Reklama

Niedziela 23/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Rzeczywista obecność

Ks. Jarosław Grabowski

Nie warto ulegać opiniom, że prawda o obecności Chrystusa w chlebie i winie jest zbyt skomplikowana.

Z jasnej góry
5

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława SzymusikBP @JasnaGóraNews

Obserwator
6-7

Obserwator

treści wiary
12-14

Co to znaczy, że Jezus nas odkupił?

Ks. Andrzej Persidok

Jaka jest różnica między odkupieniem a zbawieniem?

Jan Paweł II do rodaków

Jan Paweł II

Rodzina jest pierwszą i podstawową szkołą miłości społecznej. Trzeba uczynić wszystko, ażeby ta szkoła mogła pozostawać sobą. (Katowice, 20 czerwca 1983 r.)

liturgia tygodnia
15-18

Bóg posłał swego Syna na świat, aby świat został zbawiony

Słowa Ewangelii według św. Jana

Dlaczego zaniedbanie jest grzechem?

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Uznanie popełnienia grzechu przez zaniedbanie dokonuje się w życiu katolika na początku każdej Mszy św., kiedy to w akcie skruchy wypowiada się słowa: „Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu i wam, bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem”.

Bóg bogaty w łaskę i wierność

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Bóg drugi raz objawia się Mojżeszowi i przedstawia mu się. W Biblii imię określa osobę, która je nosi. Jak zatem sam Pan Bóg przedstawia się Mojżeszowi?

Chłońmy Boże odpowiedzi

O. Krzysztof Osuch, jezuita

Przeszedł Pan przed jego oczyma i wołał: «Pan, Pan, Bóg miłosierny i łagodny, nieskory do gniewu, bogaty w łaskę i wierność»”. Pan aż wołał! Słyszał zapewne natarczywe pytanie Mojżesza: Jaki jesteś, mój Boże?

Harfa Ducha Świętego

Ks. Mariusz Frukacz

Kochał Boga i liturgię.

moim zdaniem
19

Kościelne stołki

Bp Andrzej Przybylski

To nie urzędy i stanowiska są źródłem kapłańskiej ważności, ale to, co wynika z naszych święceń!

życie kościoła
20-23

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Papież odważnych decyzji

Ks. Mariusz Frukacz

Mija 60 lat od śmierci św. Jana XXIII, nazywanego Papieżem Dobroci. Przeszedł on do historii jako papież, który zwołał Sobór Watykański II i zaangażował się w ratowanie pokoju na świecie.

kościół i świat
24-27

Kultura rodzi się z kultu

Z bp. Michałem Janochą rozmawia Łukasz Krzysztofka

O tym, co jest „duszą” sztuki europejskiej, o jej konfrontacji ze współczesnym światem i dlaczego powinniśmy bronić naszej chrześcijańskiej kultury, z bp. Michałem Janochą rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Takich kapłanów potrzebujemy!

Maria Fortuna-Sudor

Złoty jubileusz kapłaństwa świętuje abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, profesor nauk teologicznych, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

echa publikacji
28-29

Skąd ta agresja?

Paweł Zuchniewicz

Z dużym zainteresowaniem sięgnąłem po nr 17. Niedzieli, na którego okładce znajduje się tytuł: Skąd ta agresja?. Podzielając diagnozy zawarte w opublikowanych tekstach, chciałbym dodać kilka swoich obserwacji, które wynikają z wieloletniej pracy w szkole oraz z realizacji audycji poświęconych rodzinie.

Jak przeżyć? Nastolatek w akcji...

Małgorzata i Marian Piotrowscy

Wchodzenie dziecka w czas dorastania to jak kosmiczny Wielki Wybuch. Jest to czas, gdy emocje wjeżdżają na sam szczyt, po czym zjeżdżają na samo dno.

sprawy rodzinne
30-31

Klub pierwszych żon

Katarzyna Woynarowska

Jak bardzo przykazanie „nie cudzołóż” stało się dzisiaj przykazaniem drugiej jakości? Czy naprawdę słowa: „póki śmierć nas nie rozłączy”, brzmią dziś nieco... naiwnie?

punkt widzenia
32-33

Jak lepiej chronić dzieci przed przemocą?

Artur Stelmasiak

Śmierć 8-letniego Kamilka z Częstochowy poruszyła opinię publiczną w Polsce. Teraz przyszedł czas na wyciągnięcie wniosków, by poprawić prawo, wyeliminować ludzkie błędy z systemu przeciwdziałania przemocy oraz skutecznie zapobiegać podobnym tragediom.

moim zdaniem
34

Walka o naszą wiarę

Piotr Grzybowski

Choć było nas wielu w marszu w obronie Jana Pawła II, to dopiero początek, a kolejne wyzwania przed nami.

warte uwagi
35

VI Forum Wizja Rozwoju

VI Forum Wizja Rozwoju

Podczas naszych debat nie skupiamy się wyłącznie na suchych danych, mechanizmach biznesowych, czy technologiach. Są to, oczywiście, ważne tematy, ale dla nas zawsze w centrum znajduje się człowiek.

polecamy
36

Bądź jak Jezus!

Mat.prasowy

Z czym kojarzy się czerwiec? Ze świętem Bożego Ciała. Z najdłuższymi dniami w roku. Z pięknymi wschodami i zachodami słońca. Z wakacjami... No i wiadomo – z koncertem Bądź jak Jezus!

nasze sprawy
38-39

Nie oddawaj życia walkowerem

Magda Nowak

– Tato, niby jesteś niewidomy, a przekroiłeś ten kawałek masła idealnie na pół! – zadziwia się 12-letni Franek, siedząc przy stole w Kubiesówce położonej w samym sercu Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Choć Remigiusz stracił wzrok jako roczne dziecko, jego syn po raz kolejny ma wrażenie, że tata widzi, bo tak sobie ze wszystkim świetnie radzi.

historia
40-41

Polskie wesele w Bawarii

Ewa Nowak

Kiedy mężczyźni w bawarskim mieście Landshut zapuszczają brody i włosy do ramion, to znaczy, że niedługo odbędzie się jedna z największych w Europie rekonstrukcji historycznych. W dodatku ściśle związana z polską królewną.

świat pod lupą
42-43

Wszechobecny i groźny

Katarzyna Kasjanowicz

Jest tani i łatwy w produkcji, a do tego nie zmienia smaku artykułów przechowywanych w opakowaniach zawierających go w swoim składzie. Bisfenol A występuje m.in. w szczoteczkach do zębów i zabawkach. Gdzie leży problem? Związek ten charakteryzuje się szkodliwością dla ludzkiego organizmu.

dobre rady
44-46

Masz to w nosie?

Anna Wyszyńska

Statystycznie w grupie 100 osób ten problem dotyczy czterech.

Pyłek kwiatowy

Ks. Eugeniusz Marciniak, mistrz pszczelarski

To najbogatszy w składniki naturalny wytwór przyrody, stosowany przez ludzi zarówno w profilaktyce zdrowia, jak i w leczeniu różnych chorób.

Mandat za grillowanie na balkonie?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Czy mogę dostać mandat za grillowanie na swoim balkonie? Czego nie wolno mi robić na balkonie?

spotkanie ocalonych
48-49

Przyjedź po szczęście do Łukęcina

Rafał Porzeziński

Każdy z nas jest poszukiwaczem szczęścia, ale nie każdy jest szczęśliwy. Głównym powodem jest fakt, że szukamy go nie tam, gdzie ono na nas czeka.

Czerwono-niebieski sen

Zbigniew Szpruta, Maciej Orman

Ten sukces jest efektem nie tylko ciężkiej pracy wykonanej w minionym sezonie, ale też konsekwentnego dążenia do celu pod wodzą charyzmatycznego trenera Marka Papszuna. RKS Raków Częstochowa został piłkarskim mistrzem Polski!

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

moim zdaniem
64

Niewojenne skutki wojny

Witold Gadowski

Każdy Polak powinien się interesować tym, jakie efekty przynoszą wojna na Ukrainie i jej ekonomiczne, demograficzne, polityczne i kulturowe aspekty.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że...

IC

...katedra w Łowiczu to miejsce spoczynku dwunastu arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski?

Działa jak magnes

Rozmawia: Julia Pawelec

Wydaje mi się, że Bóg dał nasz kościół właśnie po to, aby ci, którzy odnaleźli się w tej duchowości, mogli się łączyć w modlitwie i pociągać drugich – mówi ks. Przemysław Seń.

Łaskawy Ulubieniec

Ewa Biedroń

Ludzie często proszą Dzieciątko Jezus o dar potomstwa, zdrowie dla dzieci i o żywą wiarę dla młodych – mówi proboszcz i kustosz sanktuarium w Jodłowej ks. Piotr Adamczyk.

Są wielką łaską

Ewa Biedroń

Być przyjacielem Jezusa – oto głębokie znaczenie kapłaństwa – powiedział bp Andrzej Jeż podczas święceń kapłańskich w Tarnowie.

Nie bójmy się kochać!

Oprac. za www.lichen.pl

Bóg daje matce niepowtarzalne, jedyne i wyjątkowe zadanie. Powierza jej człowieka – powiedział ks. Janusz Kumala, kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Nowi świadkowie Chrystusa

Oprac. za www.archibial.pl

Po ukończeniu rocznego kursu 230 osób zostało ustanowionych nowymi lektorami archidiecezji białostockiej.

Duchowe centrum Kaszubów

Mat. diecezji

Kalwaria Wielewska po raz kolejny zgromadziła tysiące pielgrzymów.

Muzyczna uczta

Oprac na podst. eKai

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne (ETK) we współpracy z parafią św. Wojciecha organizuje I Elbląski Festiwal Organowy.

Niedziela kielecka

Odkrywają biskupa

Agnieszka Dziarmaga

Późna godzina nocna – ok. 22, piątek 12 maja, a sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie jest pełne ludzi. Trwają comiesięczne czuwania przy patronie Jędrzejowa, którego 800. rocznica śmierci przypadła w tym roku. Udział wiernych jest duży.

Bądźcie darem dla drugich

Władysław Burzawa

W kieleckiej bazylice katedralnej 27 maja br. sześciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego przez posługę bp. Jana Piotrowskiego otrzymało sakrament święceń prezbiteratu.

Największy skarb

Katarzyna Dobrowolska

Nikogo dziś nie trzeba przekonywać, jak ważna jest dla Kościoła formacja mężczyzn. Tym bardziej ma powody do radości parafia Matki Bożej Różańcowej w Bukowej, gdzie erygowano Chorągiew Zakonu Rycerzy Św. Jana Pawła II.

Niedziela rzeszowska

Idźcie z ufnością głosić Ewangelię

Ks. Jakub Nagi

Kapłan to zjednoczony w Chrystusie pośrednik między Bogiem a ludźmi. Nie o sobie ma on myśleć i nie siebie kochać – powiedział bp Jan Wątroba podczas Mszy św. z udzieleniem święceń prezbiteratu.

Patron powrócił

Jolanta Sredniawa, Rafał Gelmuda

W latach trzydziestych XX wieku szkoła powszechna w Ostrowach Tuszowskich nosiła imię marszałka Józefa Piłsudskiego. Obecnie otrzymała je ponownie.

Ducha nie gaście

Marian Salwik

Rzeszowskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Jana Pawła II „Lumen et Spes” zorganizowało 18 maja br. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie konferencję pt. Ducha nie gaście połączoną z promocją książki pod tym samym tytułem.

Niedziela sosnowiecka

Bądźcie nauczycielami i świadkami

Piotr Lorenc

Grono 376 prezbiterów naszej diecezji wzbogaciło się o trzech nowych kapłanów. 27 maja w sosnowieckiej bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny bp Grzegorz Kaszak udzielił sakramentu kapłaństwa dk. Konradowi Jastrzębskiemu, dk. Karolowi Latosowi i dk. Tomaszowi Lipieniowi.

Gratka dla melomanów

ZT

Festiwal Ave Maria to wyjątkowe wydarzenie na mapie artystycznych przedsięwzięć Zagłębia i diecezji sosnowieckiej – podkreśla burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec.

Z Pilicy na Wawel

Sebastian Strzałkowski

Cztery dekady temu w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pilicy znaleziono zespół paramentów liturgicznych z symbolami Orderu Świętego Ducha. Były to przywiezione z kolegiaty w Żółkwi aparaty liturgiczne towarzyszące ceremonii nadania orderu Janowi III Sobieskiemu.

Niedziela warszawska

Wdzięczność i służba

Łukasz Krzysztofka

Idąc śladami św. Jana Pawła II, potrafi łączyć stare z nowym. Mówi o świętości i uczy, jak mamy Bogu dziękować. Broni godności człowieka i chrześcijańskiego pojęcia małżeństwa i rodziny. Ma do siebie dystans, a dla księży jest jak ojciec. Kard. Kazimierz Nycz obchodzi w tym roku złoty jubileusz kapłaństwa i 35-lecie sakry biskupiej.

Z ludem Bożym w tym samym kierunku

ŁK

Czternastu diakonów przyjęło w archikatedrze warszawskiej z rąk kard. Kazimierza Nycza święcenia kapłańskie.

Japonia w Warszawie

KK

Matsuri – Piknik z Kulturą Japońską wraca po 3 latach przerwy do Służewskiego Domu Kultury. Wydarzenie współorganizowane wraz z Ambasadą Japonii w Polsce odbędzie się 17 czerwca i przybliży różne oblicza Kraju Kwitnącej Wiśni.

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj