Reklama

Polska

Oświadczenie: Kard. Wyszyński o obronie życia

Kard. Stefan Wyszyński sprzeciwiał się ustawie aborcyjnej z 1956 r.,
która doprowadziła do zabicia ok. 20 mln Polaków

Papieski Instytut Studiów Kościelnych

Kard. Stefan Wyszyński sprzeciwiał się ustawie aborcyjnej z 1956 r., która doprowadziła do zabicia ok. 20 mln Polaków

Prezentujemy Oświadczenie Pracowników i Przyjaciół Centrum Badawczo-Dydaktycznego Katolickiej Nauki Społecznej na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Poniżej pełna treść Oświadczenia:

Sługa Boży Stefan kard. Wyszyński, patron naszej Uczelni, był gorliwym obrońcą życia każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Wyrażał to wielokrotnie, stale powracając do tego tematu, niejako „w porę i nie w porę”. „Był czas – mówił do lekarzy w 1969 r. - gdy ostrzegaliśmy: ratujcie w Polsce człowieka! Ratujcie nowe życie! Ratujcie prawo człowieka do urodzenia się na polskiej ziemi! – Opuszczano ręce. Ostrzegano mnie: tego tematu nie należy poruszać, bo jest niebezpieczny. Ja nie widzę w nim tematu politycznego, widzę temat narodowy: moralności i etyki narodowej… (…) To jest walka o człowieka. Walka o naród!” (S. kard. Wyszyński, Ratujmy nasze człowieczeństwo i życie narodu, 23.03.1969).

Reklama

Nieprzypadkowo w Statucie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zapisano jako szczególną misję „upowszechnianie i promowanie wartości chrześcijańskich, w szczególności katolickich, w życiu indywidualnym, społecznym, narodowym, państwowym…” (par. 4 ust. 1). Nie chodzi tu jedynie o mgliście określone wartości europejskie, ale nazwane explicite wartości chrześcijańskie. Wśród tych wartości „Uniwersytet przywiązuje szczególną wagę do ochrony życia i integralności każdego człowieka” (par. 4 ust. 2).

Każdy rozpoczynający pracę bądź studia w naszym Uniwersytecie był o tym poinformowany. W obliczu trwającego na ulicach naszych miast konfliktu, napadów na kościoły, profanacji czy przerywania nabożeństw, nie chodzi zatem jedynie o to, aby nie używać przemocy czy wulgaryzmów stojąc po złej stronie, ale aby jednoznacznie opowiedzieć się po stronie troski o najsłabszych, pamiętając o miłości do Ojczyzny oraz dialogu jako sposobie rozwiązywania sporów.

Szczególna rola w przeprowadzeniu młodzieży przez ten burzliwy okres przypada nam, pracownikom naukowym i wychowawcom zarazem. Jest to dla nas czas wielkiej próby. W 1960 r. mówił kard. Wyszyński do nauczycieli Warszawy: „Straszne jest to powiedzenie: Chociażbyście mieli dziesięć tysięcy udanych pedagogów, ale niewielu ojców. Można mieć 10 tysięcy pedagogów, a jednak skupiamy się tylko przy jednym… Ojcu. Tak bywa na uniwersytetach. Jest mnóstwo wybitnych profesorów, a młodzież skupia się przy jednym.

Reklama

Nie dostrzega reszty, bo w tym jednym odkrywa tajemnicę jego życia; nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny… Dla uratowania społeczeństwa trzeba niewielu ludzi, ale za to takich, którzy swoją postawą wzbudzą wyznanie: nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz” (S. kard. Wyszyński, Nauczycielu prawdomówny!, Warszawa, 06.11.1960).

Trudność, wobec której stajemy jako wychowawcy polega między innymi na tym, że żyjemy w epoce, w której bardzo łatwo o manipulację za sprawą różnego rodzaju mediów. Stąd młodzi ludzie, często mając dobre intencje, stają po niewłaściwej stronie. Sądzą, że popierają wolność, prawa kobiet i demokrację, podczas gdy w rzeczywistości wspierają tych, który upominają się o prawo do zabijania najsłabszych. Nasza prawdomówność i odwaga cywilna mogą mieć dla studentek i studentów zasadnicze znaczenie.

Mogą mieć wpływ na kierunek całego ich życia. Kardynał Wyszyński nauczał jednoznacznie: „Wszelkie działanie przeciwko rozpoczętemu życiu jest zwykłą zbrodnią przeciwko prawu natury! Powstające pod sercem matki nowe życie nie należy do niej. Jest ono własnością nowego człowieka! Nikt nie może bezkarnie pozbawić życia kształtującej się dopiero istoty ludzkiej, zwłaszcza, że jest ona bezbronna. Musi więc mieć swoich obrońców” (S. kard. Wyszyński, Matka – Syna – Rodzina, Warszawa, 11.01.1976).

Stawajmy nie tyle w obronie silnych, co w raczej zawsze po stronie słabszych, zwłaszcza najsłabszych. Bądźmy obrońcami bezbronnych! Tak zawsze czynił nasz Patron.

ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz

ks. dr Piotr Burgoński

dr hab. Michał Gierycz, prof. UKSW

ks. dr hab. Jacek Grzybowski, prof. UKSW

dr hab. Paweł Kaczorowski, prof. UKSW

dr. hab. Tadeusz Kamiński, prof. UKSW

dr hab. Jolanta Łodzińska, prof. UKSW

dr. hab. Maria Ryś, prof. UKSW

prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz

dr hab. Sławomir Sowiński, prof. UKSW

dr hab. Maria Sroczyńska, prof. UKSW

dr hab. Witold Starnawski, prof. UKSW

prof. dr hab. Zbigniew Stawrowski

dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. UKSW

dr Mariusz Sulkowski

ks. dr hab. Janusz Węgrzecki, prof. UKSW

dr hab. Krzysztof Wielecki, prof. UKSW

dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. UKSW

ks. dr hab. Artur Wysocki, prof. UKSW

dr Marcin Zarzecki

prof. dr hab. Radosław Zenderowski

2020-11-04 08:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Maryjne drogi wolności...

Bardzo dobrą pomocą w pogłębieniu duchowego aspektu wolności, mogą być przygotowane specjalnie na ten rok - rozważania zatytułowane: "Maryjne drogi wolności Prymasa Tysiąclecia”.

Więcej ...

Morawiecki: ponad 700 mln zł z tarczy branżowej już na kontach firm

2021-01-19 15:10

PAP

Ponad 700 mln zł z tzw. tarczy branżowej jest już na kontach firm - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, pomoc wpłynęła na konta ponad 1000 restauracji i punktów gastronomicznych, ponad 200 niepublicznych placówek oświatowych i ponad 500 hoteli i ośrodków hotelarskich.

Więcej ...

Okno, przez które możemy dostrzec niebo

2021-01-20 23:09
Ikona bł. Euzebiusza została poświęcona w 750. rocznicę jego śmierci

Marzena Cyfert

Ikona bł. Euzebiusza została poświęcona w 750. rocznicę jego śmierci

W Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu na zakończenie jubileuszowego roku 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów, została odprawiona uroczysta Eucharystia i poświęcona ikona błogosławionego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nie żyje ks. Artur Godnarski

Kościół

Nie żyje ks. Artur Godnarski

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

Zmarł ks. prof. Jerzy Misiurek

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. prof. Jerzy Misiurek

5 rad, jak nie zmarnować roku św. Józefa

Niedziela Małopolska

5 rad, jak nie zmarnować roku św. Józefa

Szokujące wyniki poufnej ekshumacji ks. Blachnickiego

Wiadomości

Szokujące wyniki poufnej ekshumacji ks. Blachnickiego

Koszalin: Biskup Edward Dajczak ponownie zakażony...

Kościół

Koszalin: Biskup Edward Dajczak ponownie zakażony...

Kaja Godek wygrała w sądzie z aktywistami LGBT

Wiadomości

Kaja Godek wygrała w sądzie z aktywistami LGBT

Dziesięciu biskupów zmarło na COVID-19 w ciągu tygodnia

Kościół

Dziesięciu biskupów zmarło na COVID-19 w ciągu tygodnia

Adwokaci w obronie św. Jana Pawła II

Jan Paweł II

Adwokaci w obronie św. Jana Pawła II