Reklama

Niedziela 16/2021

Szczegółowy spis treści

jubileusze i nagrody
3

Apostolskie błogosławieństwo papieża Franciszka dla Redakcji Tygodnika Niedziela

Edgar Pena Parra, Substytut Sekretariatu Stanu

Edytorial
5

Dowód na istnienie Boga

Ks. Jarosław Grabowski

Łatwo jest mówić o świętości, trudniej jest być świętym...” – twierdzi ks. Bogusław Turek, ekspert w zakresie procesów kanonizacyjnych, podsekretarz watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, w rozmowie z publicystą Niedzieli Krzysztofem Tadejem.

obserwator
6-8

Obserwator

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

treści wiary
16-17

Sąd Boży – przeraża czy daje nadzieję?

Ks. Jarosław Grabowski

Pamiętacie te słowa Jezusa: „Nie osądzajcie, a nie będziecie osądzeni” (Łk 6, 37)? Stają się one dla nas wyrzutem, gdy z taką łatwością osądzamy innych. Nasze sądy są zawsze bardzo subiektywne, bo to tylko nasze, ludzkie osądy. Jedyny obiektywny i sprawiedliwy osąd naszych czynów będzie dokonany przez samego Chrystusa. Pytamy więc: kiedy to nastąpi?

Przyjął chrzest, bo uwierzył

Grzegorz Gadacz

W pewnym momencie swojego życia Mieszko I, książę Polan, podjął decyzję, która wpłynęła na całą późniejszą historię jego ludu – przyjął wiarę chrześcijańską.

30. rocznica pielgrzymki 1991 r.
18-19

Jana Pawła II Dekalog dla Polaków

Grzegorz Polak

Czy nauczanie Jana Pawła II sprzed 30 lat o Dekalogu jest aktualne dziś, kiedy Polska jest już tak bardzo inna?

treści wiary
20

Benedykt XVI (mniej) znany

Ks. Mariusz Frukacz

Jaką drogę przebył chłopiec z bawarskiej wioski, aby stać się głową Kościoła katolickiego? Co zdecydowało, że po raz pierwszy od 500 lat Katedrę św. Piotra ponownie objął Niemiec? Najnowsza biografia Benedykta XVI autorstwa Petera Seewalda zdradza wiele mało znanych faktów z życia Josepha Ratzingera.

moim zdaniem
21

Szata

Ks. Krzysztof Podstawka

Biel chrzcielnej szaty staje się nie tylko znakiem, ale nade wszystko zobowiązaniem. Często się zastanawiam, ile jest jeszcze we mnie tej bieli.

życie kościoła
22-27

Jak nie stać się łupem diabła...

Rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Egzorcysta o. François-Marie Dermine, dominikanin, analizuje wypowiedzi papieża Franciszka o szatanie.

Kościół nie może bać się świata

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Triduum Paschalne – najważniejsze dni dla chrześcijan – staje się też amboną dla biskupów, którzy uaktualniają ponadczasowe orędzie, odnosząc je do sytuacji obecnej. Na co biskupi położyli szczególne akcenty w tym roku?

Jak czytać Biblię?

Ks. Jacek Molka

To, że trzeba czytać Pismo Święte, wydaje się sprawą oczywistą, ale jak je czytać? Tu odpowiedź nie jest już tak jednoznaczna.

Wielkie zmiany

Ks. Paweł Rozpiątkowski

osobowość
28-29

Zakochany w tenisie

Krzysztof Tadej

Hubert Hurkacz zwyciężył w turnieju ATP Masters 1000 w Miami. – To największy sukces w historii polskiego tenisa w grze pojedynczej mężczyzn – podkreślali komentatorzy. Dwudziestoczteroletni Polak dzięki wygranej w turnieju znalazł się na 16. miejscu w rankingu najlepszych tenisistów świata.

Sportowcy i wiara

kochane życie
30

Abel i Kain

Elżbieta Nowak

Obrzucanie się inwektywami przy świątecznym stole byłoby niepoważne i w złym guście.

Gdyby ktoś zapytał kogoś z Państwa, czy wolałby mieszkać na ulicy Kaina, czy na ulicy Abla – pewnie odpowiedź byłaby oczywista. Każdy woli Abla! No, może za Kainem opowiedzieliby się sataniści albo jakaś inna opozycja do życia, ale to trzeba uznać za margines.

Na duchowe problemy

Ireneusz Korpyś

Rozsiądź się na kanapie z najlepszym terapeutą duszy – św. Ojcem Pio

niedziela z kulturą
31-43

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

...Tajne Archiwum Watykańskie (Archivum Secretum Apostolicum Vaticanum) wcale nie jest takie sekretne, jak wielu twierdzi? Korzystają z niego naukowcy; żeby się tam jednak dostać, potrzebne są pozwolenia od odpowiednich watykańskich urzędników. Każdego roku jego zasoby bada ok. 1,5 tys. historyków z całego świata. Specjalnie dla nich powstały cztery czytelnie, które zapewniają komfort pracy z „tajnymi” dokumentami Watykanu.

Skazani na tułaczkę

w.d.

Na rozdrożu

W zbroi Bożej

j.k.

Koreański sen

j.k.

Boży pedagog

Eugeniusz Sakowicz

Nieczęsto w sakralnym nazewnictwie św. Józef określany jest dodatkowo mianem odnoszącym się do konkretnego miasta. U nas natomiast przyjęło się, a następnie utrwaliło imię św. Józefa Kaliskiego. Brzmi ono bardzo „po polsku”, jakby oblubieniec Najświętszej Maryi Panny był Polakiem

Watykan w Warszawie

Paweł Sarafin

Arcydzieła z Muzeów Watykańskich, które dotychczas nie były eksponowane w Polsce, trafiły do Zamku Królew-skiego w Warszawie na wystawę z okazji 100. urodzin św. Jana Pawła II.

moim zdaniem
44-45

Katoliku, larum grają

Piotr Grzybowski

Musimy zebrać się do zmartwychwstania naszych sumień, naszej wiary, do wzmagania świadomości.

Spór o watykańską notę

Grzegorz Górny

Kościół wyraźnie podkreśla, że akty homoseksualne są grzeszne. Nie można ich akceptować ani tłumaczyć „innymi czasami”.

punkt widzenia
46-49

Stare błędy lubią się mścić

Bogdan Kędziora

Walec kontrkultury zaczyna się przetaczać przez polskie uczelnie, pozostawiając po sobie pierwsze ofiary. Przykładem może być słynna już sprawa prof. Ewy Budzyńskiej z Uniwersytetu Śląskiego.

Mały cud... gospodarczy

Artur Stelmasiak

Polska już kolejny miesiąc ma najniższy poziom bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Teraz nadchodzi czas odbudowy gospodarki po jednej z największych zapaści w historii.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-51

Pokolenie nieczytających

Beata Kociołek

Czytać czy nie czytać? Oto jest pytanie... A może warto pomyśleć, jak zrobić, by czytać więcej? Najlepiej z przyjemnością.

w centrum uwagi
52-53

Caritas Polska dla Jemenu

Caritas Polska

Jemen to jedno z najbiedniejszych państw świata. Od 2015 r. trwa tutaj wojna domowa, która pochłonęła już ponad 230 tys. ofiar. Oprócz działań zbrojnych śmiertelne żniwo zbierają głód i brak opieki lekarskiej. Caritas Polska właśnie otwiera tu swą misję, aby wspomagać miejscową służbę zdrowia.

Wrocławskie grzechy ojcowskim okiem

Jarosław Kumor

Moja ojcowska nieobecność w tym, co przeżywają moje dzieci, może się skończyć tragicznie.

listy
54

Chcą korespondować

Akt woli

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

dobre rady
56-59

Owoc na długowieczność

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Sałatka z granatem

wokado obierz i pokrój na kawałki. Oprósz solą i pieprzem.

Gdy boli głowa

Dawid Kopeć

Bóle głowy i nudności nie zawsze są objawami migreny. Mogą to być symptomy problemów z kręgosłupem szyjnym. Jak je rozpoznać?

Jak zorganizować dziecku czas wolny

Michał Piekara

Każdy z rodziców staje przed takim problemem. Oto kilka praktycznych propozycji spędzania razem czasu w domu z dziećmi w wieku szkolnym.

Nie truj siebie i innych

Jolanta Marszałek

Nawet 37 tys. zł dofinansowania można uzyskać na wymianę nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i termomodernizację budynku jednorodzinnego z rządowego programu „Czyste Powietrze”.

pożegnanie
60-61

Wyruszył parostatkiem w wieczny rejs

Wysłuchała Karolina Mysłek

Krzysztof Krawczyk miał przyjaciół także wśród księży. Przy nich nie był gwiazdą, ale zwyczajnym, serdecznym człowiekiem, który zadawał niezliczoną ilość pytań o wiarę i Kościół. Wspomnieniami o niedawno zmarłym artyście podzielili się z nami bp Antoni Długosz i ks. Stanisław Jasionek. Obydwaj 10 kwietnia towarzyszyli mu w ostatniej drodze.

w centrum uwagi
62-63

Kanadyjska opowieść

Gustaw Piotrkowski

W Quebecu mamy ok. 1,6 tys. zachorowań dziennie na jakieś 10 mln mieszkańców tej prowincji Kanady. Wystarczy przemnożyć, żeby dostrzec różnicę w skali między nim a Polską. O tym, jak z perspektywy Polaka Kanada radzi sobie z pandemią, opowiada Gustaw Piotrkowski, od ćwierć wieku mieszkaniec Montrealu.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

…spuchnięte jeszcze od płaczu

Witold Gadowski

Sztuka ma niesłychaną moc. Prawdziwa sztuka to ta, w której tkwi prawda i szczerość intencji oraz odwaga w wyrażaniu tego wobec publiczności.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela świdnicka

Wyobraźnia miłosierdzia

Ks. Mirosław Benedyk

Wierni z trzech parafii diecezji świdnickiej wspomogli Dom Pomocy Społecznej w Świebodzicach, przeznaczony dla chłopców niepełnosprawnych intelektualnie, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame

Święta z biskupami świdnickimi

Ks. Mirosław Benedyk

Na czas Świętego Triduum Paschalnego jak i świąt Wielkiej Nocy katedra świdnicka stała się diecezjalnym wieczernikiem, w którym gromadzili się na sprawowaniu świętych czynności, nie tylko miejscowi kapłani wraz z parafianami, ale nadto trzej biskupi bp Marek Mendyk, bp Adam Bałabuch i bp Ignacy Dec.

Strzegomskie Bractwo Józefowe

Krystyna Smerd

Rok św. Józefa to nie tylko budzenie na nowo świadomości wiernych o sprawiedliwym mężu Maryi, ale także szczególna troska o te osoby, które już od wielu lat żyją duchowością opiekuna Świętej Rodziny.

Niedziela toruńska

Nie wyjdziesz z podziwu

Renata Czerwińska

Słyszano już wiele historii o tym, jak to zwiedzający (nawet niezbyt związani z Kościołem) weszli do świątyni na Rynku Nowomiejskim tylko na pięć minut, po czym nie mogli wyjść. Bynajmniej wcale nie dlatego, że zamarzli.

Proboszcz najmniejszej parafii

Przemysław Liczbik

Jadąc z oddalonego o 3 km Trzebcza, konno, a może automobilem, mijając kilka zakrętów, przejeżdżając przez tory kolejowe i nierówną drogę w cieniu wysokich drzew, spojrzał w stronę słońca. I zobaczył kościół, i dom swój w Nawrze na kolejne 12 lat

Przyjazne miejsce

rozmawia Ewa Melerska

O historii braci mniejszych w Toruniu oraz o jedynym liceum na toruńskim lewobrzeżu Wisły z franciszkaninem o. Justynem Berusem, dyrektorem Franciszkańskiego Liceum Ogólnokształcącego, rozmawia Ewa Melerska

Niedziela wrocławska

Nie coś, ale Ktoś

Ks. Łukasz Romańczuk

Od pięciu lat w trzecią niedzielę wielkanocną (Biblijną) odbywa się Narodowe Czytanie Pisma Świętego.

Duszpasterstwo w czasie pandemii

Ks. Łukasz Romańczuk

Od ponad roku świat skupia się na walce z COVID-19. To czas, który wymaga wielu zmian i przystosowania się do panujących warunków.

Nocna modlitwa w jednej intencji

Grzegorz Kryszczuk

Potrzebowałem kiedyś pilnie modlitwy. Chyba każdy z nas doświadczył takiej sytuacji, że prosił innych o „szturm do nieba”. Nagle zadzwonił telefon. – Pomodlę się dzisiaj za ciebie w nocy – usłyszałem w słuchawce. – A nie będziesz spał? – zapytałem. – O to się nie martw – odpowiedział. O Bogu i życiu z Damianem Lagoritisem rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Niedziela Świdnicka

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

Wiara

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho