Reklama

Kościół

Kard. Nycz do stypendystów FDNT: włączcie się do wielkiego świadectwa o Janie Pawle II

Kard. Kazimierz Nycz

Episkopat.pl

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się ze stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” nazywanej też „żywym pomnikiem św. Jana Pawła II”. W niedzielnej homilii nawiązał do coraz liczniejszych prób podważenia świętości Papieża Polaka i zaapelował do młodzieży o świadectwo o wielkości tego pontyfikatu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednym z elementów programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest stała formacja w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Podopieczni organizacji uczestniczą w rekolekcjach i rozważają fragmenty papieskiego nauczania. Wspólnie też przeżywają najważniejsze katolickie święta i uroczystości. W spotkaniu opłatkowym studiujących w Warszawie stypendystów uczestniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Obowiązujące w tym roku obostrzenia sanitarne wpłynęły na kształt zorganizowanego 13 grudnia spotkania opłatkowego. W Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym „Dobre Miejsce” na warszawskich Bielanach z kardynałem spotkało się jedynie kilkanaścioro stypendystów, a nie jak w minionych latach cała, licząca ponad sto osób wspólnota. Obecny był też Zarząd Fundacji z ks. Dariuszem Kowalczykiem na czele oraz duszpasterz warszawskich stypendystów ks. Mateusz Kielarski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po wspólnym kolędowaniu i składaniu świątecznych życzeń stypendyści udali się na Mszę św., której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz a koncelebrowali pracujący w Fundacji kapłani.

Kardynał nazwał stypendystów Fundacji „owocem pontyfikatu” św. Jana Pawła II. Zwrócił uwagę na rolę formacji stypendystów, która jest oparta na nauczaniu Papieża Polaka. Dzięki temu „to wszystko co piękne i wielkie” zostaje przekazane kolejnym pokoleniom – powiedział hierarcha.

Podziel się cytatem

Reklama

Metropolita warszawski zauważył, że o wielkości pontyfikatu św. Jana Pawła II świadczy ogrom tego co po nim pozostało – zasług m.in. dla nauczania Kościoła, rozwoju nauki i kultury. W kontekście coraz liczniejszych zarzutów wobec św. Jana Pawła II kardynał zachęcił stypendystów, aby swoim życiem świadczyli o wielkości i świętości tego pontyfikatu. – Bardzo was proszę, abyście się włączyli do wielkiego świadectwa o Janie Pawle II i o tym Kościele, który on prowadził przez ćwierć wieku – zaapelował hierarcha.

Reklama

Homileta przypomniał, że również po ogłoszeniu swojej pierwszej encykliki „Veritatis Splendor” Jan Paweł II spotkał się z krytyką. Papieski dokument dotykał kwestii moralności i przypominał, że to nie człowiek decyduje o tym co jest prawdą, a co nią nie jest.

Metropolita warszawski zwrócił również uwagę, na obchodzoną tego dnia III Niedzielę Adwentu, nazywaną Niedzielą „Gaudete”, czyli „radości”. - Bliskość Jezusa jest jedynym źródłem prawdziwej ludzkiej radości – powiedział kardynał.

Wskazując na przykład Jana Chrzciciela metropolita warszawski zauważył, że warunkiem radości jest również uwolnienie od skoncentrowania się na sobie. - Tylko człowiek otwarty na Boga i bliźniego może być człowiekiem prawdziwie radosnym – dodał kard. Nycz. Za papieżem Franciszkiem homileta zwrócił uwagę, że „jeżeli chcemy być prawdziwie przekonującymi świadkami Chrystusa, nie możemy być smutasami”. Na zakończenie homilii kardynał wskazał na stojące przed stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zadanie – świadczenie przykładem swojego życia o radości wynikającej z bliskości Chrystusa.

Podziel się:

Oceń:

2020-12-14 19:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: szkoły katolickie w „dramatycznej sytuacji” w czasie pandemii

Adobe.Stock.pl

- Katolickie instytucje edukacyjne stoją w obliczu „dramatycznej sytuacji” w wyniku kryzysu związanego z koronawirusem, poinformowała w czwartek dykasteria watykańska.

Więcej ...

Św. Paulin z Noli

Więcej ...

Służba cywilna. Mało znany, a ogromny potencjał państwa polskiego

2024-06-22 14:49

Adobe Stock

Roztropna troska o dobro wspólne to nie tylko idealistyczna, a może i nieco naiwna definicja polityki. To także zawodowa codzienność dla ok. 120 tysięcy urzędników rządowych w całej Polsce. Urzędników, którzy dbają o to, aby państwo polskie – to, o którego niepodległość walczyło tyle pokoleń Polaków – działało sprawnie i zapewniało warunki do pomyślnego i bezpiecznego wzrostu naszemu społeczeństwu i gospodarce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny