Reklama

Niedziela 29/2017

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Państwo z amerykańskiego snu?

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Z satysfakcją możemy odnotować, że w Warszawie prezydent Stanów Zjednoczonych opowiedział światu prawdziwą historię Polski. Polacy długo czekali na te słowa.

3

Na takie spotkanie czekaliśmy 72 lata

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa wygłoszone 6 lipca br. w Warszawie wzbudziło bardzo liczne komentarze na całym świecie. Na takie słowa Polska czekała 72 lata.

Watykan • Joaquín Navarro-Valls nie żyje
4

Zamilkł „głos” Jana Pawła II

Włodzimierz Rędzioch

Joaquín Navarro-Valls zmarł w wieku 80 lat. Żył bardzo intensywnie, szczególnie kiedy w czasie pontyfikatu Jana Pawła II był dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej

z różnych stron
5

Z różnych stron

dookoła świata
6

Dookoła świata

dookoła Polski
7

Dookoła Polski

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

26. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
9

Idźcie i głoście!

O. Stanisław Tomoń OSPPE

Uczestnicy 26. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja zgromadzili się pod hasłem: „Idźcie i głoście!”. Spotkanie rozpoczęło się 8 lipca br. Mszą św. pod przewodnictwem biskupa seniora Stanisława Napierały z Kalisza.

abp Zygmunt Zimowski • 1. rocznica śmierci
10-11

Watykański minister zdrowia

Z ks. Piotrem Supierzem rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Ks. prał. dr Piotr Supierz przez 13 lat był kapelanem i sekretarzem abp. Zygmunta Zimowskiego. Pełnił swoją posługę najpierw w Kurii w Radomiu, a następnie w Watykanie – po tym, jak w 2009 r. biskup radomski został mianowany przez Benedykta XVI przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.

temat numeru: prezydent USA w Polsce
12-18

My chcemy Boga!

Przemówienie prezydenta Donalda Trumpa do Narodu Polskiego, wygłoszone 6 lipca 2017 r. przy pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie

Prezydent supermocarstwa świadczy o Polsce

Tomasz Musiał

Miło jest słyszeć takie słowa jak te, które o nas, Polakach, powiedział na warszawskim placu Krasińskich, przed pomnikiem, który symbolizuje polskiego niezwyciężonego ducha, prezydent jedynego światowego supermocarstwa – Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Polska w sercu Europy

Alina Czerniakowska

Polska została zauważona przez świat, nawet przez tych bardzo nam nieprzychylnych. Wizyta prezydenta supermocarstwa, jakim są Stany Zjednoczone, i słowa, które powiedział Donald Trump na placu Krasińskich, dotarły do całego świata, byli tam przecież obecni dziennikarze wszystkich największych agencji telewizyjnych i prasowych

moim zdaniem
19

Cud nasz powszedni

Witold Gadowski, dziennikarz

Czy w dobie gdy komiwojażerowie i akwizytorzy tworzą elity, gdy słowa stają się w ich ustach jedynie sztuczkami, nic nieznaczącym bełkotem chytrego marketingu, słowa znaczą, nadal zachowują swoją moc?

letni odpoczynek
20-22

Myśli na wakacje

Bp Adam Lepa

Wakacje kojarzą się zazwyczaj z czasem wolnym od pracy i z odpoczynkiem. Jednakże trzeba czegoś więcej, żeby mogły nam zapewnić pełną satysfakcję. Jest to m.in. niezwykle stosowny czas, żeby zastanowić się nad zdolnością do zachwytu. Tę zdolność należy w sobie wypracować.

Odłożyć świat na później

Ks. Marek Łuczak

Niektórzy wybierają stadiony, by wśród tysięcznej rzeszy publicznie wyznawać wiarę w Chrystusa. Inni zatrzaskują za sobą drzwi klasztornej furty, by w ciszy odnowić swoją relację z Bogiem. Jedni i drudzy ulubione praktyki duchowe nazywają ładowaniem akumulatorów

23

Papieska Korona Jasnogórskiej Pani

Anna Janowska

Koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej papieskimi koronami w 1717 r. była wydarzeniem wyjątkowym, które w sposób merytoryczny i kompetentny, a zarazem przystępny przybliża Mateusz Grzymała w książce „Papieska korona Jasnogórskiej Pani. Historia niezwykła”.

Czytajmy „Jasną Górę”!

akw

cykl wakacyjny: Turcja - utracona ziemia chrześcijan
24-25

Miasto uchodźców

Margita Kotas

Nie byłoby starożytnej stolicy Pamfilii – Perge, gdyby nie fala uchodźców... Zadziwiające bywają tory historii i dzieje cywilizacji.

zaproszenie • Lipnica Murowana
26

Rota katolików polskich

Maria Fortuna-Sudor

– Jest śpiewana w polskich kościołach, ale też przez środowiska polonijne m.in. na Litwie, Ukrainie, w Kazachstanie, Ameryce, we Francji... – zapewnia ks. Zbigniew Kras, pomysłodawca uroczystego wykonania „Roty katolików polskich” w 90. rocznicę jej powstania

prezentacje
27-29

Pierwszy w Europie łazik marsjański

Anna Wyszyńska

Nazywa się Modernity. Jest pierwszy w Polsce, pierwszy w Europie i drugi na świecie. Łazik marsjański skonstruowany przez studentów Politechniki Częstochowskiej zajął 2. miejsce w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge (URC) w USA.

U nas jest jak w „Ranczu”

Katarzyna Woynarowska

Ks. prał. Zbigniew Stefański od 15 lat jest proboszczem w Stolcu, wiejskiej parafii diecezji kaliskiej w województwie łódzkim. Niedawno obchodził 25. rocznicę święceń kapłańskich i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że świętował ten jubileusz w niegdyś zbuntowanej parafii

29

Diamentowy jubileusz życia zakonnego

S. Ewa Staniewska CR

60 lat profesji zakonnej w Zgromadzeniu Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego świętuje w tym roku s. Maria Wacława Karwowska CR. Z tej okazji w uroczystość Zesłania Ducha Świętego Mszę św. w kaplicy zakonnej w Częstochowie sprawował ks. inf. Ireneusz Skubiś

17 lipca 2017 - 78. rocznica śmierci Mari Carmen
30-31

Dziewczynka pełna Ducha Świętego

Marek Paweł Tomaszewski

W latach 1938-39 Mari Carmen uczęszczała do szkoły Najświętszej Maryi Panny w Zalla (Baskonia w Hiszpanii), prowadzonej przez siostry zakonne z Irlandii. W tym właśnie okresie, po zakończeniu jednych z rekolekcji szkolnych, małe uczennice bawiły się wesoło w ogrodzie dla nich przeznaczonym.

31

Nieprzygotowane kazanie

Ks. Mariusz Rosik

liturgia tygodnia
32-33

Przypowieść o siewcy

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 13, 1-23, krótsza perykopa: Mt 13, 1-9)

Jak hojny jest Bóg!

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Dla mnie dzisiejsza Ewangelia jest przestrogą, abym nie zatwardził swojego serca i nie spełniła się na mnie przepowiednia Izajasza: „Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie, patrzeć będziecie, a nie zobaczycie. Bo stwardniało serce tego ludu (...)”.

poradnik duszpasterski
34

Warto tego posmakować

Odpowiada ks. Robert Grohs

„W sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, nasycę się Twym widokiem, gdy ukaże się Twoja chwała” (Ps 17, 15).
Jerzy: – Czy rzeczywiście muszę rzucić to palenie?

felieton
35

Historia wierności

Grzegorz Górny

Zapewne wszyscy Czytelnicy „Niedzieli” znają Włodzimierza Rędziocha, watykańskiego korespondenta tygodnika, którego teksty od lat ukazują się na tych łamach. Włodek, który od 1980 r. mieszka w Rzymie, był wieloletnim pracownikiem włoskiej edycji „L’Osservatore Romano”.

35

Każdy może wesprzeć odbudowę gorzowskiej katedry

rozmawiamy o Polsce
36-37

Życie poza metropoliami

Z Krzysztofem Jurgielem rozmawia Wiesława Lewandowska

O strategii rozwoju dla rolnictwa i obszarów wiejskich z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Jurgielem rozmawia Wiesława Lewandowska.

fakty • opinie
38

Po co nam Instytut Pamięci Narodowej?

Czesław Ryszka, pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

IPN jest to miejsce szczególne, którego zadaniem jest zachowanie i przekazanie pamięci o polskim dziedzictwie.

38

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
39

100 najbiedniejszych mieszkańców ziemi

pr

39

Daleka droga do wspólnoty eucharystycznej

pr

Purytanie z Facebooka

pr

Co dyplomaci USA sądzili o Papieżu

pr

Wojna czy pokój?

pr

Komisja Finansów Publicznych • SKOK-i
40

Co naprawdę dzieje się w SKOK-ach?

Roman Mirecki

28 czerwca 2017 r. obradowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Tematem jej obrad miało być przedstawienie przez ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego oraz przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego informacji w sprawie sytuacji w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych

felietony
41

Juncker się wije

Mirosław Piotrowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, www.piotrowski.org.pl

Przewodniczący Komisji Europejskiej ostatnio stał się nadaktywny. Ku zdumieniu wielu wprosił się na posiedzenie frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

41

Fundament ocalenia Europy Chrystusa

Zdzisław Skotnicki

Pan Niedziela przejrzał ostatnio strony internetowe. Niektóre z nich w całości (dosłownie) były poświęcone jednemu bohaterowi; tytuły za tytułami postponowały PiS, np.: „Elity to wróg numer jeden dzisiejszej władzy w Polsce.

gospodarka morska
42

Pozdrowienia znad morza

Jerzy Bryza

Wakacje już się zaczęły i wielu z nas pojedzie nad morze grzać się na plaży i pluskać w falach Bałtyku. Na obiad zjemy smażoną rybkę, a wieczorem pospacerujemy po bulwarze, żeby popatrzeć na płynące w oddali statki i chłonąć krzyki mew oraz zapachy z grillowych ogródków

43

Dedykacja

Red.

Terebint zwycięzca

Paweł Kuszczyński

u Polaków w Londynie
44-45

Wyróżnieni przez brytyjską królową

Mateusz Wyrwich

Polska Sobotnia Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Tadeusza Kościuszki otrzymała niedawno Queen’s Award for Voluntary Service. Odznaczenie nadawane przez królową Elżbietę II jest najwyższym wyróżnieniem, które może być przyznane organizacji wolontariackiej w Wielkiej Brytanii – można przeczytać na stronie internetowej szkoły.

rodzina • w poszukiwaniu swojej drugiej połówki
46-47

Gdy singielka szuka męża

Z Magdaleną Wołochowicz rozmawia Katarzyna Woynarowska

Z Magdaleną Wołochowicz, autorką książki „Chwilowo panna” – o szukaniu swojej drugiej połówki, czekaniu na miłość i cierpliwości, która nie jest marnowaniem czasu – rozmawia Katarzyna Woynarowska.

rodzina • poradnik
48

Superbohaterowie

Maria Paszyńska

Początek wakacji upłynął nam pod znakiem superbohaterów. Na podwórku chłopcy od rana do wieczora bawili się, wcielając w role postaci z amerykańskich produkcji, które w przebraniach zmieniających tożsamość ratują z opresji już nie tylko damy, jak to ongiś bywało, lecz cały świat.

48

Łagodne szczyty są lepsze

Jarosław Kumor

Mężczyzna to taka istota, która lubi widzieć, że od jej działania coś zależy. Rośniemy duchowo, kiedy udaje nam się organizować życie rodzinne w taki sposób, że wzajemne relacje kwitną. Kiedy jednak przyjdzie kryzys, robimy często jeden podstawowy błąd – od razu chcemy naprawiać, robić coś, by było lepiej, wyciągać wnioski, wyznaczać nowe cele.

prezentacje
49

Skąd ta miłość?

Piotr Iwicki, Polskie Radio

Liczne pobyty w Japonii nie uodporniły mnie na powracające każdorazowo pytanie: Skąd miłość mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni do polskiej muzyki, a w szczególności do spuścizny po naszym Fryderyku Chopinie?

Niedziela Młodych
50-51

Wierzący, święty i... szczęśliwy!

Z dr. Piotrem Kwiatkiem rozmawia Małgorzata Czeka

Iluzją jest utożsamiać szczęście ze stanem błogosławionym, w którym człowiek nie przeżywa zmagań i cierpień. Osobiście interpretuję je jako sposób podróżowania przez życie, gdzie obok siebie można spotkać radość i smutek, entuzjazm i znużenie, świętość i grzech, nadzieję i załamanie.

Niedziala Młodych
51

Uwaga, konkurs!

Niedziela Młodych
52-53

Jak mam wybrać współmałżonka?

Miłość, zakochanie, motyle w brzuchu, siła płynąca z miłości, która pozwala góry przenosić, wiara w swoje możliwości i wieczny optymizm, to wszystko może nas spotkać, gdy natrafimy na drugą połówkę.

Hymn ŚDM Panama 2019

oprac. bw

kultura
54

Młodzieży chowanie

Witold Dudziński

54

Walka na prowincji

wd

Uczta kinomana

wd

Hip-hop

jk

bliżej świata • Tel Awiw
55

Europejski styl

Wojciech Dudkiewicz

Tel Awiwowi daleko do sławy Jerozolimy, ale właśnie to miasto – istniejące niewiele ponad 100 lat – jest ekonomiczną i kulturalną stolicą Izraela.

56

Biblia w oczach dzieci

Anna Janowska

Popularność Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci pt. „Twoja ulubiona opowieść biblijna” rośnie lawinowo – w tegorocznej, 5. edycji napłynęło ponad 4 tys. prac z całej Polski. Jury wybrało w sumie 12 zwycięskich oraz 30 wyróżnionych prac w 3 kategoriach wiekowych: 4-6 lat, 7-9 lat oraz 10-13 lat.

różne
57

Muzyczne Dary

Lista przebojów Dariusza Ciszewskiego i Janusza „Yaniny” Iwańskiego

57-58

Kalendarium 16-22 VII 2017

Ewa Aszkiewicz

Czeka na naszą pomoc

Chłodnik tradycyjny

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Chłodnik to idealne danie na upały – smaczne, zdrowe i łatwe w przyrządzeniu. Poza botwinką, ogórkami i zieleniną można dodać do niego jajka lub kawałki pieczonego kurczaka.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela świdnicka

Bierzmowanie i instalacja kapituły kolegiackiej

Krystyna Smerd

W czwartek 29 czerwca br. strzegomska parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przeżywała potrójne święto, które na trwałe wpisze się nie tylko do historii miasta, ale i diecezji.

Liceum bogatsze o obserwatorium astronomiczne

Krystyna Smerd

– Ten dzień przejdzie do historii szkoły – tak o dniu 21 czerwca 2017 r. mówili uczestnicy uroczystości – otwarcia i poświęcenia obserwatorium astronomicznego przy Prywatnym Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu.

Eucharystia źródłem pokoju (2)

Bp Ignacy Dec

Eucharystia jest ofiarą Chrystusa dla Kościoła. To, co Jezus dokonał w Wieczerniku w sposób bezkrwawy i co potem powtórzył w sposób krwawy w Wielki Piątek, to jest w Eucharystii obecne, to jest dostępne i Jezus trwa w tej postawie ofiarowania.

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Rok liturgiczny

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Chrystus Król i Jego Królestwo

Rok liturgiczny

Chrystus Król i Jego Królestwo

Rozważania na niedzielę: Dlaczego Król

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego Król "nie tupnie...

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny