Reklama

Niedziela 7/2019

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Stawanie na głowie

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Wszystkie światowe media wciąż rejestrują fakty, które mówią o schyłku cywilizacji. Niektóre mają nawet charakter zuchwały w swej formie. Pokazują tragiczną kondycję człowieka i całych grup społecznych wchłoniętych przez świat, który staje się coraz bardziej obcy i wrogi ludziom oraz zaprzecza pierwotnemu porządkowi naturalnemu. Czasami wydaje się, jakby człowiek oszalał.

Ewangelia statutem chrześcijanina

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Św. Cyryl i jego brat – św. Metody, ogłoszeni przez papieża Jana Pawła II współpatronami Europy, to wielcy święci, Grecy, ale jednocześnie Apostołowie Słowian – „Slavorum Apostoli”. 1150. rocznica śmierci św. Cyryla to jednocześnie przypomnienie o jedności Europy. „Ut unum sint” – aby byli jedno – apelował za Chrystusem św. Jan Paweł II.

Watykan - Polska
4

Watykan - Polska

dookoła świata
5

Dookoła świata

doktryna Kościoła
6-7

Manifest wiary

Gerhard Kardynał Müller

W obliczu „rosnącego zamieszania” na temat doktryny Kościoła kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, 8 lutego 2019 r. ogłosił „Manifest wiary”, w którym przypomniał o obowiązku prowadzenia wiernych drogą wiodącą do zbawienia. Jest to, wydana w kilku językach, publiczna deklaracja odnosząca się do podstawowych artykułów wiary.

dookoła Polski
8

Dookoła Polski

na bieżąco
9

Na bieżąco

pożegnanie
10

Testament Jana Olszewskiego

Michał Karnowski, Publicysta tygodnika „Sieci” oraz portalu internetowego wPolityce.pl

„Żegnając się ostatecznie, chciałbym mieć przekonanie, że zmiana, która się w Polsce dokonuje, jest trwała. Pragnę, aby to było już przesądzone” – powiedział Jan Olszewski w jednym z ostatnich swoich wywiadów

w przestrzeni miłosierdzia
12-14

Przyjazny Dom – CasAmica

Z Lucią Cagnacci Vedani – założycielką i prezes CasAmica – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Przez cały Rok Święty Miłosierdzia, który trwał od 8 grudnia 2015 do 20 listopada 2016 r., papież Franciszek podkreślał znaczenie życia miłosierdziem nie tylko w słowach, ale przede wszystkim w praktyce.

w przestrzeni medialnej
16-17

Za Spiżową Bramą i w dalekim świecie

Z Magdaleną Wolińską-Riedi rozmawia Iwona Flisikowska

Często gości w naszych domach za pośrednictwem telewizji – jako watykańska i rzymska korespondentka. Relacjonuje to, co się dzieje za murami Watykanu, ale też wydarzenia z Wiecznego Miasta i całej Italii. Z czytelnikami „Niedzieli” dziennikarka dzieli się m.in. swoimi wspomnieniami ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i Panamie.

reportaż z „Serca wszechświata"
18-19

Chwila w raju

Maciej Kaczor

Tłum wiernych zgromadzonych w kaplicy lotniska Okęcie powoli kierował się ku pozostawionym przed wejściem w nieładzie walizkom i plecakom. Pielgrzymi po zakończonej Eucharystii udawali się do stanowisk linii lotniczych, aby odprawić bagaż i rozpocząć długą podróż. Był poranek 14 stycznia. Za mniej więcej 24 godziny dotrą do celu – diecezji Chitré, aby uczestniczyć w Dniach w Diecezjach, poprzedzających główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży w Panamie

rodzina - synod
20-21

Jak szukać pożądanej dziś jedności?

Agnieszka Czajkowska

Czy zastanawiamy się nad słowami pieśni, które śpiewamy w kościele? Powtarzane od lat zwroty przychodzą nam do głowy mechanicznie i przemijają wraz z wybrzmiewaniem melodii. Pogrążeni w modlitwie lub zajęci własnymi myślami nie zauważamy, że rytmiczne, gładkie strofy często kryją w sobie poważne przesłanie lub trafnie określają naszą rzeczywistość.

