Reklama

Niedziela 39/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Inspirująca świętość

Ks. Jarosław Grabowski

Ojciec Pio stanowi odpowiedź na potrzeby naszych czasów.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: O. Michał Bortnik/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Obserwator
6-7

Obserwator

liturgia tygodnia
15-18

Przypowieść o robotnikach w winnicy

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 20, 1-16a).

Dlaczego ze spowiedzią związana jest pokuta?

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Warto zaznaczyć, że mówimy o sakramencie, którego pełna nazwa brzmi: „sakrament pokuty i pojednania”. Pojednanie Boga i człowieka dokonało się już w tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa i jest ono odnawiane w sakramentalnym życiu Kościoła.

Gospodarz winnicy

Ks. Krzysztof Kowalik

Gospodarz winnicy z przypowieści opisanej przez św. Mateusza to przede wszystkim ten, kto szuka i obiecuje. Nie zadowala się jedną ekipą pracowników. Nieustannie wychodzi i wynajmuje kolejnych, także w ostatniej godzinie, choć ci, których wynajmie, niewiele wykonają

Bo myśli Moje nie są myślami waszymi

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

W patrzeniu na świat i przeżywaniu tego, co nas spotyka, kierujemy się ludzką logiką, kształtowaną przez wychowanie, nauczanie i rozmaite doświadczenia życiowe.

Duszpasterz ubogich

Ks. Mariusz Frukacz

Ten święty był człowiekiem miłosierdzia.

moim zdaniem
19

Patron nienarodzonych

Ks. Janusz Chyła

Łaska dociera również do dzieci nienarodzonych za pośrednictwem wiary i woli rodziców.

pielgrzymka „niedzieli”
20-21

Spójność w przekazie

Ks. Mariusz Frukacz

Współpraca w mediach katolickich jest absolutnie konieczna – podkreślił w auli redakcji Tygodnika Katolickiego "Niedziela" bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Mediów i Komunikacji Społecznej KEP.

życie kościoła
22-25

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Jan Paweł II do rodaków

Św. Jan Paweł II

Bóg osobowy (...), Bóg Jezusa Chrystusa – pozostaje ostatnim i ostatecznym gwarantem ludzkiej podmiotowości, wolności ludzkiego ducha, zwłaszcza w warunkach, w których ta wolność i podmiotowość bywają zagrożone nie tylko w sensie teoretycznym, ale co jeszcze bardziej istotne – praktycznym. Przez system i skalę wartości. Przez etos – lub antyetos – jednostronnie technokratyczny, przez upowszechnianie się modelu cywilizacji konsumpcyjnej, przez różne odmiany ustrojowego totalitaryzmu. (Lublin, 9 czerwca 1987 r.)

inicjatywy
25

Rośnie znaczenie ubezpieczycieli wzajemnych na świecie

Mat.sponsorowany

Międzynarodowa organizacja skupiająca ubezpieczycieli wzajemnych i spółdzielczych ICMIF (International Cooperative and Mutual Insurance Federation) opublikowała raport „Global 500”, podsumowujący kondycję sektora ubezpieczeń wzajemnych na międzynarodowym rynku na przykładzie 500 największych podmiotów. Wynika z niego, że rynek towarzystw wzajemnych i spółdzielczych stale się rozwija.

życie kościoła
26-27

Nadzieja na dnie morza

Massimiliano Signifredi

Kanały nielegalnej imigracji pochłaniają każdego roku tysiące ofiar. Nasza obojętność wciąż pozwala na umieranie z nadziei.

historia
28-29

Czas dojrzewania prymasa

Bogdan Kędziora

25 września mija 70. rocznica bezprawnego uwięzienia prymasa Stefana Wyszyńskiego. Człowiek, którego komuniści postanowili wyeliminować z gry, raptem odrodził się na nowo.

nasza rozmowa
30-31

Akademickie rozdanie

Rozmawia: Katarzyna Woynarowska

Na progu roku akademickiego o uczelniach niepublicznych, równych szansach na edukację i przyszłości ludzi z dyplomami rozmawiamy z rektor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu – dr Joanną Górską-Szymczak.

punkt widzenia
32-33

Wyborcze obietnice

Paweł Sarafin

W trakcie kampanii PiS bardzo często przypomina swoje dotychczasowe osiągnięcia, a także składa nowe obietnice wyborcze. Koalicja Obywatelska nie chce wracać do czasów swoich rządów i zasypuje wyborców setką propozycji, z których spora część dotyczy rozliczenia rządów PiS.

Embargo na ukraińskie zboże

Artur Stelmasiak

Nie będzie importu ukraińskiego zboża, będzie jedynie tranzyt. Zboże nie trafi na nasz rynek ze względu na ochronę interesów polskich rolników, ale Kijów niezmiennie może liczyć na wsparcie Polski na innych płaszczyznach.

moim zdaniem
34-35

Krzyż i skrzyżowanie

Rafał Porzeziński

Poznajmy krzyż Chrystusa z całym Kościołem, zanim także dla nas stanie się znakiem opresji i indoktrynacji, a nie miłości ponad wszelkie wyobrażenie.

Agresja rodzi agresję

Monika Przybysz

„Wyluzujmy” na końcówce tej krwawej kampanii wyborczej. Zobaczmy nie „pisiora” czy „lewaka”, a człowieka.

listy
36-37

Apokalipsa

Aleksandra

Chcą korespondować

nasze sprawy
37

Zbyt mało mieszkań na potrzeby Polaków

Red.

Choć Bezpieczny Kredyt na 2% zwiększył szanse Polaków na własny kąt, za chwilę może dojść do sytuacji, w której nie będą mieli czego kupować. Liczba mieszkań w budowie jest dziś o 33% mniejsza od liczby sprzedawanych lokali.

sprawy rodzinne
38-39

Dobry start, czyli jaki?

Katarzyna Krawcewicz

Wzmacniać swoje dziecko, pomagać mu się rozwijać, wydobywać to, co w nim najlepsze. Pytanie: czym się kierować, żeby nie przedobrzyć i zwyczajnie dziecka nie przytłoczyć?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
40-41

Pomoc dla organizacji i grup producentów

Mat.sponsorowany

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie wsparcia na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. Nabór potrwa do 3 października 2023 r. To kolejna z interwencji realizowanych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

podróżnik
42-43

Bardo? Bardzo!

Wojciech Dudkiewicz

Tunis, miasto znajdujące się 10 km od morza, w przeciwieństwie do turystycznych kurortów Tunezji nie jest oblegane przez przyjezdnych. Z jednym wyjątkiem.

dobre rady
44-47

Mieć serce dla serca

Prof. dr hab. n. med. Lech Poloński, Śląskie Centrum Chorób Serca

O zapobieganiu chorobom serca i układu krążenia, które są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie, z prof. dr. hab. n. med. Lechem Polońskim, kardiologiem, rozmawia Anna Wyszyńska.

Jak uniknąć kosztów w sądzie?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Kto może starać się o umorzenie kosztów procesu lub o pełnomocnika z urzędu?

Gospodarstwa domowe w PGE zapłacą ok. 120 zł mniej za energię elektryczną

Mat.sponsorowany

Gospodarstwa domowe, będące klientami PGE, zapłacą o ok. 120 zł mniej za energię elektryczną w 2023 r. Takie rozwiązanie wprowadza znowelizowane rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

świat pod lupą
48-49

Przypadkowi geniusze?

Ireneusz Korpyś

Przełomowe odkrycia i wynalazki nie zawsze są efektem celowej pracy naukowców. Niekiedy wystarczy szczęśliwy splot okoliczności, aby na marginesie prowadzonych badań dojść do niezamierzonego wyniku.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

wydarzenie
50-51

Troska o środowisko wynika z wiary

Ireneusz Korpyś

Planeta Ziemia jest jedynym miejscem w ogromnym kosmosie, gdzie istnieją niezbędne warunki do życia dla rasy ludzkiej. Wynika z tego odpowiedzialność wszystkich za środowisko, aby przyszłe pokolenia również mogły żyć tutaj w godności – powiedział kard. Gerhard Ludwig Müller w czasie Mszy św. inaugurującej konferencję „Środowisko – troska o dobro wspólne”.

niedziela z kulturą
53

O rzeczach ważnych

W.D.

W towarzystwie Borejków

J.K.

Aktor w plenerze

J.K.

polecamy
54

Kobiety o Kobiecie

Ignacy Tarnobrzeski

Ta książka jest czymś więcej niż kolejnym traktatem mariologicznym.

moim zdaniem
64

Kwestia wolnej woli

Witold Gadowski

Całkowite poznanie, wejrzenie poza zasłonę wieczności samo w sobie niesie wiedzę, która przesądza o wyborach ludzkiej dobrej woli.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że…

EDC

...Fundacja „Pro Arte Christiana” organizuje już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. „Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem”?

Szlakiem białych mnichów

Łukasz Piotrowski

To jedno z najstarszych zgromadzeń zakonnych. Wystarczy spojrzeć na mapę, żeby się przekonać, że wielkopolskiego szlaku cysterskiego nie sposób zwiedzić w krótkim czasie...

Przyciąga tłumy

Mateusz Góra

To czciciele Bożej Matki nadali charakter temu sanktuarium – podkreśla jego kustosz.

To jest uczta

Maria Fortuna-Sudor

Malarstwo i poezja niezmiernie ubogacają moje wnętrze, moje istnienie – zapewnia Teresa Mrugacz.

Chrześcijanin to nie smutas

Rozmawia: Iwona Ostrowska

Spotkanie poza ławą szkolną pokazuje, że to, o czym mówimy i co głosimy jako księża i katecheci, jest pasją naszego życia – mówi ks. Marcin Lewandowski.

Szukać młodych

Oprac. za diec. płocką

W diecezji płockiej powstanie Szkoła Animatora formująca osoby, które pomogą duszpasterzom w parafiach w przygotowaniu młodzieży do sakramentu bierzmowania.

Niedziela kielecka

Ich życie się odmieniło

Katarzyna Dobrowolska

Parafia Bęczków wyrasta na centrum modlitwy i promocji trzeźwości jako bezcennej wartości dla życia społecznego i rodzinnego – mówił ks. Kamil Banasik, diecezjalny duszpasterz trzeźwości w kościele św. Jana z Dukli.

Solenne uczczenie Mistrza Wincentego

Agnieszka Dziarmaga

Ostatnie dni sierpnia w archiopactwie cystersów w Jędrzejowie koncentrowały się wokół postaci najdostojniejszego mnicha konwentu jędrzejowskiego, żyjącego osiem wieków temu bł. Wincentego Kadłubka, biskupa i cystersa, „męża nauką i cnotą znakomitego”.

Rada Parafialna potrafi

Katarzyna Dobrowolska

Ta, w parafii św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku, od dłuższego czasu kreuje ciekawe ważne wydarzenia dla całej społeczności lokalnej, promując wiarę, kulturę, tradycję i historię ziemi zagnańskiej.

Niedziela łódzka

Jakiego Kościoła pragniecie?

Ks. Paweł Gabara

Zależy mi na tym, by w parafiach przez najbliższe dwa lata doszło do analizy dokumentów, które zostały przygotowane przez IV Synod Duszpasterski Archidiecezji Łódzkiej – mówił kard. Grzegorz Ryś.

Z wiernymi do końca

Mateusz Opaliński

W parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi na Widzewie 10 września na stałe zagościły relikwie bł. o. Hermana Stępnia i bł. o. Achillesa Puchały, męczenników II wojny światowej. O heroiczności ich cnót opowiadał franciszkanin o. Paweł Romańczuk.

Wytchnienie dla seniorów

Piotr Drzewiecki

Nasza przewagą jest to, że jesteśmy małym uniwersytetem, wszyscy się znamy, pomagamy sobie i po prostu lubimy spędzać ze sobą czas! – mówi z uśmiechem Barbara Turała.

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...