Reklama
Gwiazda Niepokalanej zaświeciła w polskim Asyżu – w Niepokalanowie. Spełniła się wola św. Maksymiliana Marii Kolbego, który marzył, aby wybudowano tam kościół, w którym będzie trwała wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu.
Dla proroków z Izraela Tyr i Sydon, te dwa fenickie bardzo bogate miasta, były symbolem przekleństwa, synonimem ucisku, wcieleniem zła. Jezus wszedł w miejsca, które dla Izraelitów były znakiem opuszczenia przez Boga. Więc nie ominie mnie ani ciebie
W unijnym żargonie Europę utożsamia się z Unią Europejską. Jest to swoiste nadużycie, ale umożliwia ono nazywanie wszystkich krytyków jej funkcjonowania anty-Europejczykami.
Za kilka dni świętować będziemy jubileusz 25-lecia koronacji figury Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie papieskimi koronami.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi oraz dedykowana św. Barbarze świątynia w Mikuszowicach Krakowskich to sakralne obiekty wybrane w naszej diecezji do zwiedzania w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
O tym, że objawienia Matki Bożej zawsze wpisane są w kontekst historyczny, przekonywał ks. Jacek Pędziwiatr w czasie sierpniowej katechezy w bazylice.
List pasterski Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego na czas pracy duszpasterskiej i katechetycznej w nowym roku szkolnym 2018/2019
Przed kilkoma dniami absolwentka naszej częstochowskiej Politechniki w rozmowie ze mną powiedziała, że lubi to miasto, dlatego postanowiła tutaj zamieszkać, tutaj poszukuje pracy i mieszkania. I muszę powiedzieć, że nie jest to wyjątek.
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego dzieci lubią bajki? Przecież świat bajek to świat fantastycznych historii, nieziemskich postaci i przygód.
19 par z gminy Drohiczyn, z czego 14 obecnych na uroczystości, świętowało złote gody
W tym roku od zapoczątkowania Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” mija 25 lat.
Rozmowa z dyrektorem Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie i asystentem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, o jubileuszowym XXV Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej ,,Śpiewajmy Panu”
Szturm na zamek, bitwa na bagnach, egzekucja pod więziennym murem, szarża kawalerii, pojedynek nad przepaścią? Grupy rekonstrukcyjne odtworzą wszystko lub prawie wszystko.
Wyruszyli 20 sierpnia z placu przy kościele św. Maksymiliana w Kielcach, zaopatrzeni w odblaskowe kamizelki i pobłogosławieni przez bp. Andrzeja Kaletę.
Z okazji roku jubileuszowego parafia wydała okolicznościowy folder prezentujący dzieje miejscowości Mstyczów i historię budowy kościoła oraz jego stan dzisiejszy.
Kilkaset osób oddało hołd żołnierzom II Zgrupowania 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej, którzy w sierpniu 1944 r. stoczyli walkę z oddziałami niemieckimi na polanie Kałużówki.
„Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem: możemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka” – napisał Bruno Ferrero. Z tym mottem identyfikują się osoby należące do Grupy 33
Mamy coś bardzo ważnego do upamiętnienia. I w kontekście bł. Anieli Salawy, i św. Jana Pawła II, i naszej ojczyzny – mówi „Niedzieli” ks. prał. Piotr Kluska – kustosz sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu
W parafii pw. św. Michała Archanioła w Wojsławicach podczas uroczystej Mszy św. 19 sierpnia wspólnota dziękowała Bogu za dar powołania s. Pauliny Mazurek ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.
W Garbowie już po raz 6. odbyło się Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej.
W kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie została poświęcona odnowiona kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu
Tegorocznym miejscem dożynek diecezjalnych i wojewódzkich stał się 9 września Gryfów Śląski
Biskup senior Stefan Cichy obchodzi w bieżącym roku jubileusz 55-lecia święceń prezbiteratu oraz 20-lecia konsekracji biskupiej.
Blisko 300 osób w różnym wieku, od szkoły podstawowej po studentów, uczestniczyło w 25. Spotkaniu Młodych w Legnickim Polu.
Organizowane przez parafie wyjazdy wakacyjne to jedne z najbezpieczniejszych i najatrakcyjniejszych form wypoczynku.
Splątane, brukowane uliczki, czasem wiodą donikąd, czasem giną po to, by kilkaset metrów dalej wyrosnąć na nowo na mapie miasta. Wystarczy skręcić raz w lewo, raz w prawo, by nagle znaleźć się na prostej drodze do przeszłośc
– Kapłan i zakonnik może być kimś normalnym, ale jednocześnie ma mieć świadomość, że żyje dla Boga – mówi o. Artur Kiliszek, pasjonista, kończący swoją dziewięcioletnią kadencję proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Łodzi
Sanocka fara – matka wszystkich kościołów w Sanoku była miejscem dziękczynienia za 20 lat posługi ks. prał. Andrzeja Skiby jako proboszcza w parafii pw. Przemienienia Pańskiego.
Wydarzenie zgromadziło małżeństwa, rodziny z dziećmi, narzeczonych, młodych i wszystkich, którzy pragną żyć w trzeźwości.
W dniach 17-19 sierpnia mieszkańcy Miasta Przemyśla uroczyście obchodzili Dni Patrona Miasta, św. Wincentego
Nieopodal Rzeszowa znajdziemy kilka urokliwych drewnianych kościółków liczących sobie po kilkaset lat, których historie są fascynujące, a skarby w nich ukryte zachwycić mogą niejednego konesera sztuki...
Bitwa pod Zadwórzem to nie tylko „Polskie Termopile”, ale także lekcja patriotyzmu, wierności ideałom – Bóg, honor, Ojczyzna.
Połąga, zanim stała się nadmorskim kąpieliskiem, przez blisko 3 stulecia była jedynym portem morskim Wielkiego Księstwa Litewskiego, a wcześniej pogańskiej Żmudzi.
Diecezjalny finał akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” odbył się 28 sierpnia w Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu. Wzięły w nim udział dzieci razem z księżmi, dyrektorami szkół, nauczycielami, katechetami i rodzicami
Ponad 60 osób wzięło udział w spotkaniu poświęconym kard. Adamowi Kozłowieckiemu SJ w Londynie
Ostatni dzień wakacji był jednocześnie okazją do spotkania członków i sympatyków Ruchu Światło-Życie w Sandomierzu.
W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasną Górę dotarła 27. Piesza Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej.
Przy ładnej pogodzie udało się w uroczystej procesji wprowadzić do kapliczki przy ul. Dąbrowskiej w Sosnowcu-Porąbce wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej.
Po długiej i ciężkiej chorobie odeszła do domu Ojca Elżbieta Laskiewicz, aktorka Teatru Zagłębia, długoletnia wolontariuszka Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Miała 64 lata
Od 1 do 5 sierpnia br. w Medjugorje, w Bośni i Hercegowinie odbywał się pod hasłem „Żyć Słowem Bożym” 29. Festiwal Młodych.
Trwa Nieustanna Pielgrzymka Zawierzenia, której uczestnicy przemierzają tysiące kilometrów, przechodząc Polskę na krzyż
W liczącym ponad 300 lat drewnianym kościółku w Zalesiu na Ziemi Kłodzkiej trwa renowacja unikatowej polichromii wykonanej na drewnianym suficie i balustradzie chóru
Już po raz dziesiąty, od 13 do 17 sierpnia odbyła się Pielgrzymka Motocyklowa od Krzyża do Krzyża 2018.
Straż Pożarna w naszym narodzie cieszy się największym zaufaniem społecznym. A ostatnia pomoc dla Szwecji pokazała ich wysoką pozycję także poza granicami naszej Ojczyzny
Ks. prał. dr. Marianowi Janowi Wittliebowi wręczono w nobliwej międzyzdrojskiej plebanii patent oficerski w stopniu podporucznika od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się 28 sierpnia na placu przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu w dniach 20-25 sierpnia odbył się kurs lektorski. Jego organizatorem było Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej, a kapłanem odpowiedzialnym był ks. Dawid Urbaniak.
Budowniczy kościoła w Gdyni-Cisowie, a w powiecie brodnickim służył parafiom w Żmijewie i Górznie, gdzie w ciągu 4 dekad od czasów okupacji po stan wojenny zdobył autorytet niezłomnego, bliskiego ludziom duszpasterza
Już kilka tysięcy osób wzięło udział w rekolekcjach z Postem Daniela, które od dekady w Kostancinie organizują księża pallotyni
Będzie to wielka uczta duchowa dla młodzieży. Na stadionie PGE Narodowy 6 października modlić się będzie kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi
Przybywający do Loretto pielgrzymi już dawno nie mieszczą się w kaplicy. To dla nich powstał nowy kościół
Obchody jubileuszu nie zamknęły się w jednym dniu. Trwały aż do 26 sierpnia, do dnia parafialnego odpustu ku czci św. Bartłomieja Apostoła.
Każdego roku Kościół w Polsce ogłasza temat przewodni programu duszpasterskiego, który staje się na dany czas busolą dla osób duchownych.
Przykładem dobrego dialogu kultury i Kościoła jest Międzynarodowy Plener Plastyczny w Trzebnicy.
Dzielny mąż własnoręcznie remontuje mieszkanie. Łata dziury w ścianach, które pamiętają poprzednich mieszkańców i ich zamiłowanie do obrazów, maluje, poprawia elektrykę.
Przyznajmy, że obecnym seniorom nie udało się (z wielu zresztą powodów) przekazać dzieciom i młodzieży wzorów i postaw godnych naśladowania i utrwalenia
XII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem Ad Astra” przeszedł do historii. Przez pięć sierpniowych dni Krasnobród gościł orkiestrę, wokalistów, muzyków i aktorów.
Kapłan, poeta, przyjaciel dzieci, młodzieży i ludzi starszych. Zaangażowany w duszpasterstwo osób głuchoniemych – ks. kan. Włodzimierz Kwietniewski świętował jubileusz 50-lecia kapłańskiej posługi
W miejscowości Rakówka, należącej do parafii w Księżpolu, od 2005 r. budowany jest nowy kościół filialny, który zastąpi drewnianą kaplicę.
W dniach 29 i 30 sierpnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu zebrali się księża pracujący w naszej diecezji, aby wspólnie przygotować się do nowego roku duszpasterskiego.
Biskup Tadeusz Lityński postanowił urzeczywistnić wezwanie Ojca Świętego i zainicjował Synod Młodych Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
„Słownik biograficzny księży pracujących w Kościele gorzowskim 1945-1956” to już trzeci tom, który przybliża sylwetki, często zapomnianych, duchowych pionierów tych ziem
Reklama
Wiara
Wiara
Europa
Wiara
Wiadomości
Wiara
Kościół
Wiadomości
Wiara