Reklama

Niedziela 18/2018

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Barbarzyńska, a nie Wielka Brytania

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Dziecko należy do Pana Boga i do rodziców. Przypominam tę oczywistość w obliczu ostatnich skandalicznych wydarzeń, związanych z 2-letnim brytyjskim chłopcem, którego rodziców pozbawiono prawa do decydowania o jego losie. Sprawa dotyczy znanego już nam wszystkim Alfiego Evansa – pacjenta Szpitala Dziecięcego Alder Hey w Liverpoolu.

drogowskazy
3

Łaska i pieniądze

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Podziwiam papieża Franciszka za jego wielki charyzmat troski o najbiedniejszych. Właściwie wszystko, co czyni, oscyluje wokół ludzi potrzebujących pomocy i ratunku i wszystkie jego dyspozycje, zarządzenia oraz opinie trzeba rozważać, mając na uwadze jego niezwykły charyzmat miłosierdzia.

z Watykanu
4

Z Watykanu

dookoła świata
5

Dookoła świata

dookoła Polski
6-7

Dookoła Polski

św. Stanisław BM
8

Patron jedności ojczyzny

Ks. Jacek Molka

O kim mowa? Oczywiście, o św. Stanisławie (ok. 1030-79) – biskupie i męczenniku. Dlaczego patron jedności Polski? Zapraszam do lektury

beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej
9

Błogosławiona pielęgniarka

Abp Marek Jędraszewski

W Krakowie-Łagiewnikach 28 kwietnia 2018 r. odbyła się beatyfikacja pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej. Uroczystościom w sanktuarium Bożego Miłosierdzia przewodniczył kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

wywiad rzeka z Franciszkiem
10-11

Rewolucja dobra

Krzysztof Tadej, dziennikarz TVP

„Widziałeś kiedykolwiek, aby za karawanem podczas pogrzebu jechała ciężarówka firmy przeprowadzkowej?” – pyta papież Franciszek w najnowszym wywiadzie rzece.

miejsce islamu w Europie
12-13

Jan Paweł II a islam

Włodzimierz Rędzioch

Jan Paweł II przywiązywał wielką wagę do dialogu z islamem, ale uważał, że w kontaktach z muzułmanami należy wymagać uczciwego uszanowania różnic, działać w świetle prawdy oraz domagać się wzajemności w sferze wolności religijnej.

głos niemieckiego polityka
14

Islam nie należy do Niemiec

Włodzimierz Rędzioch

Nowy niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer, należący do bawarskiej partii CSU, w wywiadzie dla gazety „Bild” powiedział: „Islam nie należy do Niemiec, które zostały ukształtowane przez chrześcijaństwo”.

pielgrzymi z „Niedzieli" w Ołomuńcu
15

Paszport do Europy dla Chrystusa

Ks. Mariusz Frukacz

W katedrze św. Wacława w Ołomuńcu na Morawach 24 kwietnia br. zgromadziło się ponad 500 pielgrzymów z Polski na Mszy św., której przewodniczył biskup senior Josef Hrdlička – biskup pomocniczy archidiecezji ołomunieckiej w latach 1990 – 2017.

temat numeru: prymasostwo
16-18

Pierwszy po królu

Artur Stelmasiak

Takiej władzy jak prymasi Polski nie mieli żadni inni biskupi w Europie. Przewodniczyli obradom Sejmu, byli pierwsi po królach i zastępowali ich w czasach bezkrólewia. I właśnie ta duchowa, a także świecka władza wiele razy uchroniły państwo i naród od zguby

W Gnieźnie o Przyszłości Polski i Europy

Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” – pod takim hasłem odbędzie się w dniach 21-23 września 2018 r. XI Zjazd Gnieźnieński. Patronat nad zjazdem objął prezydent RP Andrzej Duda.

50. rocznica koronacji
20-23

Matka Zagłębia

Z ks. kan. Andrzejem Stasiakiem rozmawia Margita Kotas

50 lat temu, 19 maja 1968 r., na skroniach Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z Dąbrowy Górniczej spoczęły papieskie korony.

Zofia Kossak - 50. rocznica śmierci
24-27

Zofia Kossak odkryta na nowo

Artur Stelmasiak

Zofia Kossak wciąż jest w Polsce niedoceniana. Potrzebne są zarówno badania literackie, jak i popularyzacja jej twórczości, by z tej pięknej spuścizny mogły czerpać kolejne pokolenia Polaków.

Hołd i pamięć

Anna Wyszyńska

Konferencja pt. „Zofia Kossak (1889-1968). W obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych”, która odbyła się 25 kwietnia 2018 r. w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, była kolejnym etapem dwudniowego święta upamiętniającego wybitną pisarkę

Wielka pisarka prywatnie

Anna Zalewska

Miłośnicy twórczości Zofii Kossak mają nową szansę na fascynujące i najbardziej bezpośrednie spotkanie z pisarką

z Kamczatki
28-29

Ksiądz z misją

Z ks. Krzysztofem Kowalem rozmawia Magdalena Wolny

O pracy na Kamczatce, niedźwiedziach, śniegu, który uczy pokory, i Fundacji „Serce dla Kaukazu” z ks. Krzysztofem Kowalem rozmawia Magdalena Wolny

30

Majówka w Loretto

Siostry Loretanki

Żeby spotkać się z Bogiem, warto się oddalić od zgiełku codzienności. Taką okazję stwarza doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca”, Wydawnictwa Sióstr Loretanek i Członków Rodziny Loretańskiej, która w 2018 r. odbędzie się w sobotę 12 maja.

wiara i życie
31

Bóg albo nic w „Niedzieli”

Kard. Robert Sarah

Społeczeństwo bez Boga, które uważa duchowe pytania za przebrzmiałe, maskuje pustkę swojego materializmu, zabijając czas, żeby lepiej zapomnieć o wieczności.

Nowość

Ks. Mariusz Rosik

Dlaczego Jezusowe przykazanie miłości nazywamy nowym? Czyż nie jest stare, jak stare jest Prawo Mojżeszowe? Czy nie zapisano go na kartach Księgi Kapłańskiej?

Duch Święty źródłem jedności

Siostry Loretanki

Polska w mocy Ducha Świętego”, „Jasnogórski gen wolności”, „Czy Kościół jest jeden?”, „Zjednoczeni w Duchu”, „Trójkąt małżeński” – to tytuły niektórych artykułów zamieszczonych w najnowszym numerze miesięcznika formacyjnego „Różaniec”, którego temat brzmi „Duch Święty źródłem jedności”.

liturgia tygodnia
32-33

Przykazanie miłości

Na drodze miłości

Ks. Andrzej Kuliberda

W życiu człowieka, rodziny, narodu i Kościoła są takie dni, osoby czy wydarzenia, które mocno wpływają na ich historię. Dzisiejsze pierwsze czytanie przypomina nam o bardzo ciekawym, a zarazem decydującym dla dziejów Kościoła zdarzeniu.

wybór nowych władz KSLP
34

Wymagamy od siebie więcej

Ewa Oset

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich podsumowało dotychczasową działalność i wybrało nowe władze na kolejną kadencję podczas walnego zgromadzenia, które miało miejsce 21 kwietnia br. w Częstochowie, w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

felieton
35

Nasza Biblia kochana

Grzegorz Polak

Określenie „nasza” użyte w tytule odnosi się do całej rodziny chrześcijańskiej w Polsce. Bo przecież wszystkie Kościoły chrześcijańskie kochają Pismo Święte, uznają je za normę i za największy skarb.

35

Krzyże we wszystkich urzędach państwowych

KAI

Rząd krajowy w Monachium zadecydował, aby od 1 czerwca br. we wszystkich budynkach państwowych Bawarii zawisły krzyże.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Gigantyczna grabież

Z Marcinem Horałą rozmawia Wiesława Lewandowska

O mechanizmach powstania tzw. luki VAT-owskiej i identyfikowaniu okoliczności wyłudzania pieniędzy z budżetu państwa z posłem na Sejm RP Marcinem Horałą rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty, opinie
38

Mienie tylko dla spadkobierców

Czesław Ryszka

Nie ma chyba na świecie takiego porządku prawnego, żeby zwracać majątek, kiedy nie ma spadkobierców.

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
39

Pierwszy wywiad papieskiego kamerdynera

pr

Czym będzie żył Kościół?

pr

Głęboko religijny sekretarz stanu

pr

Ostry zatarg na szczytach prawosławia

pr

Trzech księży zamordowano w ciągu tygodnia

pr

dokument - „Dotknięcie anioła"
40-41

Żaden historyk nie wierzył, że to prawda

Z Markiem Tomaszm Pawłowskim rozmawia Tomasz Winiarski

– Wiedza na temat skomplikowanej polskiej historii jest na świecie znikoma. Trudno zdobyć dofinansowanie filmu historycznego, ale gdy się już zrobi dobry, przejmujący dokument, potrafi się on odwdzięczyć wielokrotnie.

felietony
42-43

Przynajmniej nie szkodzić

Alina Czerniakowska

Gdy patrzymy na relacje reporterskie ze spotkań prezydenta, premiera, ministrów, szczególnie min. Elżbiety Rafalskiej, z protestującymi w sejmie matkami z dorosłymi niepełnosprawnymi dziećmi, widać czułe, serdeczne pochylenie się rządzących nad sprawą.

Dziecko

Zdzisław Skotnicki

Poranek po nocnej burzy był rześki. Karol nalał do miednicy wody z wiaderka. Krystaliczna woda ze studni i wiejskie powietrze szybko postawiły go na nogi.

Przeprowadzka

Mirosław Piotrowski

Stało się. Fundacje Społeczeństwa Otwartego będą zamykać swoje oddziały na Węgrzech.

moim zdaniem
44

Nadchodzi decydujące starcie

Witold Gadowski, dziennikarz

Zwykle emocjonujemy się wyborami na prezydenta i elekcjami parlamentarnymi, wybory samorządowe, przez swoją złożoność i zróżnicowanie rywalizujących ze sobą środowisk, już znacznie mniej przemawiają do naszej zbiorowej świadomości.

prezentacje
46

Muzyka liturgiczna bogatsza o trzy kompozycje

Margita Kotas

W Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej, przyjętej w październiku 2017 r., czytamy: „Muzyka w liturgii nie jest jej «oprawą», ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów”.

Festiwal „Ruah”

muzycznie
47

Rosarium Virginis Mariae

Piotr Iwicki, muzyk, publicysta

Wykonawstwo muzyki dawnej z poszanowaniem wszelkich zasad panujących w czasach, kiedy ta muzyka powstawała, zaczyna być powoli naszą polską specjalnością. Wydaje się, że w tym nurcie muzyka sakralna, odwołująca się do polskiej spuścizny, jest istną perłą.

Muzyczne Dary

Lista przebojów Dariusza Ciszewskiego i Janusza „Yaniny” Iwańskiego

rodzina - poradnik
48

Mieszkanie czy dom?

Joanna Operacz

psycholog radzi
49

Matura i dojrzałość

Ks. Zdzisław Wójcik, psycholog, wykładowca akademicki

Niedziela Młodych
50-53

W głowie się nie mieści

Marta Kuczek

Lednica łączy wielu ludzi w dążeniu do działania dla Boga i bliźnich, dając im okazję do wzrastania na wielu polach

Majowe spotkanie

Agnieszka Chadzińska

Jaka jest twoja nadzieja?

Anka Z.

Popularne przysłowie mówi, że nadzieja jest matką głupich. Czy rzeczywiście tak jest? Pozwolę sobie postawić tezę, że nadzieja miała ogromny wpływ na rozwój naszego świata.

kultura
54

Pokój rzymski

Witold Dudziński

Starożytni Rzymianie nie przestają nas fascynować. Przede wszystkim pewnie dlatego, że choć od upadku ich imperium na Zachodzie minęło ponad piętnaście wieków, wszędzie – w języku, kulturze, prawie czy ideach – łatwo dostrzegamy ich ślady.

Grunt to rodzinka

wd

Ósmy krążek

jk

Nad Bugiem

wd

bliżej świata - Carcassonne
55

Miasto z gry

Wojciech Dudkiewicz

Każdy, kto otarł się o świat gier planszowych, musi znać „Carcassonne”. Pomysł na strategiczną grę, która zawojowała świat, przyszedł do głowy Klausowi-Jürgenowi Wredemu, po wizycie w Carcassonne w południowej Francji, gdzie zachowały się niesamowite średniowieczne fortyfikacje

57-58

Marszałku! To nieprawda, że Ciebie już nie ma

Koło Przyjaciół Prawdy i Ocalonych od Zapomnienia Polskich Pieśni

Szarlotka pyszna

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Ucałowali Pismo Święte

Ks. Piotr Bączek

– Kiedy będziemy oddawać część zapisanemu słowu Bożemu, pomyślmy jak bardzo jesteśmy wybrani i szczęśliwi, skoro jesteśmy namaszczeni przez Ducha Świętego.

Misyjna Jutrzenka z afrykańskim biskupem

Monika Jaworska

Misjonarze z naszej diecezji, którzy posługują w Tanzanii, przyjechali wraz z tamtejszym Biskupem do Skoczowa, by opowiedzieć o realiach życia chrześcijan w Afryce i zobaczyć program artystyczny w wykonaniu dzieci z Misyjnej Jutrzenki.

35-lecie kaplicy w Dzięgielowie

Monika Jaworska

Budowniczy kaplicy, ks. Karol Tomala, jest wcieleniem Jezusa Dobrego Pasterza. Odkrywanie kapłaństwa w moim życiu zawdzięczam ks. Tomali, który jest dla mnie wzorem.

Niedziela częstochowska

Nauka z mocą

Ks. Ireneusz Skubiś

Przysłowiowym oczkiem w głowie kard. Stefana Wyszyńskiego był Ruch „Odrodzenie”, który przechodził w swoich dziejach różne przeobrażenia i skupiał w swoich szeregach kwiat polskiej inteligencji katolickiej.

Statuetki Przyjaźni

Anna Przewoźnik

W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 5 w Częstochowie, 20 kwietnia br., odbyła się jubileuszowa, piętnasta Gala wręczenia Statuetek Przyjaźni.

Czyj jest Kościół?

Bp Andrzej Przybylski

Odwiedziła mnie kiedyś sympatyczna grupa ludzi z pewnej parafii. Cały czas mnie przekonywali, że parafia jest ich, że kościół parafialny to też ich własność.

Niedziela podlaska

Poświęcenie kościoła

Ks. Marcin Gołębiewski

Bp Tadeusz Pikus dokonał poświęcenia kościoła w parafii św. Antoniego Padewskiego w Ugoszczy.

Pod opieką św. Stanisława

Ks. Zenon Czumaj

Pięć wieków temu została powołana do istnienia parafia w Stoczku (dekanat węgrowski). Główne obchody wyjątkowej rocznicy zostały zaplanowane na 7 maja – w wigilię uroczystości głównego patrona wspólnoty – św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Cząstka polskości w Brukseli

Teresa Arszagi vel Harszagi

Polskie Centrum Kształcenia im. św. Jana Pawła II w Brukseli realizuje program kształcenia w myśl naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II: „Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli”.

Niedziela kielecka

Archiwista w sutannie

Agnieszka Dziarmaga

W historii diecezji zapisał się jako nestor archiwistyki diecezjalnej, bibliotekarz kielecki, opiekujący się szczególnie zasobami seminarium kieleckiego, współtwórca Archiwum Diecezjalnego.

Pełny skarbów kościół św. Mikołaja

Władysław Burzawa

Bejsce zna każdy miłośnik historii nie tylko dlatego, że mieszkała tam zamożna rodzina Badenich, po których do naszych czasów dotrwał wspaniały pałac.

Masłów dziękował za sto lat parafii

Katarzyna Dobrowolska

Parafia w Masłowie przeżywała jubileusz stu lat istnienia. Centralne uroczystości odbywały się w niedzielę 19 kwietnia.

Niedziela małopolska

Szanuj zdrowie, nie truj!

Małgorzata Cichoń

Z wiosną i latem możemy w końcu swobodnie oddychać. Stąd mamy więcej sił i energii, by w walce ze smogiem stanąć po właściwej stronie. Na przykład wymieniając piec.

Głoszą miłosierną miłość

Maria Fortuna-Sudor

Z s. Elżbietą Siepak ZMBM rozmawia Maria Fortuna-Sudor.

Dla ducha i dla ucha

Kl. Łukasz Szcządała

Ludzie, wiara, muzyka. To trzy hasła, które chyba w najkrótszy i najlepszy z możliwych sposobów opisują Przegląd Piosenki Religijnej „Vincentiana”.

Niedziela lubelska

Dom Boży

(buk)

W uroczystość św. Wojciecha odbyła się konsekracja lubelskiego kościoła dedykowanego pierwszemu misjonarzowi – męczennikowi na polskiej ziemi.

Przygoda z Biblią

Ewa i Tomasz Kamińscy

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” podejmuje wiele działań obejmujących formację chrześcijańską.

Kapłański jubileusz

Urszula Buglewicz

Krajowy duszpasterz kolejarzy i proboszcz parafii pw. św. Stanisława w Lublinie ks. kan. Eugeniusz Zarębiński świętował 35-lecia kapłaństwa.

Niedziela legnicka

25 lat parafii św. Tadeusza w Legnicy

Monika Łukaszów

Wspólnota parafii św. Tadeusza w Legnicy, wraz z proboszczem ks. Stanisławem Araszczukiem, zapraszają na uroczystości związane z 25-leciem istnienia tej wspólnoty.

Duchowa adopcja kapłanów

AK

W Leśnej parafianie wraz z inicjatorami akcji „Adopcja księży” ks. Arturem Kotrysem oraz ks. prob. Grzegorzem Niwczykiem w Niedzielę Dobrego Pasterza uświadamiali wiernym, jak ogromna jest potrzeba modlitwy o powołania oraz za powołanych do kapłaństwa, życia zakonnego oraz misyjnego.

Gross-Rosen – miejsce poniżenia, ale i mocy ducha

Ks. Piotr Nowosielski

21 kwietnia 2018 r., przypadała 35. rocznica powstania Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Przez pierwszych 12 lat znajdowało się ono w granicach diecezji legnickiej.

Niedziela łódzka

Ludzka historia

Anna Skopińska

Ponad stuletnia parafia. Świątynia w stylu romańsko-renesansowym. Nawiązuje do rzymskiej bazyliki św. Pawła za Murami. Powstawała przez wiele lat. Budowę rozpoczęto jeszcze przed wojną.

Od ludzi władzy trzeba wymagać przyzwoitości

Anna Skopińska

Marzy mi się kraj ludzi samodzielnie myślących i zajmujących samodzielne stanowiska w życiu publicznym – mówił Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego i były marszałek Sejmu, podczas drugiej debaty z cyklu „Polskość – inspiracje – obowiązki” w domu arcybiskupów łódzkich.

Chrześcijanie dają świadectwo

Marianna Strugińska-Felczyńska, AS

– Świętość świątyni bierze się wyłącznie z obecności Pana, nie jakości fundamentu i ścian – mówił abp Grzegorz Ryś podczas jubileuszu i odpustu w parafii Matki Bożej Dobrej Rady.

Niedziela przemyska

30 lat kultu św. Andrzeja Boboli w Strachocinie

Ks. Józef Niżnik

Bp Ignacy Tokarczuk, ordynariusz przemyski, przewodniczył tego dnia uroczystościom wniesienia relikwii św. Andrzeja Boboli do parafialnego kościoła w Strachocinie.

Ulice Przemyśla zakwitły na żółto

Małgorzata Sztolf

Pracują, są na emeryturze, uczą się. Lekarze, nauczyciele, pracownicy banków, prawnicy, studenci. Najmłodszy z nich ma 4-lata. Co ich łączy? Chęć niesienia nadziei drugiemu człowiekowi. To dzięki ich wielomiesięcznej pracy Przemyśl po raz trzeci zakwitł na żółto.

Takie będą Rzeczypospolite…

Ks. Zbigniew Suchy

Z ks. Marianem Bocho, proboszczem kolegiaty Bożego Ciała w Jarosławiu, rozmowia ks. Zbigniew Suchy (cz. 2)/

Niedziela rzeszowska

Napełnieni Duchem Świętym

Ks. Marek Dzik

Za nami X Tydzień Biblijny w Polsce, przeżywany pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Tegoroczny Tydzień Biblijny łączył się z II Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego, który odbywał się pod hasłem „Weźmijcie Pismo Święte”.

Czytaj z potrzeby serca

Iwona Kosztyła

Z ks. dr. Tomaszem Bąkiem rozmawia Iwona Kosztyła.

Czas modlitwy i pogłębiania wiedzy

Ks. Jakub Nagi

Z sercem pełnym intencji, z nadzieją na spełnienie marzeń, z niecierpliwością odwiedzenia miejsc znanych od lat z Pisma Świętego, z katechezy, ale też z historii, literatury czy filmu.

Niedziela sandomierska

Zaśpiewali Miłosiernemu

Ks. Adam Stachowicz

Około 50 młodych ludzi wzięło udział w koncercie pt. „Nieść chwałę Miłosiernego”, który odbył się w sanktuarium św. Józefa w Nisku.

Czas wyborów

Iwona Bańka i Ewa Korczyńska Madej

W życiu młodych ludzi koniec roku szkolnego to dla wielu czas upragnionych wakacji, ale i czas decyzji. Maturzyści piszą swój egzamin dojrzałości, sprawdzian przed wejściem w dorosłe życie.

Czas na świeckich

Ks. Adam Stachowicz

Pośród inicjatyw i celebracji związanych z 200-leciem powstania diecezji sandomierskiej nie mogło zabraknąć jubileuszu wiernych świeckich. 21 kwietnia rozpoczął się on Mszą św. w bazylice katedralnej.

Niedziela sosnowiecka

Klejnot Olkusza

Agnieszka Raczyńska

Św. Augustyn pisał, że kiedy człowiek śpiewa, podwójnie się modli. Śpiewamy, gdy czujemy się szczęśliwi, gdy kochamy i jesteśmy kochani. Pieśń chrześcijańska to wyraz radości, że jest Bóg, że jest Miłość.

DAR o ks. Blachnickim

Piotr Lorenc

Kwietniowa edycja Diecezjalnej Akademii Rodziny poświęcona była życiu i działalności Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Polska Golgota Wschodu

Ks. Tomasz Zmarzły

Prezentację ważnych miejsc związanych z historią naszej Ojczyzny rozpoczynamy od sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce.

Niedziela świdnicka

Za mało czerpiemy z darów i łaski Ducha Świętego

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Biskup Świdnicki 23 kwietnia br. przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminarium duchownego w Świdnicy na rozpoczęcie Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Sakramentalne i pozasakramentalne działanie Ducha Świętego”.

Chrzcielnica wpisana w historię miasta

Krystyna Smerd

Do kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu powróciła po renowacji przepiękna chrzcielnica z roku 1593, która jest jednym z najstarszych i najcenniejszych renesansowych zabytków miasta.

Drugie otwarcie sezonu motocyklowego w Wałbrzychu

Krzysztof Zaremba

Dnia 21 kwietnia br. przy pięknej i słonecznej pogodzie pod sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze zajechało ponad sto motocykli różnych marek.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Duszpastersko-patriotyczny wymiar kanonizacji Andrzeja Boboli

O. dr Bernard Gonska SJ

Z okazji przypadającej 17 kwietnia 80. rocznicy kanonizacji św. Andrzeja Boboli i sprowadzenia jego relikwii z Rzymu do Polski w Szczecinie zostało zorganizowane sympozjum naukowe.

Pamięć o wileńskich kapłanach

Ks. Robert Gołębiowski

Losy społeczności polskiej mieszkającej na wschodnich Kresach Rzeczypospolitej szczególnie w latach II wojny światowej stanowią jedną z najbardziej tragicznych kart historii narodu polskiego.

Katolicka rewolucja w biznesie

Ks. Robert Gołębiowski

Czy wiara w biznesie jest możliwa? W jaki sposób wprowadzać chrześcijańskie zasady do biznesu? – na te pytania odpowiadali 18 kwietnia br. w Szczecinie uczestnicy konferencji „Katolicka rewolucja w biznesie”.

Niedziela toruńska

Wielka misja na placach

Renata Czerwińska

Jak co roku na całym świecie w okresie wielkanocnym wspólnoty neokatechumenalne prowadzą ewangelizację zwaną Wielką Misją na Placach.

Paschalny dar Jezusa: Duch Święty

Oprac. s. Rafaela Olszowa CSDP

Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam... Weźmijcie Ducha Świętego! (J 20, 21-22) – usłyszeliśmy w 2. niedzielę wielkanocną, Święto Miłosierdzia Bożego.

Groźna pentekostalizacja?

Joanna Kruczyńska

Z ks. dr. Andrzejem Kowalskim rozmawia Joanna Kruczyńska.

Niedziela warszawska

Buty i plecaki dla bezdomnych

Magdalena Kowalewska

Wiosna to okazja do porządków w szafie. Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego zachęca do dzielenia się z bezdomnymi ubraniami, plecakami czy okularami.

Marsz ku niepodległości

Witold Dudziński

W 125. rocznicę uchwalenia jednej z pierwszych w świecie ustaw zasadniczych, w marszu ulicami Warszawy przeszły tłumy warszawiaków. Uroczystości patriotyczne z 3 maja 1916 r. były zapowiedzią zbliżającej się niepodległości.

Kościół i niepodległość

Andrzej Tarwid

Silny związek między polskością a katolicyzmem trwał przez wieki. Więź ta nie osłabła nawet wtedy, gdy państwa nie było. Czy więc Polska poradzi sobie bez Kościoła? – zastanawiano się na konferencji zorganizowanej przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie.

Niedziela wrocławska

Świat jest pateną – a na niej msza twojego życia

Agnieszka Bugała

Małżeństwo jest najtrudniejszą szkołą miłości. Trzeba uczyć się miłości, trzeba wytrwać w przymierzu. Aby być żoną, mężem trzeba wyrzec się wielu innych rzeczy, osób.

Warsztaty miłości

Z ks. Stanisławm Orzechowskim „Orzechem” rozmawia Agnieszka Bugała

Czy dziś, gdy młody człowiek jest bombardowany seksualnością, udaje się zachęcać do zachowania czystości przedmałżeńskiej?

Chęć bycia księdzem – tylko to się liczy

Agnieszka Bugała

Maj to miesiąc szczególny dla przyszłych kapłanów. Klerycy czekają na święcenia diakonatu, diakoni na dzień, w którym wreszcie zostaną namaszczeni i posłani.

Grzecznie

Wanda Mokrzycka

Weszłam na piętro. Przywitawszy się, stanęłam w rogu poczekalni. Z lewej strony siedział starszy pan w dresie. Nogę lewą założył na prawą, bawił się palcami wykręcając je w każdą stronę. Na wprost wątły staruszek spoglądał z uczuciem w okno. Zachwycił go pewnie wschód słońca.

Aborcja

Oprac. Ag

Tylko miłością zakrywa się bezmiłość. Możesz jeszcze zamówić Mszę św. za duszę człowieka, któregoś umęczył.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Maryjo, Królowo Polski

Ks. Rudolf Karaś

W maju w całej Polsce można usłyszeć słowa pieśni: „Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone (…), i co czuje, i co żyje, niech z nami sławi Maryję!”.

60 lat kapłaństwa ks. Floriana Fornala

Joanna Ferens

W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się uroczystości jubileuszowe 60-lecia kapłaństwa byłego proboszcza tej wspólnoty ks. Floriana Fornala.

Przysięga terytorialsów w Biłgoraju

Joanna Ferens

ołnierze ochotnicy należący do 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora złożyli w Biłgoraju uroczystą przysięgę.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Omadlają kapłanów

Kamil Krasowski

W niedzielę 6 maja odbywa się doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża do naszego diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego. Do Paradyża przybywają m.in. członkowie wspólnoty działającej przy parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku.

Spotkanie Komisji Koordynacyjnej

Kamil Krasowski

W Domu Biskupim w Zielonej Górze 21 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie Komisji Koordynacyjnej Synodu Diecezjalnego.

Pobiegnij i pomóż

Kamil Krasowski

W ramach obchodów Światowego Dnia Uchodźcy 10 czerwca w Zielonej Górze odbędzie się Bieg Charytatywny połączony z Marszem dla Życia oraz z festynem parafialnym.

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Kościół

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Wiadomości

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania