Reklama

Niedziela 6/2014

Szczegółowy spis treści

2

„Ad limina” w trzech słowach

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzym

Papież Franciszek często opisuje różne wydarzenia w trzech słowach. Wizytę polskich biskupów w Rzymie można opisać też trzema słowami: MODLITWA – BLISKOŚĆ – WYMIANA.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Przez Kościół przychodzi do nich Chrystus

Ks. Ireneusz Skubiś

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielu ludzi dotykają choroby. A przecież każdy człowiek pragnie zdrowia – zarówno ciała, jak i duszy.

Z WATYKANU
4-5

Z Watykanu

5

Historia nigdy nie opowiedziana

Andrea Tornielli

Ciągle jeszcze noszę w pamięci żywe wspomnienie 13 marca 2013 r. – dnia wyboru papieża Franciszka. Kilka minut po tym, jak usłyszeliśmy „Habemus papam” i pierwszy raz na balkonie Bazyliki św. Piotra ukazał się Jorge Bergoglio, agencje prasowe i serwisy społecznościowe przywoływały fałszywe oskarżenie o współpracę Papieża z reżimem w czasach dyktatury w Argentynie.

AD LIMINA APOSTOLORUM 2014
6-7

Nadzieja na wielkich skrzyżowaniach Kościoła

Ks. Ireneusz Skubiś

W ostatnim czasie często słyszało się rozmowy i wypowiedzi polskich biskupów na temat wizyty „Ad limina apostolorum”, o tym, że trzeba się do tej wizyty przygotować. Poprzednia taka wizyta miała miejsce za papieża Benedykta XVI w 2005 r. Jako bardzo głęboką wspominają biskupi także wizytę za czasów Ojca Świętego Jana Pawła II. I oto dzisiaj jesteśmy świadkami wizyty polskich hierarchów Kościoła już za pontyfikatu papieża Franciszka – wizyty bardzo oczekiwanej.

Z JASNEJ GÓRY
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z POLSKI
9

Z Polski

GALA NAGRODZONYCH WYDAWNICTW
10

Wygrali „patrioci” i „oburzeni”

Wojciech Dudkiewicz

Ci, którzy czytają, wiedzą, że tytuł Książki Roku, który otrzymała „Wielka księga patriotów polskich”, a także nagroda specjalna wręczona „Oburzonym”, trafiły w godne ręce. Książki „Wielka księga patriotów polskich” i „Oburzeni” znalazły się już po raz dwunasty wśród publikacji nagradzanych przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”.

15 lutego 2014 r. Telewizja TRWAM wchodzi na MUX-1

Red./RIRM

Telewizja Trwam otrzymała 29 stycznia 2014 r. decyzję rezerwacyjną od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Była ona potrzebna, aby katolicka stacja mogła rozpocząć nadawanie na cyfrowym multipleksie.

ZE ŚWIATA
11

Ze świata

MINĄŁ ROK OD REZYGNACJI BENEDYKTA XVI
12-13

Niedoceniony prorok

Ks. Józef Gaweł SCJ

Benedykt XVI „jest jednym z największych darów Boga dla naszego świata i naszego czasu” – napisał ks. Jerzy Szymik. Był on, jako papież, wyjątkowym prorokiem w zlaicyzowanym społeczeństwie współczesnego świata, a zwłaszcza Europy

TROSKA O CHORYCH
14-15

Wołanie o pełną miłości uwagę dla chorych

Ks. Mariusz Sztaba

Już po raz dwudziesty drugi we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes obchodzony jest Światowy Dzień Chorego, którego temat w tym roku brzmi: „Wiara i miłosierdzie: «My także winniśmy oddać życie za braci» (1 J 3, 16)”. W tegorocznym orędziu papież Franciszek przypomina chorym i tym wszystkim, którzy zapewniają im opiekę i leczenie, o potrzebie chrześcijańskiego przeżywania cierpienia i choroby, które niesie moc i nadzieję.

11 LUTEGO - WSPOMNIENIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY Z LOURDES
16-17

Lourdes w Watykanie

Włodzimierz Rędzioch

Gdy zapytałem moich znajomych dziennikarzy watykanistów, jaka rocznica przypada 11 lutego, wszyscy odpowiedzieli: pierwsza rocznica ogłoszenia rezygnacji Benedykta XVI z urzędu. Dla Kościoła dzień 11 lutego powinien pozostać przede wszystkim rocznicą jednego z najważniejszych wydarzeń religijnych XIX wieku i dniem wspomnienia Matki Bożej z Lourdes.

OWOCE ROKU WIARY
18

Przez Maryję do Jezusa

Ks. Jan Robakowski

Słynna dewiza św. Ludwika Marii Grignion de Montfort: „Wszystko dla Jezusa przez Maryję”, bo to „droga najłatwiejsza, najkrótsza, najdoskonalsza i najpewniejsza”, jest aktualna szczególnie w sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, gdzie przez swe objawienia Bernadetcie w Grocie Massabielskiej Niepokalana Dziewica szeroko otworzyła bramy prowadzące do nawrócenia grzeszników i umocnienia wiary.

19

Pytania do Świętego

(Red.)

Kruchy mocarz

Ks. Marek Łuczak

Dlaczego Papież nie oszczędza sobie strasznego wysiłku, a nam widoku swojego kalectwa? – pytała na łamach „Tygodnika Powszechnego” Halina Bortnowska. – Bo jeszcze ma nam coś do powiedzenia, a raczej do pokazania, skoro patrzymy. Jeszcze potrafi, a więc nadal powinien być znakiem.

W KRĘGU PRZYJACIÓŁ JANA PAWŁA II
20-21

Jan Tyranowski – mistrz przyszłego Papieża

Agnieszka Konik-Korn

Każdy, kto choć trochę interesował się biografią Karola Wojtyły – późniejszego papieża Jana Pawła II, zetknął się z nazwiskiem Jana Tyranowskiego. Jawi się on jako postać, która miała znaczący wpływ na życie duchowe przyszłego Ojca Świętego. Niewiele jednak o nim wiadomo.

21

Orędownik naszych trudnych polskich spraw

Marian Florek

Aula „Niedzieli” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie znowu wzbiła się na wyżyny, gdzie oddycha się najświeższym powietrzem prawdy i miłości. Stało się to za sprawą naszego ukochanego Jana Pawła II.

O. JAN GÓRA ZAPRASZA
22-23

Lednica jest pełnoletnia!

O. Jan Góra OP

W bieżącym roku 7 czerwca na Polach Lednickich odbędzie się XVIII Spotkanie Młodych Lednica 2000. Lednica ma już 18 lat. Jest zatem pełnoletnia!

23

Z ojcem Górą na koronę świata

Lidia Dudkiewicz

Boży wariat, zakonnik z ostrymi objawami nieuleczalnej choroby papieskiej – tak mówi o sobie o. Jan Góra, dominikanin, budowniczy Bramy III Tysiąclecia w pobliżu Gniezna, przy źródłach chrzcielnych Polaków. To właśnie tam uczestnicy spotkań nad Lednicą, przechodząc przez Bramę Rybę, wybierają Chrystusa na swoje dalsze życie.

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI"
24-25

Dzieciątko Jezus, błogosław nam!

Jadwiga Kamińska

Kult Dzieciątka Jezus zrodził się już w połowie XIII wieku. Jak podkreśla o. prof. Jerzy Gogola OCD, warto w tym kontekście odnotować wkład trzech doktorów Kościoła: św. Jana od Krzyża, św. Teresy od Jezusa i św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

25

Bez wolności nie ma życia

Mariola Stadnik

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się 25 stycznia br. sympozjum naukowe z okazji wspomnienia patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego. Współorganizatorem cyklu corocznych konferencji jest bp dr Adam Lepa z Rady Środków ds. Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. W tym roku podjęto temat wolności, która współcześnie dość często jest ograniczana i zniekształcana przez media.

W OBRONIE PRAWA NATURALNEGO
26-27

Benedykt XVI o gender

Benedykt XVI

Człowiek kwestionuje swoją naturę. Jest on teraz jedynie duchem i wolą. Manipulowanie naturą, potępiane dziś w odniesieniu do środowiska, staje się tutaj podstawowym wyborem człowieka co do samego siebie

To Kościół wymyślił gender?

Milena Kindziuk

Jaki jest główny problem Kościoła? Gender! W szczególności Kościoła w Polsce, rzecz jasna. Bo sprzeciw duchownych wobec gender wynika z tego, że chcą zatuszować własne afery. Przesada?

STUDNIA DLA CZADU
28-29

Stud nia im. Stefana kardynała Wyszyńskiego

Z Anną Kulik – inicjatorką zbiórki funduszy na budowę studni w Czadzie – rozmawia Jan Kulowski

Na temat polskiego wkładu w otwieranie źródeł wody dla Afryki z Anną Kulik – inicjatorką zbiórki funduszy na budowę studni w Czadzie – rozmawia Jan Kulowski

PASTORALNE ZAMYŚLENIA
30

Dojrzewać do odpowiedzialności

Ks. Krzysztof Pawlina

Kim jesteśmy w Kościele? To pytanie towarzyszy każdemu pokoleniu uczniów Chrystusa. Wielką odpowiedzią na to ważne pytanie było dzieło Soboru Watykańskiego II. Ale refleksja na ten temat nigdy się nie skończy. Nasze pokolenie musi dopisać do niej kolejny rozdział. Próbujmy więc zamyślić się nad Kościołem tu i teraz

WIARA I ŻYCIE
31

Kościół pierwszego kontaktu

(akw)

Książka Anny Wolskiej pt. „Kościół pierwszego kontaktu” zawiera wywiady z osobami przynależącymi do instytutów świeckich. – Pomyślałam – mówi Kinga, bohaterka jednego z wywiadów, że Pan Bóg jest rzeczywiście niesamowity i że musiał wymyślić wreszcie coś takiego, żeby ludzie świeccy mogli Mu się całkowicie poświęcić i pomagać tam, gdzie nie dotrze ani ksiądz, ani osoba zakonna.

Dusza i sól

Ks. Mariusz Rosik

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Wy jesteście światłem świata

Wiarygodne życie chrześcijańskie

Ks. Mariusz Frukacz

SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH
34

Karetka do nieba

Ks. M. Ł.

Niektórzy boją się wezwać księdza w ciężkiej chorobie, bo myślą, że duchowny okaże się zwiastunem śmierci. Sakrament chorych nie jest jednak „ostatnim namaszczeniem”, a jego działanie zdecydowanie ma dodać sił i zmierza ku życiu

Sakrament namaszczenia a Biblia

Ks. Jacek Molka

Pismo Święte – zarówno Stary, jak i Nowy Testament – w bardzo wielu miejscach przekazuje nam teksty, w których jest mowa o ludzkich cierpieniach i chorobach. Jeśli chodzi o Stare Przymierze, to powszechnie uważano, że są one w jakiś sposób złączone z grzechem danego człowieka lub jego krewnych. Dopiero przesłanie Nowego Testamentu i zbawcza krzyżowa ofiara Jezusa z Nazaretu nadaje sens ludzkiemu cierpieniu.

FAKTY I OPINIE
35

Powstanie Styczniowe – zryw wolnych Polaków

Smoleńskie słowa i fakty

Krzysztof Czabański

Tygodnik „wSieci” ujawnił raport polskich archeologów z miejsca katastrofy Tu-154M z delegacją prezydencką w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. Raport ten spoczywa w aktach prokuratury wojskowej. Jeśli tak można powiedzieć w kontekście tragedii, jest to raport budujący. Okazuje się, że w sprawie smoleńskiej można było działać profesjonalnie.

ROZMAWIAMY O POLSCE
36-37

Walczący z wiatrakami

Z Anną Zalewską rozmawia Wiesława Lewandowska

O niejasnej polityce rządu co do przyszłości energii odnawialnej w Polsce, wielkich pieniądzach, starych turbinach wiatrowych i narastających protestach – z Anną Zalewską rozmawia Wiesława Lewandowska

GŁOS Z POLA BITWY
38-39

W Kijowie na barykadach zginęli ludzie

Myroslav Marynovych

PREZENTACJE
39

Chwyć za różaniec, lachu!

Zdzisław Skotnicki

FAKTY I OPINIE
40

Spotkanie z sędzią Bogusławem Nizieńskim

Alina Czerniakowska

W latach 2005-10 w różnych mediach można było zobaczyć sędziego Bogusława Nizieńskiego i posłuchać jego krótkich precyzyjnych odpowiedzi na pytania dziennikarzy. Pełnił on wówczas funkcję rzecznika interesu publicznego.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
41

Najciekawsza siódemka

(pr)

Dwa życia

(pr)

Nowa parafia

(pr)

Drwiny z wiary

(pr)

List odniósł skutek

(pr)

PONAD GRANICAMI
42-43

Imigranci w Polsce - kultura spotkania

Ks. Wiesław Wójcik TChr

Mimo że Polska pozostaje „krajem emigracyjnym”, to, jak zauważają demografowie, imigracja do naszego kraju jest coraz częstsza. Obecnie w Polsce mieszkają przedstawiciele 13 mniejszości narodowych i etnicznych, których liczbę szacuje się na ok. 1 mln.

Niedziela w Europie

Mirosław Piotrowski

W Księdze Rodzaju czytamy: „A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął” (por. 2,2). W naszym kalendarzu siódmym dniem tygodnia jest niedziela, a dla chrześcijan stanowi ona dzień święty, czyli wolny od pracy. Nie jest to jednak przestrzegane i uregulowane zarówno w prawodawstwie polskim, jak i unijnym.

PACJENCI I LEKARZE
44-45

Człowiek specjalnej troski

Alicja Dołowska

Są wśród nas. Nie zawsze w szpitalu. Czasem za ścianą. Chorzy. W tegorocznym orędziu na XXII Światowy Dzień Chorego, którego temat brzmi: „Wiara i miłosierdzie: «My także winniśmy oddać życie za braci» (1 J 3, 16)”, papież Franciszek zwraca się w szczególny sposób do ludzi dotkniętych chorobą, ale też do wszystkich, którzy się nimi opiekują i ich leczą.

RUCH HOSPICYJNY
46-47

Tam, gdzie życie liczy się najbardziej

Z ks. dr. hab. Piotrem Krakowiakiem SAC rozmawia Anna Wyszyńska

Z ks. dr. hab. Piotrem Krakowiakiem SAC – krajowym duszpasterzem hospicjów – rozmawia Anna Wyszyńska

Konferencja hospicyjna i pielgrzymka na Jasną Górę

(akw)

Na Jasnej Górze w dniach 24-26 stycznia 2014 r. odbyła się XVIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych. Msze św. dla uczestników konferencji sprawowali w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej: ks. Tomasz Knop, abp Wacław Depo oraz ks. Piotr Krakowiak.

48

20-lecie Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki obchodzi w tym roku 20-lecie swojego istnienia. Jubileuszowe uroczystości odbędą się w Częstochowie w sobotę 15 lutego br. na Jasnej Górze i w Wyższym Seminarium Duchownym.

Apostolstwo chorych

(akw)

„Apostolstwo Chorych” jest pismem o niezwykłej sile oddziaływania.

RAPORT PROF. MARKA REGNERUSA
49

Gender i spustoszenia

Anna Cichobłazińska

Wywołujący burzliwe dyskusje raport socjologa prof. Marka Regnerusa z analizy amerykańskich badań nad dorosłymi dziećmi wychowywanymi przez rodziców żyjących w związkach homoseksualnych, dostępny do tej pory fragmentarycznie dzięki pracom dziennikarzy, można już czytać w całości w Kwartalniku Naukowym „Fides et Ratio”, wydawanym przy UKSW.

Samorządowcy Miast Papieskich w Episkopacie

Jerzy Nowakowski

WALENTYNKOWA SUBKULTURA
50-51

Święto zakochanych

Ks. Sebastian Kępa

51

Serducho

Elżbieta Nowak

Gdy pierwszy raz zobaczyłam zwiastun tego filmu, jakoś mnie nie zaciekawił i nie zachęcił do obejrzenia całości. Po kilku latach jednak, pewnego wieczoru, gdy film ten był jedyną ciekawą ofertą telewizyjną, pomyślałam sobie: Zobaczę. Najwyżej wyłączę telewizor.

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Po owocach ich poznacie

RÓŻNE
53

Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu

Piotr Drzewiecki

Niemal 200 młodych sportowców z całej Polski należących do Salezjańskiej Organizacji Sportowej Salos uczestniczyło w dniach 24-26 stycznia br. w Łodzi w objętych patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki XVIII Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu

Muzyczne DarY

Kalendarium 9-15 II 2014

Ewa Aszkiewicz

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Zupa pieczarkowa po angielsku

Zupę, która jest idealna na mroźne dni, można serwować z pasztecikami.

Szybkie paszteciki

Jolanta Marszałek

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Walenty – nadal łączy

Katarzyna Jaskólska

Och, ten święty Walenty. Ciekawe, co sobie myśli, kiedy widzi, że zupełnie niechcący stał się przyczyną podziałów. On! – który za życia raczej łączył niż dzielił. Ale kto mógł przewidzieć, że Dzień Zakochanych (czyli walentynki) jest w stanie wzbudzić jednocześnie skojarzenia bardzo ciepłe i równie mocno nieprzyjemne.

Człowiek bez żołądka

Ks. Grzegorz Bartko

Nieśmiało pukam do drzwi szpitalnej sali i czekam na zaproszenie, aby wejść do środka. Już sam ton głosu dobywającego się z wnętrza pokoju pozwala przypuszczać, w jakiej atmosferze będzie przebiegała cała rozmowa. Moje spotkania z chorymi rozpoczynają się zawsze od spojrzeń. Nie są to jednak przelotne spojrzenia, oczy chorych mówią zawsze o wiele więcej: oczy pełne zwątpienia, lęku, żalu, skargi, oczy pełne nadziei i blasku.

Temperatura sumienia

Ania Zinówko

Kilka dni temu dotarła do mnie informacja, że w Belgii lekarze zaproponowali wprowadzenie eutanazji dla dzieci chorych na raka. Niech mi będzie wybaczone, jeśli w tym miejscu pozwolę sobie na pewne osobiste refleksje. Patrząc na to z perspektywy pacjenta, jak mam zaufać lekarzowi, kiedy ten, zamiast troszczyć się o moje zdrowie, zaczyna kombinować, jak szybko wysłać mnie na łono Abrahama.

Masz zegarek, ale czy masz czas?

Karolina Mysłek

– Muszę coś zrobić ze swoim życiem – mówiła czasem w krótkich „przypływach świadomości”, jak to określali jej znajomi. Wciąż tylko praca, dom, obowiązek goni obowiązek, spotkania ewangelizacyjne i trudno powiedzieć, co jeszcze. Terminarz zapisany z wyprzedzeniem, ciężko wcisnąć nawet spotkanie z przyjaciółką – ostatecznie pogada przez telefon, w końcu to też dobry kontakt.

67

Spotkanie z cyklu „Co wciąga twoje dziecko?”

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Zły owoc zatwardziałego serca

Mariusz Rzymek

Biskup ordynariusz Roman Pindel sprawował 27 stycznia Eucharystię w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu w 69. rocznicę wyzwolenia niemieckiego hitlerowskiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcim.

Arcybiskup Eugeniusz Baziak – konsekrator ks. Karola Wojtyły

Jarosław Jesionka

„On mnie wyświęcił na biskupa. On mnie wybrał” – tak powiedział podczas ostatniej swojej wizyty w ojczyźnie Jan Paweł II, gdy odwiedził katedrę Wawelską i zatrzymał się przy kaplicy, gdzie jest pochowany jego konsekrator, arcybiskup Eugeniusz Baziak.

Historyk na prowincji

Monika Jaworska

Z okazji 200. rocznicy śmierci ks. Leopolda Jana Szersznika, 20 stycznia w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się poświęcone jego osobie spotkanie i wystawa, a w dniu następnym – seminarium naukowe przypominające postać i dorobek kapłana.

Niedziela kielecka

Hebdów przygotowuje się do kanonizacji

Katarzyna Dobrowolska

Nie chcemy przespać tego czasu, pragniemy się jak najlepiej przygotować na dzień kanonizacji bł. Jana Pawła II. Przybliżamy postać papieża-Polaka młodym i przypominamy jego nauczanie starszym

Pukanie do ludzkich sumień

Władysław Burzawa

„Wincenty Pallotti był zwiastunem przyszłości... Prawie o sto lat uprzedził on odkrycie następującego faktu: w świecie ludzi świeckich, do tego czasu biernym, ospałym, lękliwym i niezdolnym do wypowiadania się, istnieje wielka energia służenia dobru.

Powstanie, pisarz, pamięć

Agnieszka Dziarmaga

Zima 1863 r., na Kielecczyźnie trwa powstanie styczniowe. Minęło właśnie 151 lat od jego wybuchu, jesienią przypada 150-lecie od krwawego stłumienia.

Niedziela małopolska

Lekarzu nasz codzienny...

Małgorzata Cichoń

Jak być zdrowym? Gdy w nas i wokół tak wiele chorób? Gdy zmagamy się na co dzień ze smogiem, zanieczyszczoną sztucznymi barwnikami i konserwantami żywnością, niezdrowymi relacjami i sytuacjami w domu, pracy, wśród znajomych, a w życiu społecznym dopadają nas chore „układy”, „zasady”, patologie...

Nowy wychowawca?!

Maria Fortuna-Sudor

Nie ukrywam, że trudno mi sobie wyobrazić życie bez Internetu. To dla mnie przysłowiowe okno na świat; pierwsze, chociaż nie najważniejsze źródło informacji.

Co dwie babcie, to nie jedna

Ewa Stadtmüller

Kiedy tylko Juluś otwiera oczy, obie babcie: Hania i Teresa są już na posterunku. Przebrane „po domowemu” kręcą się po kuchni. Jedna przygotowuje kaszkę dla Kubusia (młodszy braciszek Julka), druga grzeje kozie mleczko, bo innego Julek nie toleruje.

Niedziela sosnowiecka

Koncert w Sosnowcu

Adam Tarnowski

Tradycją jest, że na początku nowego roku w kościele pw. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu organizowane są rodzinne koncerty kolędowe. W tym roku, 25 stycznia, po wieczornej Mszy św. wystąpił „Zespół w Składzie”, który w tym roku obchodzi swoje 10. urodziny.

Ból to radość, co jeszcze twarzy nie odkryła...

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Przed nami Światowy Dzień Chorego – święto chrześcijańskie obchodzone corocznie 11 lutego, ustanowione przez papieża bł. Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 r. w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kardynała Fiorenza Angeliniego.

Modlitewne okno na Boga

Piotr Lorenc

O tym, że ikona jest modlitewnym oknem na rzeczywistość Boga przekonywał 23 stycznia mieszkańców i przyjaciół jaworznickiego „Betlejem” o. prof. Eugeniusz Grzywacz – dyrektor Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie.

Niedziela świdnicka

Pięć pierwszych sobót

Tomasz Pluta

Zapewne wielu z nas zna nabożeństwa pierwszych sobót. Kojarzy je z objawieniami fatimskimi. Spróbujmy sobie przypomnieć, na czym one polegają, jakie łaski można otrzymać dzięki odprawianiu tych nabożeństw oraz gdzie w diecezji świdnickiej można wziąć udział w takich nabożeństwach.

Nadanie imienia szkole Caritas

Ks. Sławomir Marek

W dniu św. Franciszka Salezego bp Ignacy Dec przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w świdnickich Kraszewicach.

Pory dnia uświęcone modlitwą

Bp Ignacy Dec

Godzina uwielbienie Boga za Tajemnicę Wcielenia. W naszej polskiej pobożności mamy pory w ciągu dnia, kiedy modlimy się takimi szczególnymi modlitwami. Godzina dwunasta, południowa, poświęcona jest Tajemnicy Wcielenia – modlitwa „Anioł Pański”.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Szczecińskie dziękczynienie

Ks. Robert Gołębiowski

Obecny rok w życiu Kościoła powszechnego ma szczególny wymiar. Wszyscy przygotowujemy się do kanonizacji bł. Jana Pawła II oraz bł. Jana XXIII.

94. rocznica zaślubin Polski z Morzem

Antoni Kazimierz Janicki

W lutym 1920 r., po 123 latach niewoli, Polska odzyskała Pomorze i powróciła nad swoje Morze po I wojnie światowej. Akt ten odbył się 10 lutego 1920 r. w Pucku, niewielkim miasteczku znajdującym się na północy Polski, nieopodal nasady Półwyspu Helskiego.

Tobie mówię, wstań!

Bogdan Nowak

Czasem wydaje ci się, że wszyscy cię opuścili, że nikt do ciebie nie przychodzi, nie zatelefonuje, nie zainteresuje się twoim losem, nie zapyta o stan twego zdrowia ani nie napisze listu do ciebie, a nawet nie przyśle SMS-a. Wtedy odczuwasz w swoim wnętrzu pustkę, że niepotrzebnie żyjesz, że twoje życie jest bezsensowne, nawiedzają cię nawet myśli samobójcze.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Był taki styczeń 1863 roku...

Ewa Madejek

Słowami kolędy „Bóg się rodzi, moc truchleje” 19 stycznia br. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju rozpoczęło się misterium poświęcone 151. rocznicy wybuchu wielkiego zrywu narodowego, jakim było powstanie styczniowe.

Takie mam zwykłe marzenia

Z Aleksandrą Patron rozmawia Małgorzata Godzisz

Ostra białaczka limfoblastyczna. Z tym wyrokiem walczy Aleksandra Patron. Walczy o życie. 34-letnia piękna, radosna kobieta, żona i matka. Pochodzi z Zamościa. Wciąż szuka dawcy szpiku. Może jesteś nim Ty?

Zamojska Osobowość Roku 2013

Łukasz Kot

W hotelu „Artis and SPA” odbyła się Gala Zamojskiej Osobowości Roku „Morando 2013” organizowana po raz pierwszy przez Fundację im. Bernardo Morando w Zamościu. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Marek Jawor, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Zamość i Roztocze.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Pokazują światu, skąd czerpać siłę

Katarzyna Jaskólska

Dzień Życia Konsekrowanego to okazja do podziękowania Bogu za ludzi, którzy zdecydowali się oddać samych siebie na służbę Kościołowi. Główne uroczystości w naszej diecezji odbyły się 1 lutego w Zielonej Górze i 2 lutego w Gorzowie. W wielu parafiach zbierano ofiary do puszek na potrzeby zakonów kontemplacyjnych.

Świadek życia bł. Jana Pawła II

Ks. Adrian Put

27 stycznia w Zielonej Górze gościł świadek życia bł. Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz. Tego dnia Ksiądz Kardynał uczestniczył w sympozjum poświęconym wizycie papieża Jana Pawła II na Pomorzu Zachodnim

„Pompejanka” – nowenna nie do odparcia

Aleksandra Bąk

Różaniec, nie od dziś wiadomo, wielką moc ma. Oczywiście nie sam z siebie, a z łaski Bożej. Maryja przez tę modlitwę potrafi dla nas wyprosić u Boga wielkie cuda.

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Niedziela Świdnicka

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

Wiara

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho