Reklama

Nowy numer: Niedziela 41/2024
Utracone, kochane, nasze

Proroctwo Jana Pawła II

Temat numeru

Proroctwo Jana Pawła II

Z historycznej perspektywy trudno się oprzeć porównaniu Jana Pawła II do Mojżesza, który przeprowadził Izraelitów przez Morze Czerwone i z Synaju przyniósł im tablice Dekalogu. Taka jest rola proroka – przekazywać...

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Życie nie umrze

Ks. Jarosław Grabowski

Życie bez względu na to, jak długo trwało – jest jednocześnie cudem i tajemnicą.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redaguje Zespół Biura Prasowego @JasnaGóraNews

„Przez Maryję do Jezusa” – pod tym hasłem odbyła się 27. Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi. Kobietom towarzyszyli ich bliscy, przyjaciele, a także lekarze i pielęgniarki. Mszy św. przewodniczył Antoni Długosz, biskup senior archidiecezji częstochowskiej.

wydarzenia
6-7

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Podejmując słuszną walkę z niebezpiecznymi tzw. alkotubkami, przypominającymi musy dla dzieci, pamiętajmy, że jest to jeden z wielu problemów, które wymagają natychmiastowej reakcji władz oraz pracy u podstaw nad zmianą mentalności naszego społeczeństwa.

Obserwator
8-9

Obserwator

4% badanych pozytywnie oceniło działania podejmowane w czasie powodzi przez służby takie jak straż pożarna czy Wojska Obrony Terytorialnej (71% oceniło je nawet zdecydowanie dobrze).

treści wiary
14-18

Akademicka podróż

Ks. Krzysztof Pawlina

W październikowy czas początku roku akademickiego wykładowcom i studentom (ale nie tylko) dedykujemy tych kilka inspirujących myśli autorstwa ks. prof. Krzysztofa Pawliny, rektora Akademii Katolickiej w Warszawie.

Czytamy Franciszka

Dla Piotra i innych uczniów – ale także dla nas! – krzyż jest czymś niewygodnym, krzyż jest „skandalem”, natomiast Jezus uważa za „skandal” ucieczkę od krzyża, która oznaczałaby uchylenie się od woli Ojca, od misji, którą Mu powierzył dla naszego zbawienia.

Wypominki wciąż aktualne

Ks. Bogdan Kulik, MSF

Zbliża się listopad – miesiąc, w którym Polacy, nie tylko wierzący w Chrystusa, częściej pomyślą o swoich bliskich zmarłych i odwiedzą cmentarze. Wierzący zrobią jednak coś jeszcze – będą się za zmarłych modlić.

Etiopia: Woda daje życie. I odbiera

Dramatyczny efekt domina: nieszczęścia dotykające Afrykę. Jedno porusza kolejne. Głód wywołuje choroby i przestępczość. Brak infrastruktury sanitarnej utrudnia dostęp do czystej wody. To uruchamia epidemie. Jeśli do tego dołożymy wojnę – to jesteśmy w Etiopii. Tu dociera z pomocą Caritas Polska.

liturgia tygodnia
19-22

Rada dobrowolnego ubóstwa

Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 10, 17-30 (wersja krótsza: Mk 10, 17-27)

Jakie są formy modlitwy?

Ks. Mariusz Frukacz

Trudno sobie wyobrazić prawdziwe życie chrześcijańskie bez modlitwy, bez codziennej rozmowy z Bogiem. Papież Franciszek często powtarza, że „modlitwa jest jak tlen dla życia”, że jest „lekarstwem wiary, lekarstwem odbudowującym duszę”.

Stawiać wartości duchowe ponad materialne

O. Maciej Pawlik, benedyktyn

Dzisiejszy fragment Ewangelii według św. Marka zwraca naszą uwagę na rolę właściwie rozumianego ubóstwa. Jezus podczas spotkania z młodzieńcem wskazuje tę postawę jako niezbędny element w autentycznym praktykowaniu wiary. Jest ona konieczna, ponieważ pozwala zachować duchową wolność, która ze swej strony stanowi naturalne środowisko wzrostu wiary.

Prośmy Pana o mądrość

Ks. Dariusz Kowalczyk

Świat przekonuje nas do sekularyzmu. Ten niezwykle mocny dziś prąd, bardziej może kulturowy niż myślowy, chce dosłownie zamknąć nas wyłącznie w tym wieku (łac. saeculum). Trzeba wycisnąć z naszego życia maksymalnie dużo przyjemności i wrażeń, jak sok z cytryny, gdyż nic ponad doczesność nas nie czeka. Ponętna zachęta. Czy sekularyzm ma rację?

Pierwszy metropolita

Ireneusz Korpyś

Był świadkiem męczeństwa św. Wojciecha i pierwszym arcybiskupem gnieźnieńskim.

moim zdaniem
23

Totalitarny stan umysłu

Ks. Paweł Bortkiewicz

Absolutnie nie jest dziełem przypadku, że to, co dzieje się w naszym państwie, jest tak mocno naznaczone walką z Bogiem.

sprawy rodzinne
24-27

Utracone, kochane, nasze

Magdalena Kowalewska-Wojtak

Świat rozpada się nagle na kawałki, gdy rodzice doświadczają utraty poczętego maleństwa lub przeżywają jego odejście tuż po narodzinach.

Prawo do szacunku

Według statystyk, nawet co piąta kobieta doświadcza poronienia bądź martwych narodzin dziecka. To tragiczne wydarzenie rodzi także skutki prawne. Jakie? Pytamy prof. Pawła Sobczyka, redaktora naukowego książki Status prawny dziecka martwo urodzonego.

nasza rozmowa
28-31

Zostaw świadectwo. Już czas

O swojej miłości do Wileńszczyzny, trwającym wiele lat zbieraniu informacji o wojennych i powojennych losach kapłanów tamtejszej archidiecezji, potajemnych Mszach św. i spowiedziach opowiada ks. dr Tadeusz Krahel, historyk.

Jak przekonać niewierzące dzieci

Ks. dr Krzysztof Porosło

Ilu rodziców dorastających i dorosłych dzieci zadaje sobie dzisiaj pytanie: „Moje dziecko odrzuciło wiarę, jestem zrozpaczony. Co mogę zrobić?”.

świadek wiary
32-33

Król, który nie chciał aborcji

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek oddał hołd belgijskiemu królowi Baldwinowi i planuje jego beatyfikację.

Kościół lokalny - Tarnów
34-35

Kontrakt na całe życie

Maria Fortuna-Sudor

Dzisiaj to moje granie traktuję jak osobistą modlitwę – wyznaje Stanisław Pigoń, który przed laty odpowiedział na anons cystersów poszukujących organisty.

W dobrą stronę

Ignacy Tarnobrzeski

moim zdaniem
36-37

Wrażliwość – przydatna ludzka cecha

Jacek Pałkiewicz

Nie można normalnie i zdrowo funkcjonować bez przeżywania emocji.

Emigranci, migranci i… intruzi

Witold Gadowski

Do biedoty popłynęło hasło: oto otworzyła się wam brama do Europy, gdzie kobiety są łatwe, zasiłki wysokie, a pracować nie trzeba.

punkt widzenia
38-39

Czy państwo zdało powodziowy egzamin?

Artur Stelmasiak

Dokończone w 2020 r. inwestycje antypowodziowe uratowały Opole i Wrocław. Poziom zarządzania kryzysowego w dorzeczu Nysy Kłodzkiej pokazuje jednak, że nie odrobiono wielu lekcji z 1997 r.

polecamy
42

Niezłomny głos wolności

Joanna Szczerbińska

niedziela z kulturą
44

Pisarz pechowy

W.D.

Skazani na Moskwę

W.D.

Rodzinne granie

W.D.

Co realne, a co nie

J.K.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

Niedziela z kulturą
53-61

Prościej i przyjaźniej

Magdalena Wanot-Miśtura

Od kilkunastu lat 13 października jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Prostego Języka. Warto z tej okazji powiedzieć o tej idei nieco więcej.

Teatr nie tylko w telewizji

Tomasz Łabonarski

Program telewizyjny

historia
56-57

Dokąd zmierzasz, polska szkoło?

Bogdan Kędziora

Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami przygotowywania przez MEN niebezpiecznego eksperymentu w polskiej szkole.

świat pod lupą
58-59

Przeludnienie – fakty i mity

Ireneusz Korpyś

Na początku XIX wieku liczba ludzi osiągnęła pierwszy miliard. Wprowadziło to w przerażenie pewne grono intelektualistów i skłoniło ich do stwierdzenia, że rolnictwo nie nadąży za przyrostem populacji, a to doprowadzi do kresu ludzkości.

podróżnik
60-61

Klejnot przy A4

Margita Kotas

Przez Polskę dobrze jest jeździć wolno – jeśli jedzie się zbyt szybko, można przeoczyć miejsca, które warto zobaczyć. Jak choćby to w Pławniowicach, leżących tuż przy autostradzie A4 między Gliwicami a Górą Świętej Anny.

dobre rady
62-63

Buraki ćwikłowe

Emilia Pieńkowska, psychodietetyk

Jednym z najbardziej popularnych warzyw w Polsce, a jednocześnie prawdziwą bombą zdrowotną jest burak.

Carpaccio z buraka

Buraki ugotować (lub kupić ugotowane) i pokroić w cienkie plasterki. Na środku talerza ułożyć garść rukoli, a dookoła poukładać plasterki buraków. Dodać pokruszony ser feta.

Mamo, nie pij

Anna Wyszyńska

Aby uniknąć zespołu FAS, wystarczy, by kobieta spodziewająca się dziecka powstrzymała się od picia alkoholu.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

dobre rady
64

Płot między posesjami

Bożena Kwiecińska, prawnik

Między posesjami moją a sąsiada zepsuł się płot (wymaga naprawy i malowania). Do kogo należy obowiązek naprawy i kto ponosi koszty?

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Ponad połowa Polaków marnuje jedzenie, a 1,5 mln głoduje. W przededniu Dnia Walki z Ubóstwem – obok włączenia się w pomoc najuboższym – warto zawalczyć o dobre wykorzystanie chleba, by widok rozrzuconego na chodnikach i w śmietnikach pieczywa był już czasem przeszłym.

Ewangelizacja przez kuchnię

Jolanta Marszałek

Aby pomagać innym, trzeba najpierw pomóc sobie – uważa ks. Marek Studenski i tę zasadę stosuje w życiu.

Obmycie rąk

Co wiemy o gestach z tradycji żydowskiej, o których niejednokrotnie słyszymy w Ewangelii?

Pierwszopiątkowa święta

Serce Jezusa jest skuteczną ucieczką w godzinie śmierci – tak obiecał Jezus francuskiej zakonnicy św. Małgorzacie Marii Alacoque.

Jedyny jego posiłek – Eucharystia

Anna Gębalska-Berekets

Każdej nocy przez 11 miesięcy Paul Gannucci modlił się ze swoimi rodzicami na różańcu, a następnie przyjmował Komunię św. Hostia to jedyny stały pokarm, który chłopak jest w stanie spożyć.

Jak wzmocnić kości?

Katarzyna Galarowicz naturoterapeuta Natura-Med

Kości są ważnym elementem ludzkiego ciała. Jak je wzmocnić i zapobiec osteoporozie? Kości stanowią dla ciała rusztowanie, umożliwiają sprawne poruszanie się, są magazynem minerałów oraz pełnią inne ważne funkcje, choćby krwiotwórcze.

Zapobiega otyłości

Ojciec Henryk

Topinambur był uprawiany przez Indian w Kanadzie. Dziś serwują go najlepsi kucharze na całym świecie.

Jesienne dekoracje

Jesień rozpieszcza nas ciepłymi barwami. Aż żal nie wykorzystać bogactwa, które daje nam przyroda. Co zrobić z kolorowymi liśćmi, owocami jarzębiny, kasztanami i szyszkami, żeby siedzenie pod kocem z ciepłą herbatą w dłoni było jeszcze przyjemniejsze?

Nie tylko dla ciała

Przepisy ks. Marka Studenskiego na zdrowe potrawy można znaleźć na kanale YouTube. Są cenne dla tych, którzy stosują różnego rodzaju diety, ale też dla tych, którzy szukają porad duchowych. Polecamy.

Śladami błogosławionego

Czterdziesta rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki zwraca naszą myśl w kierunku ostatniej drogi kapłana.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, jaka akcja...

I.C.

...jednoczy dzieci z całego świata 18 października?

Pobożni w posłudze

Adam Szewczyk

Jest to grupa pobożnych, twardo stąpających po ziemi mężczyzn; otwarta i zaangażowana w życie Kościoła i własnej parafii – podkreśla ks. Daniel Majchrzak, opiekun szafarzy.

Kościół nowy i żywy

Mateusz Góra

Najpiękniejszą ozdobą nowej świątyni jest gromadząca się w niej rozmodlona wspólnota, podążająca za Chrystusem – powiedział w homilii bp Andrzej Jeż.

Troska o dusze czyśćcowe

Maria Fortuna-Sudor

Trzeba tak żyć na ziemi, żeby nie stanąć przed Panem Bogiem z pustymi rękami – nauczał bp Stanisław Salaterski.

Dom o gościnnych drzwiach

Oprac. za archibial.pl

Ten podwójny jubileusz to czas, aby dziękować kolejnym pokoleniom (…). Piszcie dalej piękną historię waszej parafialnej wspólnoty – powiedział do zgromadzonych abp Józef Guzdek.

Raban na mieście

Oprac. za: projektkostka.com

To niezwykłe wydarzenie łączące w sobie elementy inspirujących warsztatów, spotkań ze znanymi osobami oraz wyjątkowego hip-hopowego festiwalu.

Przygoda, zmagania i sukces

Oprac. za: diecezjaplocka.pl

Reprezentowali sportowo dwadzieścia trzy lokalne Stowarzyszenia Salos z całej Polski.

Niedziela podlaska

Religijnie i patriotycznie

Kamila Dębska

„Będę śpiewał Panu, dopóki żyję; będę śpiewał memu Bogu, póki istnieję” (Ps 108,3) – pod takim hasłem Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej we współpracy z Duszpasterstwem Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej po raz 31. zorganizowało Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2024.

Trzydzieści lat służby

Ks. Marcin Gołębiewski

W tym roku jubileusz 30-lecia swojego istnienia i działalności świętuje Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. To okazja do podsumowań, wyrażenia wdzięczności Panu Bogu i wszystkim osobom zaangażowanym w to dzieło charytatywne.

Nie ma powołania bez wezwania Bożego

Ks. Marcin Gołębiewski

Uroczystą Eucharystią celebrowaną 3 października w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie zainaugurowano nowy rok akademicki.

Niedziela warszawska

Patron na czasy, które przed nami

Z ks. dr. Marcinem Brzezińskim rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, czego uczy nas dzisiaj bł. ks. Jerzy Popiełuszko, fenomenie jego kultu i przemianie społeczeństwa, która zaczyna się od nawrócenia serca, z ks. dr. Marcinem Brzezińskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Młodzi przyjaciele Jezusa

Paweł Złowocki

Ministranci, bielanki i scholanki z całej diecezji warszawsko-praskiej wraz ze swoimi opiekunami zgromadzili się w Wyższym Seminarium Duchownym na świętowaniu. Spotkaniu patronowała służebnica Boża Helena Kmieć.

Sympozjum. Wystawa i wykład

AT

Akademia Katolicka w Warszawie zaprasza na sympozjum z okazji 40. rocznicy śmierci bł. Jerzego Popiełuszki. Natomiast w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można zobaczyć wystawę „Prawda i wolność” oraz wziąć udział w wykładzie poświęconym kapelanowi „Solidarności”.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Oni żyją w naszej pamięci

Joanna Ferens

Na cmentarzu w Tereszpolu-Zaorendzie przez lata znajdowały się bezimienne mogiły żołnierzy, którzy w 1939 r. oddali życie za Polskę. Dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej, historia tych poległych zyskała nowe, godne upamiętnienie.

Śladami Męczeństwa i Miłości

Joanna Ferens

W parafii św. Michała Archanioła w Soli odbyły się uroczystości odpustowe ku czci patrona parafii, połączone z uroczystym wprowadzeniem relikwii bł. ks. Zygmunta Pisarskiego. Było to wydarzenie, które wykracza poza ramy zwykłych obchodów odpustowych. To moment, w którym historia i duchowość parafii splatają się z życiem i świadectwem jednego z jej dawnych kapłanów, który stał się symbolem heroicznej wiary i miłości bliźniego.

Powrót do korzeni drzeworytu

Grzegorz Ciećka

Zakończył się cykl warsztatów drzeworytniczych w ramach projektu „Powrót do korzeni drzeworytu” i odbyła się wystawa prac nowych adeptów drzeworytnictwa.

Reklama

Najpopularniejsze

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Wiadomości

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

W tej polskiej archidiecezji zebrano 7 mln zł dla...

Kościół

W tej polskiej archidiecezji zebrano 7 mln zł dla...

Wrocław: Dyrektor szpitala odwołana! Powód? nie...

Wiadomości

Wrocław: Dyrektor szpitala odwołana! Powód? nie...

Nawrócona muzułmanka: muzułmanie przejmą z czasem...

Wiara

Nawrócona muzułmanka: muzułmanie przejmą z czasem...

Sportowiec zawieszony po wykonaniu znaku krzyża na...

Wiara

Sportowiec zawieszony po wykonaniu znaku krzyża na...

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

W wolnej chwili

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Felietony

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Kościół

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Wiara

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa