Reklama

Niedziela 24/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

„Strzeżonego…”

Ks. Jarosław Grabowski

Cała sztuka polega zatem na tym, by znaleźć złoty środek między ostrożnością i zaufaniem.

obserwator
5-8

Obserwator

Gardłowa sprawa

Wojciech Dudkiewicz

Dzieci, które jeszcze się uczą, albo ci, co w domu mają uczniów, wiedzą, jak pandemia namieszała w szkolnych sprawach. I jak jeszcze może namieszać, bo kolejne skutki uboczne są możliwe. Jednym z nich może być np. zmiana szkolnej skali ocen. Czyli sprawa jest gardłowa.

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

treści wiary
16-18

Najważniejsze Serce świata

Ks. Janusz Królikowski

Począwszy od duchowych doświadczeń św. Małgorzaty Marii Alacoque, głęboko związanych z doznanymi objawieniami Najświętszego Serca Pana Jezusa, stojących u podstaw Jego kultu, katolicy praktykują najpierw osobiste, a potem także wspólnotowe i publiczne akty poświęcenia.

Święty o uczciwości

Red.

„W Polsce jest za dużo nostalgii za Janem Pawłem II, a za mało zaangażowania w jego nauczanie, przejęcia się jego myślą” – stwierdził George Weigel, jeden z najlepszych znawców pontyfikatu świętego papieża, w wywiadzie, który opublikowaliśmy w Niedzieli nr 20/17 maja br. Opinia ta wywołała liczne komentarze czytelników, dlatego postanowiliśmy częściej wracać na naszych łamach do nauczania polskiego papieża.

moim zdaniem
19

(Nie)wysłuchane modlitwy

Ks. Marcin Gołębiewski

Mamy się modlić z całkowitym zaufaniem, dziecięcym oddaniem, z przeświadczeniem, że w każdych warunkach Bóg chce mojego dobra.

życie kościoła
20-23

Przygotowanie do sakramentu po nowemu

Ks. Michał Wieczorek

Od 1 czerwca br. obowiązują nowe zasady przygotowania narzeczonych do ślubu. Jakie zmiany wprowadzono?

Matka Zagłębia

Maciej Orman

Karmiąc biedaków z Sosnowca mawiała: „Tutaj jest Afryka, nie trzeba jechać daleko, na misje”. Przez ćwierć wieku opiekowała się chorymi, sierotami, rodzinami. W czasie wojny ratowała żydowskie dzieci i partyzantów z AK. W Watykanie toczy się właśnie jej proces beatyfikacyjny.

Prawdziwa przyszłość życie wieczne

Ireneusz Korpyś

Błogosławiony Karol de Foucauld – niegdyś ateista, podróżnik, żołnierz, bogacz mający słabość do kobiet i łatwego życia – niebawem zostanie ogłoszony świętym. Jak wyglądała jego droga do Boga?

Kolumb dobroczynności

Ireneusz Korpyś

Lekcja pokory

Ks. Paweł Rozpiątkowski

kościół lokalny
24-25

Uśmiech Maryi

Ks. Paweł Borowski

punkt widzenia
26-29

Polska Miedź ma miasto większe od Warszawy

Rozmawiają ks. Jarosław Grabowski i Artur Stelmasiak

Z Marcinem Chludzińskim – prezesem KGHM Polska Miedź – rozmawiają ks. Jarosław Grabowski i Artur Stelmasiak

Powrót do idei

Artur Stelmasiak

Ciągle nie ma w Polsce postępu w ochronie życia i rodziny przed genderową konwencją. Grupa polityków Prawa i Sprawiedliwości ma już dość czekania i postuluje, by partia zajęła się wreszcie obroną konserwatywnych wartości.

kochane życie
30

Odnaleziony w świątyni

Elżbieta Nowak

30

Wspieramy ludzi w potrzebie

niedziela z kulturą
32-41

Bez żon

w.d.

Zawsze warto

j.k.

Polskie, arcypolskie

j.k.

Za kulisami

w.d.

Majestat na pękniętym cokole

Tomasz Łabonarski

Amerykańska telewizja ESPN wyprodukowała serial dokumentalny o ostatnim sezonie legendarnego Jordana i Chicago Bulls lat 90. XX wieku.

Twórcy czekają i kibicują

Piotr Iwicki

Mało kto już dzisiaj ogląda filmy na kasetach VHS. Płyty winylowe to raczej zabawa audiofilów, a co z kasetami magnetofonowymi?

świat pod lupą
43

Mamy lek na koronawirusa?

Urszula Buglewicz

Jako pierwsi na świecie mamy szansę opracować lek na bazie immunoglobulin swoistych i podać je pacjentom – powiedział dr n. med. Grzegorz Czelej, senator RP, jeden z pomysłodawców wykorzystania osocza w walce z koronawirusem.

moim zdaniem
44-45

Polskie wrota ku przyszłości

Piotr Grzybowski

Nowe informacje sprawią, że nasze miejsce na mapie Europy stanie się wreszcie szansą, a nie przekleństwem

Psychopatyczny miliarder

Grzegorz Górny

Czasami się zdarza, że sztuka filmowa wyprzedza życie, i w rzeczywistości pojawiają się postaci i wydarzenia, które wcześniej zaistniały na kinowym ekranie.

nasza rozmowa
46-47

Najbardziej zależy nam na człowieku

Rozmawia Anna Wyszyńska

Sanatoria znów działają i warto do nich przyjeżdzać, zachęca Marcin Nurek – dyrektor sanatorium Marconi w Busku-Zdroju w rozmowie z Anną Wyszyńską.

osobowość
48-49

Radykalny filozof na trudne czasy

Michał Płóciennik

„Praca nad Sporem o istnienie świata umożliwiła mi duchowe przetrwanie czasów może najcięższych. A powstanie jej w tych warunkach może służyć za jeden z dowodów, że polski duch oporu żył także w dziedzinie badań naukowych” – pisał Roman Ingarden, filozof, któremu Sejm RP postanowił oddać hołd przez ustanowienie roku jego imienia.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-52

Żeby Jasiu został Janem

Tomasz Strużanowski

Rodzice, pora zmądrzeć! Przestańcie uznawać dziecko za swoją własność „na wieki wieków amen”, a zacznijcie traktować je jak chwilowy „depozyt” od Pana Boga.

Gdy rodzeństwo się kłóci

Sylwia Laba

Czas, kiedy jesteśmy dłużej w domu, powoduje, że spory między rodzeństwem zdarzają się częściej niż zwykle. Jak sobie z nimi radzić? Co zrobić, żeby żadne dziecko nie czuło się przegrane?

moim zdaniem
53

Szkoła pokory

Magdalena Kowalczyk

Macierzyństwo to wielka szkoła pokory, droga, do której nigdy nie będziemy wystarczająco przygotowane. I to – w tej pokorze – też trzeba zaakceptować.

listy
54

Chcą korespondować

Obca w nowym miejscu

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

listy
55

Nie spoczywamy na laurach

dobre rady
56-59

Uwaga na serce

Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce

Niewydolność serca to schorzenie trudne fizycznie, emocjonalnie i społecznie. Cierpi na nie wiele osób, często o tym nie wiedząc. Pierwszym krokiem w walce z tą chorobą powinno być uświadomienie sobie problemu.

Balkon w kwiatach

Ewelina Sirek-Herbsztrejt, mistrzyni florystyki, kwiaciarnia maEStria flowers w Częstochowie

Gąszcz kwiatów, skrzynki jak kwitnący ogród upiększają balkony. Na takim balkonie, nawet w środku miasta, wspaniale się wypoczywa.

Czerwcowe przysmaki

j.m.

Tarta z truskawkami

J.M.

Owoce umyć, osączyć i usunąć szypułki. Z podanych składników szybko zagnieść ciasto, owinąć je folią i włożyć na 30 min do lodówki.

Truskawkowe knedle

Pies ze schroniska kocha bardziej

Dr n.wet. Szymon Bogucki

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na adopcję psa.

Idealna przyprawa na lato

Oprac. J.M.

Ostudzony napar z mięty świetnie gasi pragnienie. Jej liście dodajemy do letnich sałatek, deserów. Można je też ususzyć.

nasze sprawy
60-61

Superbohater trudnej codzienności

Damian Krawczykowski

Nie znałem Maćka wcześniej. Słyszałem o nim jedynie od s. Mileny, która od jakiegoś czasu pomaga chłopakowi i jego siostrze w nierównej walce z przeciwnościami życia.

historia
62-63

Zróbmy tłokę

Grzegorz Gadacz

Tradycja wspólnej dobrowolnej pracy społecznej była znana od wieków na terenach Pierwszej Rzeczypospolitej. I podobnie jak w Norwegii miała swą własną, unikalną nazwę: „tłoka”.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

moim zdaniem
65

Cena przywództwa

Witold Gadowski

Człowiek, gdy jest uważny, potrafi rozpoznać chwile ważne, takie, które sprawiają, że wszystko się zmienia.

niedziela liturgiczna
III-VIII

Rozesłanie Dwunastu

Jezus, widząc tłumy, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza. Wtedy rzekł do swych uczniów: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo”

„...wy widzieliście, co uczyniłem”

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Chyba każdy z nas miał w swoim życiu chwile zagubienia, rozterki, niepewności, szukając, którą z dróg wybrać. Zakończony w Kościele okres wielkanocny, pozostawił w nas dar Ducha Świętego, Ducha Pocieszyciela, który ma rozjaśnić nasze drogi, wskazać właściwy kierunek.

„Wypędzajcie złe duchy”

Ks. Antoni Tronina

W świecie biblijnym powszechne było przekonanie, że demony zamieszkują w człowieku opętanym jak w obcym mieszkaniu, a egzorcyści mają władzę ich wypędzania. Nauczanie i czyny zbawcze Jezusa potwierdzają to przekonanie w całej pełni. Władzę nad złymi duchami przekazał Zbawiciel swoim uczniom.

Dlaczego pokora jest taka ważna?

Ks. Mariusz Frukacz

Nie jest łatwo przyjąć wolę drugiego człowieka, a tym bardziej pogodzić się ze złą oceną naszej postawy. Chcemy, aby inni nas zauważali, byśmy byli wielcy i ważni w ich oczach. Dlatego tak bardzo ważna jest pokora. To ona jest źródłem prawdziwej wielkości. „Jeśli chcesz być wielki, zaczynaj od rzeczy małych.

Artysta ducha

Ks. Antoni Tatara

O kim mowa? O św. Albercie Chmielowskim, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 17 czerwca. Beatyfikował go i kanonizował Jan Paweł II.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela rzeszowska

Mamy nowych kapłanów

Kl. Piotr Rakowski

W wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego w katedrze rzeszowskiej bp Jan Wątroba udzielił święceń kapłańskich sześciu diakonom.

Miesiąc dla Najświętszego Serca

Arkadiusz Bednarczyk

Kult Najświętszego Serca Jezusowego rozprzestrzenił się dzięki wizjom francuskiej zakonnicy Małgorzaty Marii Alacoque. Jego ślady znajdziemy w katedrze rzeszowskiej, w działalności patrona diecezji bp. Pelczara i w posłudze sióstr sercanek.

Dziękuję Bogu za taką drogę

W sobotę, 23 maja, w kościele pw. bł. Anieli Salawy w Krakowie odbyła się uroczystość święceń kapłańskich 4 diakonów ze Zgromadzenia Księży Michalitów. Jednym z nich jest pochodzący z Szebni (diecezja rzeszowska) ks. Paweł Raś.

Niedziela sosnowiecka

Jesteś moją nagrodą

ZT

Zmarł ks. prał. Tadeusz Kamiński. Przez 30 lat był proboszczem parafii św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu. Po przejściu na emeryturę mieszkał w Domu św. Józefa w Będzinie.

Każdy czas ma swój sens

Piotr Lorenc

Czuwania maryjne w jaroszowieckim sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, organizowane od maja do października, na stałe wpisały się w kalendarium parafii. Przygotowywane regularnie od ponad 20 lat skupiają wiernych z różnych stron diecezji.

Obóz przejściowy

Piotr Lorenc

Dzięki staraniom Klubu Gazety Polskiej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło Sosnowiec, obóz przejściowy przy ul. 1 Maja w Sosnowcu zostanie należnie upamiętniony. Na murach dawnego obozu lub obok nich na specjalnym obelisku zostanie umieszczona tablica. Obecnie trwają jeszcze ostatnie konsultacje z Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach i władzami samorządowymi Sosnowca.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Pod matczynym płaszczem

Adam Szewczyk

Jezus wyposażył swych uczniów we wszystko, co było potrzebne, by mogli ruszyć z wiarą między ludzi i głosić chwałę Zmartwychwstałego. Wskazał również, by Maryję przyjęli jako swoją matkę, jako Matkę Kościoła.

Nowe spojrzenie na dzieje kamieńskiej kapituły

Zygmunt Piotr Cywiński

Historiografia kościelna dotycząca naszego regionu wzbogaciła się w ubiegłym roku o cenną pozycję Radosława Pawlika. Opublikował on wyniki swoich badań dotyczących kapituły katedralnej w Kamieniu Pomorskim.

Burzliwa historia kijowskiego kościoła

O kościele św. Mikołaja z ks. Andrzejem Rakiem OMI, proboszczem i superiorem kijowskich Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej rozmawia Leszek Wątróbski.

Niedziela toruńska

Powiew wiatru

Renata Czerwińska

Kościół z wieżyczką stojący na rynku toruńskiego Starego Miasta przeżył już niejedno. Dziś widzi ewangelizacje uliczne, długie kolejki do spowiedzi, tłumy na rekolekcjach, ale i samotne rozmowy z Panem w kaplicy adoracji.

Pokochać życie

Ewa Melerska

Mogłoby się wydawać, że o tym, jak ważne jest poszanowanie każdego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, chyba nie trzeba przypominać. Jednak postawy wielu „nowoczesnych” ludzi, idących z duchem czasu, wskazują na coś zupełnie odmiennego.

Niespokojny zakątek

Renata Czerwińska

Wydawałoby się, że czas w miasteczkach płynie leniwie, a nuda wyziera z każdego kąta. Być może są takie miejsca, w których nic się nie dzieje, ale Wąbrzeźno do nich nie należy! Opowiemy wam tylko kilka wąbrzeskich historii, a mogłoby być ich dużo więcej.

Niedziela wrocławska

Znajdź Serce Boga

Agnieszka Bugała

Dwa lata przed Kongresem Eucharystycznym, od 1995 r. odbywały się w parafiach archidiecezji rekolekcje, które przygotowywały rodziny do poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Szafarz Paweł z Alei Pracy

Wanda Mokrzycka

Zaczęło się całkiem zwyczajnie – proboszcz poprosił o pomoc. I jak mu odmówić, skoro tak wielu w parafii św. Klemensa Dworzaka to starsi, schorowani i spragnieni Komunii św.?

Krzesło dla Pana Boga

Grzegorz Kryszczuk

Ewa i Jerzy Józefczykowie w tym roku obchodzą 37. rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Od początku posługują w Domowym Kościele. Kilkanaście dni temu ich syn, Marcin, przyjął święcenia kapłańskie. Dzielą się z nami receptą na szczęśliwe małżeństwo i opowiadają o krzesełku dla Pana Boga. Poznajcie kolejnych „Bohaterów w obrączkach”.

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże...

Kościół

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże...

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego