Reklama

Niedziela 16/2021

Szczegółowy spis treści

jubileusze i nagrody
3

Apostolskie błogosławieństwo papieża Franciszka dla Redakcji Tygodnika Niedziela

Edgar Pena Parra, Substytut Sekretariatu Stanu

Edytorial
5

Dowód na istnienie Boga

Ks. Jarosław Grabowski

Łatwo jest mówić o świętości, trudniej jest być świętym...” – twierdzi ks. Bogusław Turek, ekspert w zakresie procesów kanonizacyjnych, podsekretarz watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, w rozmowie z publicystą Niedzieli Krzysztofem Tadejem.

obserwator
6-8

Obserwator

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

temat numeru
10-15

Kościół to nie fabryka świętych

Z ks. Bogusławem Turkiem rozmawiał Krzysztof Tadej

Ksiądz Bogusław Turek, michalita, to jeden z najlepszych na świecie ekspertów w zakresie procesów kanonizacyjnych. W specjalnym wywiadzie dla Niedzieli opowiada, kto z Polaków może zostać wkrótce ogłoszony świętym lub błogosławionym. Jak żyć, żeby być świętym? I co z tym wszystkim ma wspólnego Robert Lewandowski?

treści wiary
16-17

Sąd Boży – przeraża czy daje nadzieję?

Ks. Jarosław Grabowski

Pamiętacie te słowa Jezusa: „Nie osądzajcie, a nie będziecie osądzeni” (Łk 6, 37)? Stają się one dla nas wyrzutem, gdy z taką łatwością osądzamy innych. Nasze sądy są zawsze bardzo subiektywne, bo to tylko nasze, ludzkie osądy. Jedyny obiektywny i sprawiedliwy osąd naszych czynów będzie dokonany przez samego Chrystusa. Pytamy więc: kiedy to nastąpi?

Przyjął chrzest, bo uwierzył

Grzegorz Gadacz

W pewnym momencie swojego życia Mieszko I, książę Polan, podjął decyzję, która wpłynęła na całą późniejszą historię jego ludu – przyjął wiarę chrześcijańską.

30. rocznica pielgrzymki 1991 r.
18-19

Jana Pawła II Dekalog dla Polaków

Grzegorz Polak

Czy nauczanie Jana Pawła II sprzed 30 lat o Dekalogu jest aktualne dziś, kiedy Polska jest już tak bardzo inna?

treści wiary
20

Benedykt XVI (mniej) znany

Ks. Mariusz Frukacz

Jaką drogę przebył chłopiec z bawarskiej wioski, aby stać się głową Kościoła katolickiego? Co zdecydowało, że po raz pierwszy od 500 lat Katedrę św. Piotra ponownie objął Niemiec? Najnowsza biografia Benedykta XVI autorstwa Petera Seewalda zdradza wiele mało znanych faktów z życia Josepha Ratzingera.

moim zdaniem
21

Szata

Ks. Krzysztof Podstawka

Biel chrzcielnej szaty staje się nie tylko znakiem, ale nade wszystko zobowiązaniem. Często się zastanawiam, ile jest jeszcze we mnie tej bieli.

życie kościoła
22-27

Jak nie stać się łupem diabła...

Rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Egzorcysta o. François-Marie Dermine, dominikanin, analizuje wypowiedzi papieża Franciszka o szatanie.

Kościół nie może bać się świata

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Triduum Paschalne – najważniejsze dni dla chrześcijan – staje się też amboną dla biskupów, którzy uaktualniają ponadczasowe orędzie, odnosząc je do sytuacji obecnej. Na co biskupi położyli szczególne akcenty w tym roku?

Jak czytać Biblię?

Ks. Jacek Molka

To, że trzeba czytać Pismo Święte, wydaje się sprawą oczywistą, ale jak je czytać? Tu odpowiedź nie jest już tak jednoznaczna.

Wielkie zmiany

Ks. Paweł Rozpiątkowski

osobowość
28-29

Zakochany w tenisie

Krzysztof Tadej

Hubert Hurkacz zwyciężył w turnieju ATP Masters 1000 w Miami. – To największy sukces w historii polskiego tenisa w grze pojedynczej mężczyzn – podkreślali komentatorzy. Dwudziestoczteroletni Polak dzięki wygranej w turnieju znalazł się na 16. miejscu w rankingu najlepszych tenisistów świata.

Sportowcy i wiara

kochane życie
30

Abel i Kain

Elżbieta Nowak

Obrzucanie się inwektywami przy świątecznym stole byłoby niepoważne i w złym guście.

Gdyby ktoś zapytał kogoś z Państwa, czy wolałby mieszkać na ulicy Kaina, czy na ulicy Abla – pewnie odpowiedź byłaby oczywista. Każdy woli Abla! No, może za Kainem opowiedzieliby się sataniści albo jakaś inna opozycja do życia, ale to trzeba uznać za margines.

Na duchowe problemy

Ireneusz Korpyś

Rozsiądź się na kanapie z najlepszym terapeutą duszy – św. Ojcem Pio

niedziela z kulturą
31-43

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

...Tajne Archiwum Watykańskie (Archivum Secretum Apostolicum Vaticanum) wcale nie jest takie sekretne, jak wielu twierdzi? Korzystają z niego naukowcy; żeby się tam jednak dostać, potrzebne są pozwolenia od odpowiednich watykańskich urzędników. Każdego roku jego zasoby bada ok. 1,5 tys. historyków z całego świata. Specjalnie dla nich powstały cztery czytelnie, które zapewniają komfort pracy z „tajnymi” dokumentami Watykanu.

Skazani na tułaczkę

w.d.

Na rozdrożu

W zbroi Bożej

j.k.

Koreański sen

j.k.

Program telewizyjny

Boży pedagog

Eugeniusz Sakowicz

Nieczęsto w sakralnym nazewnictwie św. Józef określany jest dodatkowo mianem odnoszącym się do konkretnego miasta. U nas natomiast przyjęło się, a następnie utrwaliło imię św. Józefa Kaliskiego. Brzmi ono bardzo „po polsku”, jakby oblubieniec Najświętszej Maryi Panny był Polakiem

Krzyżówka

Watykan w Warszawie

Paweł Sarafin

Arcydzieła z Muzeów Watykańskich, które dotychczas nie były eksponowane w Polsce, trafiły do Zamku Królew-skiego w Warszawie na wystawę z okazji 100. urodzin św. Jana Pawła II.

moim zdaniem
44-45

Katoliku, larum grają

Piotr Grzybowski

Musimy zebrać się do zmartwychwstania naszych sumień, naszej wiary, do wzmagania świadomości.

Spór o watykańską notę

Grzegorz Górny

Kościół wyraźnie podkreśla, że akty homoseksualne są grzeszne. Nie można ich akceptować ani tłumaczyć „innymi czasami”.

punkt widzenia
46-49

Stare błędy lubią się mścić

Bogdan Kędziora

Walec kontrkultury zaczyna się przetaczać przez polskie uczelnie, pozostawiając po sobie pierwsze ofiary. Przykładem może być słynna już sprawa prof. Ewy Budzyńskiej z Uniwersytetu Śląskiego.

Mały cud... gospodarczy

Artur Stelmasiak

Polska już kolejny miesiąc ma najniższy poziom bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Teraz nadchodzi czas odbudowy gospodarki po jednej z największych zapaści w historii.

sprawy rodzinne
50-51

Pokolenie nieczytających

Beata Kociołek

Czytać czy nie czytać? Oto jest pytanie... A może warto pomyśleć, jak zrobić, by czytać więcej? Najlepiej z przyjemnością.

w centrum uwagi
52-53

Caritas Polska dla Jemenu

Caritas Polska

Jemen to jedno z najbiedniejszych państw świata. Od 2015 r. trwa tutaj wojna domowa, która pochłonęła już ponad 230 tys. ofiar. Oprócz działań zbrojnych śmiertelne żniwo zbierają głód i brak opieki lekarskiej. Caritas Polska właśnie otwiera tu swą misję, aby wspomagać miejscową służbę zdrowia.

Wrocławskie grzechy ojcowskim okiem

Jarosław Kumor

Moja ojcowska nieobecność w tym, co przeżywają moje dzieci, może się skończyć tragicznie.

listy
54

Chcą korespondować

Akt woli

Aleksandra

dobre rady
56-59

Owoc na długowieczność

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Sałatka z granatem

wokado obierz i pokrój na kawałki. Oprósz solą i pieprzem.

Gdy boli głowa

Dawid Kopeć

Bóle głowy i nudności nie zawsze są objawami migreny. Mogą to być symptomy problemów z kręgosłupem szyjnym. Jak je rozpoznać?

Jak zorganizować dziecku czas wolny

Michał Piekara

Każdy z rodziców staje przed takim problemem. Oto kilka praktycznych propozycji spędzania razem czasu w domu z dziećmi w wieku szkolnym.

Nie truj siebie i innych

Jolanta Marszałek

Nawet 37 tys. zł dofinansowania można uzyskać na wymianę nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i termomodernizację budynku jednorodzinnego z rządowego programu „Czyste Powietrze”.

pożegnanie
60-61

Wyruszył parostatkiem w wieczny rejs

Wysłuchała Karolina Mysłek

Krzysztof Krawczyk miał przyjaciół także wśród księży. Przy nich nie był gwiazdą, ale zwyczajnym, serdecznym człowiekiem, który zadawał niezliczoną ilość pytań o wiarę i Kościół. Wspomnieniami o niedawno zmarłym artyście podzielili się z nami bp Antoni Długosz i ks. Stanisław Jasionek. Obydwaj 10 kwietnia towarzyszyli mu w ostatniej drodze.

w centrum uwagi
62-63

Kanadyjska opowieść

Gustaw Piotrkowski

W Quebecu mamy ok. 1,6 tys. zachorowań dziennie na jakieś 10 mln mieszkańców tej prowincji Kanady. Wystarczy przemnożyć, żeby dostrzec różnicę w skali między nim a Polską. O tym, jak z perspektywy Polaka Kanada radzi sobie z pandemią, opowiada Gustaw Piotrkowski, od ćwierć wieku mieszkaniec Montrealu.

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

…spuchnięte jeszcze od płaczu

Witold Gadowski

Sztuka ma niesłychaną moc. Prawdziwa sztuka to ta, w której tkwi prawda i szczerość intencji oraz odwaga w wyrażaniu tego wobec publiczności.

niedziela liturgiczna
III-VIII

Musiały się wypełnić zapowiedzi Pisma

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Trzon wiary chrześcijańskiej stanowi prawda o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Piotr w swej pierwszej „programowej” mowie, wygłoszonej w Jerozolimie w święto Pięćdziesiątnicy, podkreślił, że Ten, którego zaparła się część ludu Bożego wybrania i wydała Go Piłatowi, jest Sługą, którego od wieków oczekiwali praojcowie, wsławionym przez Boga.

Łamanie chleba

Ks. Tomasz Siemieniec

U podstaw określenia sprawowania Eucharystii mianem łamania chleba jest starożytny zwyczaj związany z posiłkiem (por. Jr 16, 7; Lm 4, 4), podczas którego dokonywano łamania okrągłego chleba za pomocą rąk.

Prawdziwy pokój

Ks. Mariusz Frukacz

Wierzymy, że od Ducha Świętego pochodzi siedem darów; są też owoce Ducha Świętego. Co znaczy stwierdzenie, że pokój jest owocem Ducha Świętego?

Nasz pierwszy święty

Ks. Antoni Tatara

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Śladami martyrologii

Mariusz Rzymek

Międzynarodowy Motorowy Rajd Katyński to jedna z inicjatyw upamiętniająca mord sowietów na polskich jeńcach wojennych – w większości na oficerach i policjantach. Mirosław Wenglorz z Kaczyc jest zaangażowany w jego organizację na Śląsku Cieszyńskim.

Patron trudnych wyborów

Monika Jaworska

Konkurs wiedzy o św. Maksymilianie Marii Kolbem skierowany do młodzieży

Nieść Ewangelię innym

Monika Jaworska

Wakacyjne plany – wyjazd na misje do Ghany

Niedziela częstochowska

Nowy orędownik

Beata Pieczykura

Parafianie w Dziepółci z dumą i radością powitali w swoim kościele bł. ks. Michała Sopoćkę. Ten świadek miłosierdzia jest obecny pośród nich w znaku relikwii.

Biskup z charyzmatem radości

Ks. Mariusz Frukacz

Osiemdziesiąta rocznica urodzin bp. Antoniego Długosza jest okazją do spojrzenia na życie jubilata. O tym, jakim jest człowiekiem, a przede wszystkim kapłanem i co wniósł do Kościoła jako biskup opowiadają Niedzieli najbliżsi współpracownicy księdza biskupa.

„Niedziela” żywym świadectwem wiary

+ Wacław Depo Arcybiskup Metropolita Częstochowski

List Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego na dzień 18 kwietnia 2021 r. z okazji 95. rocznicy powstania Tygodnika Katolickiego Niedziela.

Niedziela podlaska

Życiem dawał świadectwo

Jadwiga Ostromecka

Po długiej chorobie 20 marca zmarł Janusz Wilgodzki, wieloletni organista parafii św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim.

Niezwykły dar

Łukasz Wasiluk

Ksiądz Łukasz Gołębiewski, dyrektor Caritas, i Łukasz Wasiluk, kierownik Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim, gościli u kard. Stanisława Dziwisza

Miłość rodzi dzieci Boże

Ks. Robert Grzybowski

Pascha jest łonem Kościoła, z którego rodzi się nowe życie.

Niedziela kielecka

Nowe szaty dla Królowej i Jej Syna

Katarzyna Dobrowolska

Nazywana jest Królową Wszystkich Świętych, ponieważ patronuje kościołowi w Brzezinach pod tym wezwaniem. Wkrótce Matka Boża razem z Dzieciątkiem Jezus otrzymają nowe szaty i korony

Najlepszy Opiekun i Przewodnik

Władysław Burzawa

Rok św. Józefa jest czasem do lepszego poznania Opiekuna Pana Jezusa i przylgnięcia do niego jak do dobrego ojca, który troszczy się o każdą rodzinę

Święto Chrztu Polski

Agnieszka Dziarmaga

Przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I w 966 r. otworzyło przed naszymi przodkami nieznane wcześniej możliwości. Tworzące się państwo przyłączyło się do innej kulturowej i cywilizacyjnej rzeczywistość.

Niedziela małopolska

Mocny dyżur

Anna Bandura

Gdy abp Jędraszewski przekazał mi opiekę nad kościołem, byłem zaskoczony, ale widziałem w tym palec Boży – dzieli się ks. Dariusz Talik, rektor kościoła św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie.

Karmi i wzmacnia

Dzisiaj potrzeba nam nie tyle Tygodnia Biblijnego, ile zżycia się z Biblią na co dzień – powiedział w rozmowie z Niedzielą ks. Artur Mularz

Musimy pamiętać!

Maria Fortuna-Sudor

W 129. rocznicę urodzin gen. broni Stanisława Maczka, dowodzącego w czasie II wojny światowej 1 Dywizją Pancerną, przekazano opiekę nad jego popiersiem krakowskim licealistom

Niedziela lubelska

Pokochać Pismo Święte

Anna Gliwa

Odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w życiu osobistym to główne zadanie Tygodnia Biblijnego.

Piękne miejsce na ziemi

Anna Artymiak

Dzięki staraniom mieszkańców, przed stu laty w Kawęczynie powstała parafia.

Zacząć lepsze życie

Ks. Mieczysław Puzewicz

Obecność kogoś, kto po latach spędzonych w więzieniu pomoże trwać w lepszym życiu, jest bezcenna.

Niedziela legnicka

Izerska Droga Krzyżowa

Monika Poręba-Zadrożna

W Górach Izerskich powstała niezwykła Droga Krzyżowa.

Kościoły jubileuszowe

Ks. Piotr Nowosielski

Trwamy w obchodach Roku św. Józefa. Warto przypomnieć, że decyzją bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, wyrażoną w dekrecie z 11 lutego, w diecezji są kościoły jubileuszowe, w których można uzyskać dar odpustu.

Była taka bitwa

Ks. Piotr Nowosielski

2 czerwca 1997 r. na płycie poradzieckiego lotniska w Legnicy, podczas wizyty apostolskiej Jan Paweł II, widząc na horyzoncie wieże bazyliki w Legnickim Polu, odniósł się do wydarzenia sprzed lat.

Niedziela łódzka

Potrzebujemy ewangelizacji

Ks. Paweł Gabara

W ostatnim czasie można zaobserwować, że również taniec towarzyszy sprawowanej liturgii.

Odszedł artysta, który łączył pokolenia

Pior Drzewiecki

Pogrzeb śp. Krzysztofa Krawczyka w łódzkiej archikatedrze.

75 lat w łódzkim Kościele

Jadwiga Kamińska

20 kwietnia 1946 r. matka Franciszka Wierzbicka wraz z rodzoną siostrą Józefą oraz trzema innymi siostrami założyła w Łodzi klasztor sióstr bernardynek

Niedziela przemyska

Dać się uwieść Słowu

Ks. Zbigniew Suchy

Ktoś może dał ją nam w prezencie, może, przeżywając religijne uniesienia, kupiliśmy ją kiedyś, a dzisiaj kurz osiada na grzbiecie Księgi?

Św. Józef w rodzinach

Dariusz Lasek

W pierwszą środę kwietnia w parafii św. Józefa u Księży Salezjanów w Przemyślu miało miejsce nabożeństwo ku czci Przeczystego Serca św. Józefa.

Stowarzyszenie przyjaciół Słowa

Ks. Stanisław Haręzga

W Tygodniu Biblijnym bardziej niż kiedykolwiek zwracamy uwagę na księgę Pisma Świętego, bierzemy ją do ręki, czytamy i rozważamy. W tym czasie warto także poznać grupę, która pochyla się nad formacją do właściwego rozumienia słowa Bożego i życia nim na co dzień.

Niedziela rzeszowska

Patronka w czasach zarazy

Natalia Janowiec

W wielu kościołach diecezji rzeszowskiej często odmawiana jest Litania do św. Rozalii o ustanie pandemii i uzdrowienie zakażonych

Alleluja na rozgrzewkę

S. Iwona Józefiak

Jak królowa otoczona orszakiem, zagościła w naszych kościołach Wigilia Paschalna z bogactwem czytań i znaków.

Wojna o... jarmark świętowojciechowy

Arkadiusz Bednarczyk

Na św. Wojciecha, czyli 23 kwietnia, już w średniowieczu w Rzeszowie odbywały się znane w całej okolicy jarmarki, na które zdążały karawany kupieckie m.in. ze Wschodu.

Niedziela sandomierska

Królewski gród

Ks. Wojciech Kania

Sandomierz, który jest stolicą naszego regionu i diecezji, to jedno z królewskich miast, o czym warto pamiętać.

Operacja Koprzywianka

Ks. Wojciech Kania

W ramach ogólnopolskiej akcji „Czysta Rzeka” mieszkańcy Koprzywnicy postanowili posprzątać brzegi rzeki oraz teren wokół zalewu

Szybciej i bezpieczniej

Ks. Wojciech Kania

Tarnobrzeg od wielu lat zabiegał o budowę obwodnicy, którą rozpoczęto, by kierowcy omijali zakorkowane miasto.

Niedziela sosnowiecka

Malarz Bożej chwały

Ks. Tomasz Zmarzły

Pamiętny pożar sosnowieckiej katedry na szczęście nie zniszczył monumentalnej polichromii Włodzimierza Tetmajera, którego 160. rocznicę urodzin właśnie obchodzimy.

Wzór do naśladowania

Piotr Lorenc

9 kwietnia minęło 20 lat od śmierci ks. Stanisława Łopacińskiego – długoletniego proboszcza parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach, przyjaciela i wieloletniego redaktora Niedzieli.

Ksiądz nagrywa podcast

Jarosław Ciszek

Obco brzmiące słowo „podcast” to nic innego, jak forma dźwiękowej lub filmowej audycji dostępnej w Internecie w postaci regularnych odcinków o określonej tematyce

Niedziela świdnicka

Wyobraźnia miłosierdzia

Ks. Mirosław Benedyk

Wierni z trzech parafii diecezji świdnickiej wspomogli Dom Pomocy Społecznej w Świebodzicach, przeznaczony dla chłopców niepełnosprawnych intelektualnie, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame

Święta z biskupami świdnickimi

Ks. Mirosław Benedyk

Na czas Świętego Triduum Paschalnego jak i świąt Wielkiej Nocy katedra świdnicka stała się diecezjalnym wieczernikiem, w którym gromadzili się na sprawowaniu świętych czynności, nie tylko miejscowi kapłani wraz z parafianami, ale nadto trzej biskupi bp Marek Mendyk, bp Adam Bałabuch i bp Ignacy Dec.

Strzegomskie Bractwo Józefowe

Krystyna Smerd

Rok św. Józefa to nie tylko budzenie na nowo świadomości wiernych o sprawiedliwym mężu Maryi, ale także szczególna troska o te osoby, które już od wielu lat żyją duchowością opiekuna Świętej Rodziny.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Sosnowskie inicjatywy

Ks. Robert Gołębiowski

Obok dużych kościołów archidiecezji są te mniejsze, w których spotkać można cenne projekty, gdzie kwitnie modlitewne życie. Do takich miejsc należy Sosnowo w parafii Lubanowo.

Pasterz, który oddał życie za owce

Ks. Adam Polanowski

Świadectwo życia i męczeństwo ks. Paula Sawatzke, powinno być dla nas mobilizacją do odważnego wyznawania wiary i wierności Bogu.

Odwieczny Bóg rodzi Syna w wieczności

Joanna Szałata

Na zaproszenie Duszpasterstwa Tradycji Liturgicznej „Usus Antiqiuor” i szczecińskiego Klubu Polonia Christiana gościliśmy w naszym mieście wybitnego kapłana i uczonego ks. prof. Tadeusza Guza.

Niedziela toruńska

Nie wyjdziesz z podziwu

Renata Czerwińska

Słyszano już wiele historii o tym, jak to zwiedzający (nawet niezbyt związani z Kościołem) weszli do świątyni na Rynku Nowomiejskim tylko na pięć minut, po czym nie mogli wyjść. Bynajmniej wcale nie dlatego, że zamarzli.

Proboszcz najmniejszej parafii

Przemysław Liczbik

Jadąc z oddalonego o 3 km Trzebcza, konno, a może automobilem, mijając kilka zakrętów, przejeżdżając przez tory kolejowe i nierówną drogę w cieniu wysokich drzew, spojrzał w stronę słońca. I zobaczył kościół, i dom swój w Nawrze na kolejne 12 lat

Przyjazne miejsce

rozmawia Ewa Melerska

O historii braci mniejszych w Toruniu oraz o jedynym liceum na toruńskim lewobrzeżu Wisły z franciszkaninem o. Justynem Berusem, dyrektorem Franciszkańskiego Liceum Ogólnokształcącego, rozmawia Ewa Melerska

Niedziela warszawska

Barbarzyńcy w sieci

Z dr. Kazimierzem Szałatą rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, dlaczego Kościół jest dzisiaj tak mocno atakowany, o pełnych nienawiści wpisach na forach internetowych i granicy, której przekroczyć nie wolno, z dr. Kazimierzem Szałatą rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Klub Wsparcia Mam

Katarzyna Kasjanowicz

Ich spotkania są pełne ciepła, troski i serdeczności, choć dotykają tematów poważnych – czasem bardzo trudnych. Panie z Klubu Mam łączą własne doświadczenia kobiet z profesjonalną wiedzą.

Symbol, który przeszkadza

Witold Dudziński

Rządzący miastem nie chcą, aby Jolanta Brzeska była honorowym obywatelem Warszawy. Bohaterską obrończynię lokatorów upamiętniają za to artyści.

Niedziela wrocławska

Nie coś, ale Ktoś

Ks. Łukasz Romańczuk

Od pięciu lat w trzecią niedzielę wielkanocną (Biblijną) odbywa się Narodowe Czytanie Pisma Świętego.

Duszpasterstwo w czasie pandemii

Ks. Łukasz Romańczuk

Od ponad roku świat skupia się na walce z COVID-19. To czas, który wymaga wielu zmian i przystosowania się do panujących warunków.

Nocna modlitwa w jednej intencji

Grzegorz Kryszczuk

Potrzebowałem kiedyś pilnie modlitwy. Chyba każdy z nas doświadczył takiej sytuacji, że prosił innych o „szturm do nieba”. Nagle zadzwonił telefon. – Pomodlę się dzisiaj za ciebie w nocy – usłyszałem w słuchawce. – A nie będziesz spał? – zapytałem. – O to się nie martw – odpowiedział. O Bogu i życiu z Damianem Lagoritisem rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Perłowy jubileusz kapłaństwa

Adam Łazar

28 marca proboszcz parafii konkatedralnej, dziekan dekanatu Lubaczów – ks. kan. Andrzej Stopyra obchodził jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich.

Pamięć o papieżu Polaku

Joanna Ferens

W Wielki Piątek minęła 16. rocznica śmierci Jana Pawła II. W biłgorajskim kościele, któremu patronuje, przygotowano modlitewne czuwanie przy grobie Pańskim

Msza św. starożytnych chrześcijan (cz. 1)

Ks. Mateusz Kopa

Większość z nas wyobraża sobie starożytne Msze św. tak, jak przedstawił je Henryk Sienkiewicz w Quo vadis. Wydaje nam się oczywiste, że chrześcijanie zbierali się po kryjomu w katakumbach lub jaskiniach. Czy tak było w istocie?

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Spotkania ze Zmartwychwstałym

Kamil Krasowski

W okresie wielkanocnym w pięciu miejscach naszej diecezji zaplanowano czuwania modlitewne dla młodzieży.

Przygotowanie dorosłych do chrztu

Ks. Adrian Put

Ośrodek Katechumenalny rozpoczyna kolejny cykl przygotowań do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego przez osoby dorosłe.

Dla małżeństwa i rodziny

Kamil Krasowski

Zapraszam nie tylko tych, którzy chcą być doradcami życia rodzinnego, ale przede wszystkim tych, którzy chcą zainwestować w swoje małżeństwo i rodzinę – mówi ks. dr Mariusz Dudka

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę