Reklama

Niedziela 18/2018

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Barbarzyńska, a nie Wielka Brytania

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Dziecko należy do Pana Boga i do rodziców. Przypominam tę oczywistość w obliczu ostatnich skandalicznych wydarzeń, związanych z 2-letnim brytyjskim chłopcem, którego rodziców pozbawiono prawa do decydowania o jego losie. Sprawa dotyczy znanego już nam wszystkim Alfiego Evansa – pacjenta Szpitala Dziecięcego Alder Hey w Liverpoolu.

drogowskazy
3

Łaska i pieniądze

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Podziwiam papieża Franciszka za jego wielki charyzmat troski o najbiedniejszych. Właściwie wszystko, co czyni, oscyluje wokół ludzi potrzebujących pomocy i ratunku i wszystkie jego dyspozycje, zarządzenia oraz opinie trzeba rozważać, mając na uwadze jego niezwykły charyzmat miłosierdzia.

z Watykanu
4

Z Watykanu

dookoła świata
5

Dookoła świata

dookoła Polski
6-7

Dookoła Polski

św. Stanisław BM
8

Patron jedności ojczyzny

xJM

O kim mowa? Oczywiście, o św. Stanisławie (ok. 1030-79) – biskupie i męczenniku. Dlaczego patron jedności Polski? Zapraszam do lektury

beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej
9

Błogosławiona pielęgniarka

Abp Marek Jędraszewski

W Krakowie-Łagiewnikach 28 kwietnia 2018 r. odbyła się beatyfikacja pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej. Uroczystościom w sanktuarium Bożego Miłosierdzia przewodniczył kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

wywiad rzeka z Franciszkiem
10-11

Rewolucja dobra

Krzysztof Tadej, dziennikarz TVP

„Widziałeś kiedykolwiek, aby za karawanem podczas pogrzebu jechała ciężarówka firmy przeprowadzkowej?” – pyta papież Franciszek w najnowszym wywiadzie rzece.

miejsce islamu w Europie
12-13

Jan Paweł II a islam

Włodzimierz Rędzioch

Jan Paweł II przywiązywał wielką wagę do dialogu z islamem, ale uważał, że w kontaktach z muzułmanami należy wymagać uczciwego uszanowania różnic, działać w świetle prawdy oraz domagać się wzajemności w sferze wolności religijnej.

głos niemieckiego polityka
14

Islam nie należy do Niemiec

Włodzimierz Rędzioch

Nowy niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer, należący do bawarskiej partii CSU, w wywiadzie dla gazety „Bild” powiedział: „Islam nie należy do Niemiec, które zostały ukształtowane przez chrześcijaństwo”.

pielgrzymi z „Niedzieli" w Ołomuńcu
15

Paszport do Europy dla Chrystusa

Ks. Mariusz Frukacz

W katedrze św. Wacława w Ołomuńcu na Morawach 24 kwietnia br. zgromadziło się ponad 500 pielgrzymów z Polski na Mszy św., której przewodniczył biskup senior Josef Hrdlička – biskup pomocniczy archidiecezji ołomunieckiej w latach 1990 – 2017.

temat numeru: prymasostwo
16-18

Pierwszy po królu

Artur Stelmasiak

Takiej władzy jak prymasi Polski nie mieli żadni inni biskupi w Europie. Przewodniczyli obradom Sejmu, byli pierwsi po królach i zastępowali ich w czasach bezkrólewia. I właśnie ta duchowa, a także świecka władza wiele razy uchroniły państwo i naród od zguby

W Gnieźnie o Przyszłości Polski i Europy

Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” – pod takim hasłem odbędzie się w dniach 21-23 września 2018 r. XI Zjazd Gnieźnieński. Patronat nad zjazdem objął prezydent RP Andrzej Duda.

50. rocznica koronacji
20-23

Matka Zagłębia

Z ks. kan. Andrzejem Stasiakiem rozmawia Margita Kotas

50 lat temu, 19 maja 1968 r., na skroniach Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z Dąbrowy Górniczej spoczęły papieskie korony.

Zofia Kossak - 50. rocznica śmierci
24-27

Zofia Kossak odkryta na nowo

Artur Stelmasiak

Zofia Kossak wciąż jest w Polsce niedoceniana. Potrzebne są zarówno badania literackie, jak i popularyzacja jej twórczości, by z tej pięknej spuścizny mogły czerpać kolejne pokolenia Polaków.

Hołd i pamięć

Anna Wyszyńska

Konferencja pt. „Zofia Kossak (1889-1968). W obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych”, która odbyła się 25 kwietnia 2018 r. w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, była kolejnym etapem dwudniowego święta upamiętniającego wybitną pisarkę

Wielka pisarka prywatnie

Anna Zalewska

Miłośnicy twórczości Zofii Kossak mają nową szansę na fascynujące i najbardziej bezpośrednie spotkanie z pisarką

z Kamczatki
28-29

Ksiądz z misją

Z ks. Krzysztofem Kowalem rozmawia Magdalena Wolny

O pracy na Kamczatce, niedźwiedziach, śniegu, który uczy pokory, i Fundacji „Serce dla Kaukazu” z ks. Krzysztofem Kowalem rozmawia Magdalena Wolny

30

Majówka w Loretto

Siostry Loretanki

Żeby spotkać się z Bogiem, warto się oddalić od zgiełku codzienności. Taką okazję stwarza doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca”, Wydawnictwa Sióstr Loretanek i Członków Rodziny Loretańskiej, która w 2018 r. odbędzie się w sobotę 12 maja.

wiara i życie
31

Bóg albo nic w „Niedzieli”

Kard. Robert Sarah

Społeczeństwo bez Boga, które uważa duchowe pytania za przebrzmiałe, maskuje pustkę swojego materializmu, zabijając czas, żeby lepiej zapomnieć o wieczności.

Nowość

Ks. Mariusz Rosik

Dlaczego Jezusowe przykazanie miłości nazywamy nowym? Czyż nie jest stare, jak stare jest Prawo Mojżeszowe? Czy nie zapisano go na kartach Księgi Kapłańskiej?

Duch Święty źródłem jedności

Siostry Loretanki

Polska w mocy Ducha Świętego”, „Jasnogórski gen wolności”, „Czy Kościół jest jeden?”, „Zjednoczeni w Duchu”, „Trójkąt małżeński” – to tytuły niektórych artykułów zamieszczonych w najnowszym numerze miesięcznika formacyjnego „Różaniec”, którego temat brzmi „Duch Święty źródłem jedności”.

liturgia tygodnia
32-33

Przykazanie miłości

Na drodze miłości

Ks. Andrzej Kuliberda

W życiu człowieka, rodziny, narodu i Kościoła są takie dni, osoby czy wydarzenia, które mocno wpływają na ich historię. Dzisiejsze pierwsze czytanie przypomina nam o bardzo ciekawym, a zarazem decydującym dla dziejów Kościoła zdarzeniu.

wybór nowych władz KSLP
34

Wymagamy od siebie więcej

Ewa Oset

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich podsumowało dotychczasową działalność i wybrało nowe władze na kolejną kadencję podczas walnego zgromadzenia, które miało miejsce 21 kwietnia br. w Częstochowie, w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

felieton
35

Nasza Biblia kochana

Grzegorz Polak

Określenie „nasza” użyte w tytule odnosi się do całej rodziny chrześcijańskiej w Polsce. Bo przecież wszystkie Kościoły chrześcijańskie kochają Pismo Święte, uznają je za normę i za największy skarb.

35

Krzyże we wszystkich urzędach państwowych

KAI

Rząd krajowy w Monachium zadecydował, aby od 1 czerwca br. we wszystkich budynkach państwowych Bawarii zawisły krzyże.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Gigantyczna grabież

Z Marcinem Horałą rozmawia Wiesława Lewandowska

O mechanizmach powstania tzw. luki VAT-owskiej i identyfikowaniu okoliczności wyłudzania pieniędzy z budżetu państwa z posłem na Sejm RP Marcinem Horałą rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty, opinie
38

Mienie tylko dla spadkobierców

Czesław Ryszka

Nie ma chyba na świecie takiego porządku prawnego, żeby zwracać majątek, kiedy nie ma spadkobierców.

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
39

Pierwszy wywiad papieskiego kamerdynera

pr

Czym będzie żył Kościół?

pr

Głęboko religijny sekretarz stanu

pr

Ostry zatarg na szczytach prawosławia

pr

Trzech księży zamordowano w ciągu tygodnia

pr

dokument - „Dotknięcie anioła"
40-41

Żaden historyk nie wierzył, że to prawda

Z Markiem Tomaszm Pawłowskim rozmawia Tomasz Winiarski

– Wiedza na temat skomplikowanej polskiej historii jest na świecie znikoma. Trudno zdobyć dofinansowanie filmu historycznego, ale gdy się już zrobi dobry, przejmujący dokument, potrafi się on odwdzięczyć wielokrotnie.

felietony
42-43

Przynajmniej nie szkodzić

Alina Czerniakowska

Gdy patrzymy na relacje reporterskie ze spotkań prezydenta, premiera, ministrów, szczególnie min. Elżbiety Rafalskiej, z protestującymi w sejmie matkami z dorosłymi niepełnosprawnymi dziećmi, widać czułe, serdeczne pochylenie się rządzących nad sprawą.

Dziecko

Zdzisław Skotnicki

Poranek po nocnej burzy był rześki. Karol nalał do miednicy wody z wiaderka. Krystaliczna woda ze studni i wiejskie powietrze szybko postawiły go na nogi.

Przeprowadzka

Mirosław Piotrowski

Stało się. Fundacje Społeczeństwa Otwartego będą zamykać swoje oddziały na Węgrzech.

moim zdaniem
44

Nadchodzi decydujące starcie

Witold Gadowski, dziennikarz

Zwykle emocjonujemy się wyborami na prezydenta i elekcjami parlamentarnymi, wybory samorządowe, przez swoją złożoność i zróżnicowanie rywalizujących ze sobą środowisk, już znacznie mniej przemawiają do naszej zbiorowej świadomości.

prezentacje
46

Muzyka liturgiczna bogatsza o trzy kompozycje

Margita Kotas

W Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej, przyjętej w październiku 2017 r., czytamy: „Muzyka w liturgii nie jest jej «oprawą», ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów”.

Festiwal „Ruah”

muzycznie
47

Rosarium Virginis Mariae

Piotr Iwicki, muzyk, publicysta

Wykonawstwo muzyki dawnej z poszanowaniem wszelkich zasad panujących w czasach, kiedy ta muzyka powstawała, zaczyna być powoli naszą polską specjalnością. Wydaje się, że w tym nurcie muzyka sakralna, odwołująca się do polskiej spuścizny, jest istną perłą.

Muzyczne Dary

Lista przebojów Dariusza Ciszewskiego i Janusza „Yaniny” Iwańskiego

rodzina - poradnik
48

Mieszkanie czy dom?

Joanna Operacz

psycholog radzi
49

Matura i dojrzałość

Ks. Zdzisław Wójcik, psycholog, wykładowca akademicki

Niedziela Młodych
50-53

W głowie się nie mieści

Marta Kuczek

Lednica łączy wielu ludzi w dążeniu do działania dla Boga i bliźnich, dając im okazję do wzrastania na wielu polach

Majowe spotkanie

Agnieszka Chadzińska

Jaka jest twoja nadzieja?

Anka Z.

Popularne przysłowie mówi, że nadzieja jest matką głupich. Czy rzeczywiście tak jest? Pozwolę sobie postawić tezę, że nadzieja miała ogromny wpływ na rozwój naszego świata.

kultura
54

Pokój rzymski

Witold Dudziński

Starożytni Rzymianie nie przestają nas fascynować. Przede wszystkim pewnie dlatego, że choć od upadku ich imperium na Zachodzie minęło ponad piętnaście wieków, wszędzie – w języku, kulturze, prawie czy ideach – łatwo dostrzegamy ich ślady.

Grunt to rodzinka

wd

Ósmy krążek

jk

Nad Bugiem

wd

bliżej świata - Carcassonne
55

Miasto z gry

Wojciech Dudkiewicz

Każdy, kto otarł się o świat gier planszowych, musi znać „Carcassonne”. Pomysł na strategiczną grę, która zawojowała świat, przyszedł do głowy Klausowi-Jürgenowi Wredemu, po wizycie w Carcassonne w południowej Francji, gdzie zachowały się niesamowite średniowieczne fortyfikacje

57-58

Marszałku! To nieprawda, że Ciebie już nie ma

Koło Przyjaciół Prawdy i Ocalonych od Zapomnienia Polskich Pieśni

Szarlotka pyszna

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela legnicka

25 lat parafii św. Tadeusza w Legnicy

Monika Łukaszów

Wspólnota parafii św. Tadeusza w Legnicy, wraz z proboszczem ks. Stanisławem Araszczukiem, zapraszają na uroczystości związane z 25-leciem istnienia tej wspólnoty.

Duchowa adopcja kapłanów

AK

W Leśnej parafianie wraz z inicjatorami akcji „Adopcja księży” ks. Arturem Kotrysem oraz ks. prob. Grzegorzem Niwczykiem w Niedzielę Dobrego Pasterza uświadamiali wiernym, jak ogromna jest potrzeba modlitwy o powołania oraz za powołanych do kapłaństwa, życia zakonnego oraz misyjnego.

Gross-Rosen – miejsce poniżenia, ale i mocy ducha

Ks. Piotr Nowosielski

21 kwietnia 2018 r., przypadała 35. rocznica powstania Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Przez pierwszych 12 lat znajdowało się ono w granicach diecezji legnickiej.

Niedziela łódzka

Ludzka historia

Anna Skopińska

Ponad stuletnia parafia. Świątynia w stylu romańsko-renesansowym. Nawiązuje do rzymskiej bazyliki św. Pawła za Murami. Powstawała przez wiele lat. Budowę rozpoczęto jeszcze przed wojną.

Od ludzi władzy trzeba wymagać przyzwoitości

Anna Skopińska

Marzy mi się kraj ludzi samodzielnie myślących i zajmujących samodzielne stanowiska w życiu publicznym – mówił Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego i były marszałek Sejmu, podczas drugiej debaty z cyklu „Polskość – inspiracje – obowiązki” w domu arcybiskupów łódzkich.

Chrześcijanie dają świadectwo

Marianna Strugińska-Felczyńska, AS

– Świętość świątyni bierze się wyłącznie z obecności Pana, nie jakości fundamentu i ścian – mówił abp Grzegorz Ryś podczas jubileuszu i odpustu w parafii Matki Bożej Dobrej Rady.

Niedziela świdnicka

Za mało czerpiemy z darów i łaski Ducha Świętego

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Biskup Świdnicki 23 kwietnia br. przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminarium duchownego w Świdnicy na rozpoczęcie Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Sakramentalne i pozasakramentalne działanie Ducha Świętego”.

Chrzcielnica wpisana w historię miasta

Krystyna Smerd

Do kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu powróciła po renowacji przepiękna chrzcielnica z roku 1593, która jest jednym z najstarszych i najcenniejszych renesansowych zabytków miasta.

Drugie otwarcie sezonu motocyklowego w Wałbrzychu

Krzysztof Zaremba

Dnia 21 kwietnia br. przy pięknej i słonecznej pogodzie pod sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze zajechało ponad sto motocykli różnych marek.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Duszpastersko-patriotyczny wymiar kanonizacji Andrzeja Boboli

O. dr Bernard Gonska SJ

Z okazji przypadającej 17 kwietnia 80. rocznicy kanonizacji św. Andrzeja Boboli i sprowadzenia jego relikwii z Rzymu do Polski w Szczecinie zostało zorganizowane sympozjum naukowe.

Pamięć o wileńskich kapłanach

Ks. Robert Gołębiowski

Losy społeczności polskiej mieszkającej na wschodnich Kresach Rzeczypospolitej szczególnie w latach II wojny światowej stanowią jedną z najbardziej tragicznych kart historii narodu polskiego.

Katolicka rewolucja w biznesie

Ks. Robert Gołębiowski

Czy wiara w biznesie jest możliwa? W jaki sposób wprowadzać chrześcijańskie zasady do biznesu? – na te pytania odpowiadali 18 kwietnia br. w Szczecinie uczestnicy konferencji „Katolicka rewolucja w biznesie”.

Niedziela warszawska

Buty i plecaki dla bezdomnych

Magdalena Kowalewska

Wiosna to okazja do porządków w szafie. Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego zachęca do dzielenia się z bezdomnymi ubraniami, plecakami czy okularami.

Marsz ku niepodległości

Witold Dudziński

W 125. rocznicę uchwalenia jednej z pierwszych w świecie ustaw zasadniczych, w marszu ulicami Warszawy przeszły tłumy warszawiaków. Uroczystości patriotyczne z 3 maja 1916 r. były zapowiedzią zbliżającej się niepodległości.

Kościół i niepodległość

Andrzej Tarwid

Silny związek między polskością a katolicyzmem trwał przez wieki. Więź ta nie osłabła nawet wtedy, gdy państwa nie było. Czy więc Polska poradzi sobie bez Kościoła? – zastanawiano się na konferencji zorganizowanej przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie.

Niedziela wrocławska

Świat jest pateną – a na niej msza twojego życia

Agnieszka Bugała

Małżeństwo jest najtrudniejszą szkołą miłości. Trzeba uczyć się miłości, trzeba wytrwać w przymierzu. Aby być żoną, mężem trzeba wyrzec się wielu innych rzeczy, osób.

Warsztaty miłości

Z ks. Stanisławm Orzechowskim „Orzechem” rozmawia Agnieszka Bugała

Czy dziś, gdy młody człowiek jest bombardowany seksualnością, udaje się zachęcać do zachowania czystości przedmałżeńskiej?

Chęć bycia księdzem – tylko to się liczy

Agnieszka Bugała

Maj to miesiąc szczególny dla przyszłych kapłanów. Klerycy czekają na święcenia diakonatu, diakoni na dzień, w którym wreszcie zostaną namaszczeni i posłani.

Grzecznie

Wanda Mokrzycka

Weszłam na piętro. Przywitawszy się, stanęłam w rogu poczekalni. Z lewej strony siedział starszy pan w dresie. Nogę lewą założył na prawą, bawił się palcami wykręcając je w każdą stronę. Na wprost wątły staruszek spoglądał z uczuciem w okno. Zachwycił go pewnie wschód słońca.

Aborcja

Oprac. Ag

Tylko miłością zakrywa się bezmiłość. Możesz jeszcze zamówić Mszę św. za duszę człowieka, któregoś umęczył.

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Kościół

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna