stelmasiak

Tłumy na konferencjach ewangelizacyjnych, tysiące przystępujących do Eucharystii i setki pojednanych z Bogiem w konfesjonale – to jest najbardziej wymierny efekt Dni Ewangelizacji Pragi.

Jedyni tacy „muzealnicy”

Andrzej Tarwid

Ulica Grzybowska 79 to od dekady najpopularniejszy adres w kraju. Znajdujące się tam Muzeum Powstania Warszawskiego zwiedziło już ponad 4,6 mln osób.

Na wielkiej górze

Z Marcinem Kaczkanem rozmawia Wojciech Dudkiewicz

Z Marcinem Kaczkanem z Klubu Wysokogórskiego w Warszawie, który zdobył właśnie K 2, drugi co do wysokości i najtrudniejszy szczyt ośmiotysięczny, rozmawia Wojciech Dudkiewicz

Niedziela wrocławska

Mała Jasna Góra

Magdalena Lewandowska

Dla narodu polskiego 26 sierpnia to dzień szczególny – wtedy przypada wspomnienie Matki Bożej Częstochowskiej, danej „ku obronie naszemu narodowi”, która od 625 lat jest przy nas, pamięta o nas i czuwa na Jasnej Górze.

Wakacje z Bogiem czyli parafialne kolonie

Anna Buchar

Wakacyjne wyjazdy potrafią doskonale ukoronować całoroczną pracę duszpasterską, a dla dzieci i młodzieży dotychczas niezaangażowanej w parafii mogą być doskonałym bodźcem do włączenia się w prowadzone duszpasterstwa.

Rowerem nad morze

Ks. Krzysztof Deja, Wiktor Piekarski

Grupa ministrantów z wrocławskiej parafii pw. Świętej Rodziny na Sępolnie razem z ks. Krzysztofem Deją już 4. raz wzięła udział w wakacyjnej wyprawie rowerowej. Tegoroczny maraton jednośladem trwał 14 dni i obejmował trasę liczącą 1100 km.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Do Syna Swego nas prowadź!

Agnieszka Chadzińska i Anna Przewoźnik

Najwięcej pielgrzymujących przybywa przed tron Pani Jasnogórskiej 14 i 15 sierpnia, wtedy też, 14 sierpnia do Częstochowy dotarła Zamojsko-Lubaczowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

Pielgrzymki chrześcijańskie (2)

Bp Marian Rojek

W tych rozważaniach mówimy o trzech etapach rozwoju chrześcijańskiego pielgrzymowania: l) odwiedzanie pierwszych świadków wraz z ich wspólnotami w Jerozolimie i Rzymie, 2) nawiedzanie grobów Apostołów, męczenników i wyznawców, oraz 3) przybywanie do świętych miejsc.

Niedziela radiowa w parafii Józefów

Małgorzata Godzisz

Parafia józefowska to urokliwy zakątek Roztocza. Spotkasz się tu z Panem Bogiem w neobarokowym kościele parafialnym w centrum miasta oraz kościele filialnym w Stanisławowie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Najważniejszy odpust

Ks. Adrian Put

15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nasza diecezja świętowała swoje najważniejsze święto, czyli odpust głównej Patronki – Najświętszej Maryi Panny z Rokitna.

Z pamiętnika pielgrzyma

Aleksandra Marcińczak

Robert Chaszczewski po raz drugi w tym roku maszerował do Sanktuarium Jasnogórskiego. Był jednym z wielu tysięcy pątników, którzy zmierzali na Jasną Górę. Zaprawiony w boju pokonywania dla Boga kolejnych kilometrów pisał do mnie i swoich przyjaciół ze wspólnoty SMS-y z kolejnych dni. Czytelnikom prezentuję dziś, za jego zgodą, fragmenty tych pamiętnikowych SMS-ów.

„Ja i mój dom chcemy służyć Panu” czyli rzecz o domowych kropielnicach

Aleksandra Marcińczak

To w domach już raczej rzadkość. Gdy odwiedzam znajomych, zaraz za drzwiami widzę zwykle domofon, skrzyneczkę na kluczyki i wieszak na kurtki, ewentualnie jakiś obrazek. Krzyż nad drzwiami to raczej standard, ale kropielnica?

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

Kościół

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!