21

To zdjęcie będzie na mój pogrzeb

Red.

temat numeru: seniorzy i juniorzy
22-26

O sztuce bycia razem

Katarzyna Woynarowska

O potrzebie dialogu

Irena i Jerzy Grzybowscy

Ostatnie dramatyczne wydarzenia w Gdańsku wywołały dyskusję na temat życia publicznego. Doświadczenie Spotkań Małżeńskich pokazało, że kultura życia – w małżeństwie, ale nie tylko – to kultura dialogu. Brak dialogu prowadzi do różnych form przemocy zarówno w małżeństwie i rodzinie, jak i na wszystkich płaszczyznach życia. Brak dialogu prowadzi do patologii życia społecznego

Brylantowy jubileusz

buk

Familijne tematy

Elżbieta Nowak

moim zdaniem
27

Atakują rodzinę

Witold Gadowski, Dziennikarz

Ostatnie dramatyczne wydarzenia w Gdańsku wywołały dyskusję na temat życia publicznego. Doświadczenie Spotkań Małżeńskich pokazało, że kultura życia – w małżeństwie, ale nie tylko – to kultura dialogu. Brak dialogu prowadzi do różnych form przemocy zarówno w małżeństwie i rodzinie, jak i na wszystkich płaszczyznach życia. Brak dialogu prowadzi do patologii życia społecznego

portret kapłana i poety
28-29

Ks. Janusz Pasierb

Maria Wilczek

To już przeszło 25 lat minęło od dnia, w którym ks. Janusz Pasierb – wybitny duszpasterz, uczony, poeta, eseista, pedagog, przyjaciel tak wielu ludzi – dotarł do celu swej ziemskiej wędrówki. „Homo viator” stanął przed obliczem Tego, ku któremu dążył przez całe swoje życie i któremu oddał je bez reszty.

30

Panama w szkole

Bp Andrzej Przybylski, Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej

Zazdroszcząc trochę tym, którzy wybrali się na Światowe Dni Młodzieży do ciepłej Panamy, postanowiłem zorganizować taką „Panamę” w szkołach archidiecezji czętochowskiej. Bo gdzie w Polsce można najłatwiej spotkać się z młodymi, jeśli nie w szkole?

Akita Matka Boża Japońska

Red.

wiara i życie
31

Bóg albo nic w „Niedzieli”

Geografia błogosławieństw

Ks. Mariusz Rosik

liturgia tygodnia
32-33

Błogosławieni ubodzy, biada bogaczom

Komu zaufać?

O. Dariusz Kowalczyk SJ

Nie da się żyć bez zaufania. Sytuacja, w której nikomu się nie ufa, to piekło. Oczywiście, można sobie wyobrazić skrajne okoliczności, w których nie należy ufać tym, co są obok nas. Takie sytuacje tworzone są przez systemy totalitarne, które próbują osaczyć jednostkę z każdej strony.

połączyła nas Polska
34

Jak budowała się wolna Polska

Grzegorz Gadacz

felieton
35

Polska Lonny Glaser

Grzegorz Polak

Park Jurajski nad wisłą

Marian Salwik

mowa nienawiści
36-37

W ciemnej jaskini mediów

O praźródłach mowy nienawiści z prof. Grzegorzem Łęcickim rozmawia Wiesława Lewandowska

– Zjawisko mowy nienawiści, na które powołuje się dziś opozycja polityczna, poszukująca winnych tragicznej śmierci prezydenta Gdańska – i oczywiście przypisuje je obecnie rządzącym – było poprzedzone „przemysłem pogardy” wyrażanym mową nienawiści skierowaną dokładnie ku tym, którym dziś się ją zarzuca. Żyjemy w oparach absurdu, Panie Profesorze?

fakty - opinie
38

Polska rzeźbiona orłami

Czesław Ryszka

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
39

Z prasy zagranicznej

pr

2019 - Rok Stanisława Moniuszki
40-41

Moniuszko - wirtuoz, kompozytor, pedagog

Konrad Ludwicki

Senat Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie podjął uchwałę, na mocy której rok 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki. To osobliwy hołd wobec kompozytora w 200. rocznicę jego urodzin. Moniuszko udowodnił, że czerpanie inspiracji z polskiej kultury (głównie z obrzędowości ludowej) i patriotyczna postawa mogą w formie muzycznej uobecnić się w wirtuozerskiej operze. Przypomnijmy chociaż fragmentarycznie tę wybitną postać artysty i patrioty i przywołajmy kilka faktów z jego życia.

wielcy Polacy - Hilary Koprowski
42-43

Medycyna i muzyka

Witold Iwańczak

Lekarz wirusolog i immunolog, wielki eksperymentator, pianista, płetwonurek, muzykolog i znawca sztuki. Kandydat do nagrody Nobla. Twórca doustnej szczepionki przeciw wirusowi polio. Członek tzw. Klubu Pasteura, czyli tych lekarzy-naukowców, którzy na sobie testowali swoje szczepionki. Współtwórca szczepionki przeciwko różyczce i nowej szczepionki przeciwko wściekliźnie.

patriotyzm w szkole
44-45

Pamięć naszym zbiorowym obowiązkiem

prace uczniów
45

Konferencja „polak mały”

J. K.

felietony
46

Między złem a dobrem

Alina Czerniakowska

Śmiesznie i straszno

Zdzisław Skotnicki

bliżej świata - Uzbekistan
47

Pierestrojka Mirziyoyeva

Wojciech Dudkiewicz

Uzbekistan – interesujący, choć daleki, egzotyczny i drogi dla Polaków kraj – zaczął być dla nas łatwiej osiągalny. To wynik liberalizacji i otwierania się tego zakątka Azji Środkowej na świat

kultura
48

Świat zza okien

Witold Dudziński

Za kulisami

jk

Uczeń Gromadki

wd

Aleppo o poranku

jk

muzycznie
49

Uwielbiam spełnionych artystów

Piotr Iwicki, muzyk, publicysta

Muzyczne Dary

rodzina - poradnik
50

Nawyki

Joanna Operacz

blisko życia
51

Próby orkiestry

Wanda Mokrzycka

Niewielki krok. W metrum trzy czwarte drepcą nóżki obok. Odkąd niemal każdemu mojemu wyjściu towarzyszą dzieci, znoszę to tempo ślimacze i ćwiczę charakter – mięczakiem bynajmniej nie jestem! Taką mamy rytmikę rodzinnego życia. Zwykle muszę zwolnić, aby dostosować się do możliwości dzieci.

listy do „Niedzieli"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Świat na czerwono

Aleksandra

Chcą korespondować

53

Czekają na naszą pomoc

Niedziela młodych
54-57

Zaangażowana obecność

Ks. Tomasz Podlewski

Siła słowa

Anka Zinówko

Dzisiaj pragnę zaproponować wam, według mnie, niesłychanie trudny temat. Chcę zatrzymać się nad kulturą słowa. Wiadomo nie od dziś, że każde nasze słowo niesie w sobie olbrzymią moc.

58-66

Jabłka w kruchym cieście

Jolanta Marszałek

Przepyszny deser na zimowe wieczory. Możemy go podawać na ciepło, z bitą śmietaną lub na zimno z lodami.

Kalendarz Pszczelarza Polskiego 2019

akw

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Misje uczą pokory

Z Moniką Kręgiel, świecką wolontariuszką wyjeżdżającą na misje do Domu Serca w Tajlandii, rozmawia Ewa Oset

Porzucają wygodne życie, dobre posady, zostawiają rodzinę i bliskich, aby pokazać ludziom z krańców ziemi, że świat o nich nie zapomniał. Wolontariusze misyjni wpólnoty Domy Serca, założonej we Francji w 1990 r., nie ewangelizują wprost, ale przez swoją postawę – pełną miłości, chęci niesienia pomocy, zaangażowania i wrażliwości na potrzeby innych – niosą ulgę w cierpieniu i pocieszenie

Co z tym patriotyzmem?

Ks. Ireneusz Skubiś

Patriotyzm według najprostszej definicji, to miłość do ojczyzny. Ale każda epoka dodawała do tej definicji jakieś swoje cechy, wzbogacała ją. Romantycy głosili patriotyzm walki – Polski nie było na mapach Europy i trzeba było sięgać do walki, kiedy sytuacje wymagały heroizmu i poświęcenia, ofiary z życia. Z kolei pozytywiści głosili patriotyzm pracy, bo taka była potrzeba chwili.

Ferie zimowe 2019 w archidiecezji częstochowskiej

Beata Pieczykura

Jak dzieci i młodzież spędzają ferie zimowe? Odpowiedź na to pytanie stanowią propozycje przygotowane przez parafie naszej archidiecezji, organizacje i ruchy. Prezentujemy wybrane propozycje na ferie

Niedziela podlaska

Obchody 156. rocznicy Bitwy pod Węgrowem

Monika Kanabrodzka

„Na prochach Waszych z pól polskich kamienia wznoszą przez pamięć wdzięczne pokolenia” – to napis na kamieniu-pomniku upamiętniającym stoczoną 3 lutego 1863 r.

Wnieść iskierkę nadziei

Monika Kanabrodzka

Bezsilność, brak poczucia swojej wartości, pustka, postrzeganie świata w szarych barwach, ciągły lęk o jutro, to sygnały, że zaczyna dziać się coś niedobrego z nami, bądź kimś z naszego otoczenia. Depresja nie omija także mieszkańców naszego regionu.

Ferie KSM

Kamila Dębska

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) Diecezji Drohiczyńskiej, co roku w ferie zimowe, pragnąc popularyzować wśród młodzieży aktywną formę wypoczynku zimowego, jaką jest obóz, oferuje młodzieży skorzystanie z takiej formy spędzania wolnego czasu.

Niedziela kielecka

O peregrynacji św. Peregryna do Wodzisławia

Na temat zawiłości kultu św. Peregryna w Wodzisławiu z historykiem Michałem Kazimierzem Nowakiem rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Margaretki – czyli modlitewny pas bezpieczeństwa dla kapłanów

Katarzyna Dobrowolska

Wspólnoty Margaretkowe Diecezji Kieleckiej ukończyły zaledwie trzy lata, ale bardzo dynamicznie się rozwijają. Coraz więcej osób podejmuje przyrzeczenie modlitwy w intencji wybranego kapłana i gromadzi się regularnie na comiesięcznych czuwaniach w sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach. Diecezja kielecka jest w tym wymiarze ewenementem w skali kraju

Rozwój poradnictwa rodzinnego i wzrost świadomości katolików

A.D.

W diecezji kieleckiej coraz popularniejsze staje się poradnictwo rodzinne, nastąpił także wzrost liczby wiernych przystępujących podczas Mszy św. – nie tylko niedzielnych – do komunii świętej – wskazują na to badania przeprowadzone przez Instytut Statystyk Kościoła Katolickiego pod koniec ubiegłego roku

Niedziela lubelska

Jesteście ważni dla Jezusa

Tadeusz Boniecki

W Panamie zakończyły się Światowe Dni Młodzieży, ale pozostała wdzięczna pamięć o radości spotkania młodych. W ŚDM uczestniczyła kilkudziesięcioosobowa grupa z naszej archidiecezji, w tym grupa z Chełma. Okazją do podzielenia się wspomnieniami z tymi, którzy nie mogli wyjechać do Panamy, było spotkanie pt. „Panama w Chełmie”

Być wiernym Duchowi Świętemu

Grzegorz Jacek Pelica

W ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się debata pt. „Czy grozi nam globalna pentekostalizacja?” (Pentekoste – Pięćdziesiątnica).

Ocierać łzy Pana Boga

Urszula Buglewicz

Trwająca do czerwca kampania Wolni – Niewolni organizowana jest przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Lubelski Urząd Wojewódzki oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie. Celem jest zebranie pieniędzy potrzebnych do uratowania i rehabilitacji ofiar handlu ludźmi w Afryce. Dzięki organizacji HAART Kenya zebrane fundusze pozwolą powrócić dzieciom i dorosłym do normalnego życia.

Niedziela legnicka

Poświęcić się całkowicie dla Chrystusa

Przed tygodniem informowaliśmy, że podczas Dnia Życia Konsekrowanego bp Stefan Cichy udzielił w katedrze błogosławieństwa pierwszej w naszej diecezji świeckiej pustelnicy. Dziś z Anną Markowską, o motywach podjęcia tej decyzji i planach, rozmawia ks. Waldemar Wesołowski

Ferie z Panem Bogiem w Zakopanem

Kinga Kot

Dzieci i młodzież z parafii św. Maksymiliana w Lubinie oraz ich opiekunowie po raz kolejny spędzali ferie w Zakopanem. Organizatorem wypoczynku był ks. Jacek Saładucha

Zimowy Koncert

Artur D. Grabowski

Jak ważnymi członkami każdej rodziny są dziadkowie udowodnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Olszynie, którzy specjalnie dla nich przygotowali „Zimowy koncert dla babci i dziadka” w Gminnym Ośrodku Kultury w Olszynie.

Niedziela łódzka

Przyszłość Kościoła łódzkiego idzie przez rodzinę

Ks. Paweł Kłys

Temat rodziny jest tematem kluczowym, bo Bóg cierpi, jak widzi rozproszonych ludzi. Bóg cierpi, jak widzi rozbite małżeństwa. Bóg cierpi, jak widzi rozwalone rodziny, jak widzi dzieci w domach dziecka. Bóg cierpi, jak widzi rozbity Kościół, który jest rodziną, siostrami i braćmi, którzy są pozamykani w swoich wyznaniowych kółkach.

Klub seniora, czyli przestrzeń do spotkania

Dominika Szymańska

Potańcówki, najnowsze bestsellery, zajęcia z fizjoterapeutą, wykłady psychologów i prawników, seanse filmowe i warsztaty kulinarne. Klub Seniora na Górnej pokazuje, że życie zaczyna się na emeryturze

Łódzicy terytorialsi szkolą klasy mundurowe

AR

Żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej spotkali się z uczniami klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. 10. Pułku Piechoty w Łowiczu.

Niedziela przemyska

Wiara i entuzjazm

Ks. Grzegorz Socha

Światowe Dni Młodzieży w Panamie od samego początku, po ogłoszeniu miejsca w Krakowie w 2016 roku, napawały młodych niesamowitym entuzjazmem. Chęć zobaczenia egzotycznego kraju i ludzi tam mieszkających była tak wielka, że nie liczyły się koszty. Jednak to nie tylko ciekawość pchała młodzież, by pojechać, to coś zupełnie innego. Co to było, dowiedzieliśmy się dopiero w Panamie.

Młodzi dla kościoła

Ks. Tadeusz Biały

W dniach 17-27 stycznia 2019 roku w Panamie odbywały się Światowe Dni Młodzieży w dwuetapowej formule – Dni w Diecezjach (17-21 stycznia 2019) i centralne wydarzenia w Panama City (22-27 stycznia 2019). To światowe wydarzenie wiary, zainicjowane przez św. Jana Pawła II, zgromadziło prawie 700 tysięcy młodych pielgrzymów z całego świata. Wśród nich nie mogło zabraknąć młodych z archidiecezji przemyskiej i ich duszpasterzy

Caritas – Apostolat „w Mocy Bożego Ducha” (Cz. 1)

Ks. Paweł Konieczny zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, obchodziliśmy XXVII Światowy Dzień Chorego. Tegorocznym uroczystościom towarzyszyły słowa Jezusa: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8)

Niedziela rzeszowska

Nie szemrajmy przeciw młodzieży

Z ks. Krzysztofem Golasem rozmawiał ks. Tomasz Nowak

Z ks. Krzysztofem Golasem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, uczestnikiem ŚDM w Panamie, rozmawia ks. Tomasz Nowak

Ulmowie – dar dla rodzin

Maria Szulikowska

Wspominanie przeszłości ma znaczenie o tyle, o ile historia jest nauczycielką narodów. Wydarzenia w Markowej, które rozegrały się 75 lat temu, przywołują smutny czas okupacji niemieckiego najeźdźcy i tragiczne egzekucje w glorii nieludzkiego prawa, jakie Niemcy narzucili Polakom zwłaszcza za pomoc Żydom.

Świadczę o żywym Chrystusie

Z Bartkiem Krakowiakiem rozmawia Natalia Janowiec

Wychowywał się w rodzinie z problemem alkoholowym. Odkąd pamiętał, słyszał zewsząd, że jest do niczego. W wieku 14 lat zaczął sięgać po alkohol i używki. Jako młody chłopak doszedł do przekonania o kompletnej bezsensowności i bezcelowości swojego życia. Jednak przyszedł taki moment, w którym spotykał Chrystusa i odczuł pragnienie wewnętrznej przemiany

Niedziela sandomierska

W hołdzie pomordowanym

Ks. Adam Stachowicz

Pamięć o pomordowanych nigdy nie może być wymazana ze świadomości rodaków. Z tego założenia wychodzą rokrocznie mieszkańcy miejscowości Szczecyn i przede wszystkim modlitwą czczą pamięć swoich przodków

Maturzyści na start

Ks. Adam Stachowicz

Zakończyły się bale studniówkowe i ku końcowi zmierza nauka w szkole średniej. Przed maturzystami zmagania egzaminacyjne

Strefa konkursowa

Ks. Adam Stachowicz

Na szczeblu diecezjalnym oraz ogólnopolskim dzieciom i młodzieży szkolnej proponowane są różne konkursy i olimpiady. Niektóre weryfikują wiedzę z zagadnień katolickich i teologicznych, inne kładą nacisk na wiedzę z zakresu znajomości Pisma Świętego czy liturgii. Zapraszamy dzieci i młodzież do pogłębiania swojej wiedzy i udziału w zmaganiach

Niedziela sosnowiecka

Wielkie dzieło miłości

Piotr Lorenc

Adopcja to niewątpliwie jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego przed jej podjęciem należy się bardzo mocno zastanowić i zapoznać z następstwami tego – nazywanego przez św. Jana Pawła II – wielkiego dzieła miłości

Nie lubią prostych linii

Piotr Lorenc

Wspólnota Betlejem z Jaworzna, czyli dom życia i mieszkania z bezdomnymi, jest bardzo dobrze znana w naszej diecezji. Wszystko za sprawą nieszablonowego, zupełnie niestandardowego podejścia do bezdomności.

Niecodzienne urodziny

Agnieszka Raczyńska

Niezwykłą uroczystość obchodziła Pani Marianna Kaziród z parafii św. Małgorzaty w Bydlinie. Seniorka rodu w otoczeniu najbliższej rodziny, przyjaciół, zaproszonych gości oraz wiernych bydlińskiej wspólnoty świętowała uroczyście swoje urodziny. Okazja ku temu była wyjątkowa, ponieważ Czcigodna Jubilatka 2 lutego br. ukończyła 100 lat

Niedziela świdnicka

Święto Kwiatów w Bożym Ogrodzie

Marek Zygmunt

Od 22 lat z inicjatywy Ojca Świętego Jana Pawła II w uroczystość Ofiarowania Pańskiego obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Z tej okazji do katedry świdnickiej licznie przybyli przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, świeckich instytutów życia konsekrowanego oraz indywidualnych form życia konsekrowanego.

Rekolekcje dla młodzieży męskiej w świdnickim Seminarium Duchownym

Adrian Ziątek

Jak każdego roku podczas ferii zimowych w świdnickim Wyższym Seminarium Duchownym odbyły się rekolekcje dla młodzieży męskiej. W tym roku odbyły się w terminie od 1 do 3 lutego.

Czy Bóg chrześcijan i muzułmanów to ten sam Bóg? (1)

Ks. Zbigniew Chromy

W ostatnim czasie, w związku z wizytą papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, odżyły nadzieje ma możliwą pokojową koegzystencję między wyznawcami tych dwóch największych religii świata – religii, dodajmy monoteistycznych.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Posługi lektoratu i akolitatu

Alumn Łukasz Knapkiewicz

Podczas niedzielnej Eucharystii, 27 stycznia br., sprawowanej w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie trzech braci trzeciego roku studiów przyjęło posługę lektoratu, a pięciu starszych kleryków przyjęło posługę akolitatu.

Z miłosierdziem od serca do dłoni

xTT

Świąteczny grudniowo-styczniowy czas Bożego Narodzenia w Międzyzdrojach i parafii obfitował w różne akcje charytatywne, mające na celu zwrócenie uwagi na osoby i rodziny potrzebujące pomocy.

Miłosierdzie Nieskończone

Ks. Robert Gołębiowski

Problematyka Miłosierdzia Bożego stanowi jeden z centralnych i fundamentalnych tematów nauczania Kościoła powszechnego.

Niedziela warszawska

Zagrożenia walki z „mową nienawiści”

Artur Stelmasiak

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że w szkołach będą odbywały się lekcje o tzw. „mowie nienawiści”. Dlaczego ciepło brzmiące słowa są tak bardzo niebezpieczne?

Prymas, który ukochał Warszawę

Łukasz Krzysztofka

„Po Warszawie trzeba chodzić z wielkim nabożeństwem, a każdy kamień jej przeszłości błogosławić modłami” – powiedział w przemówieniu ingresowym do prokatedry warszawskiej abp Stefan Wyszyński. Nie były to tylko słowa. Przez prawie 33 lata poświęcał swoje siły i życie ukochanej Warszawie

Soboty z Miodową

Andrzej Tarwid

Każdego dnia książki kupuje tu ponad 200 osób. Ale do Księgarni na Miodowej coraz częściej przychodzi się nie tylko po dobrą literaturę

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Kościół

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim