Reklama

Niedziela 51/2014

Szczegółowy spis treści

Boże Narodzenie 2014
3

Boże Narodzenie 2014

Spełniona w Maryi

Film dokumentalny. Przedstawia Marię Okońską – założycielkę „Ósemki” (obecnie Instytut Prymasa Wyszyńskiego), urodzoną 16 grudnia 1920 r. w rodzinie o żywych tradycjach religijnych i patriotycznych – ojciec zginął jako ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej przed jej urodzeniem.

edytorial
4

Świątecznie i rodzinnie

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Bóg przyszedł do człowieka jako Dziecię. Niebo spotkało się z Ziemią. Narodziny Pana Jezusa zmieniły bieg historii. Odtąd zaczęto odliczać nowy czas. Tajemnice Bożego Narodzenia odkrywamy na łamach świątecznej „Niedzieli”.

drogowskazy
4

Witaj, Boski Gościu!

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Boże Narodzenie wyraża niezgłębioną prawdę o Bogu – Arcymistrzu, który uczynioną przez siebie rzeczywistość w sposób niezwykły uporządkował, a człowieka, stworzonego na swój obraz, wywyższył, obdarowując samoświadomością, jaźnią, wolnością i zdolnością podejmowania decyzji.

28 XII Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa
5

Modlitwa za rodziny

Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski Modlitwa za rodziny jest odmawiana w czasie Apelu Jasnogórskiego od I tygodnia Adwentu 2014 r. do czasu zakończenia obrad Synodu o rodzinie, w październiku 2015 r.

z Watykanu
6

Z Watykanu

ze świata
7

Ze świata

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z Polski
9

Biskupi na Niedzielę Świętej Rodziny

(BP KEP)

Proces ks. Piotra Skargi rozpoczęty

Magdalena Miła

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia 2014 r. rozpoczął się w Krakowie proces beatyfikacyjny, mający dowieść na szczeblu diecezjalnym heroiczności cnót i świętości życia sługi Bożego ks. Piotra Skargi

Abp Jędraszewski w obronie dzieci przed gender

Anna Cichobłazińska

Zaniepokojony i oburzony sytuacją, która miała miejsce w klasie IV Szkoły Podstawowej nr 8 w Bełchatowie, gdzie bez wiedzy i zgody rodziców prowadzono zajęcia w duchu ideologii gender, abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, 6 grudnia 2014 r. wystosował list do mieszkańców Bełchatowa.

Z Polski

temat numeru: zdumienie Bożym Narodzeniem
10-11

Dziecię się nam narodziło…

Ks. Jacek Molka

Świętujemy urodziny Jezusa z Nazaretu. Przyszedł na świat, byśmy wyszli z ciemności naszych ograniczeń i nieśli światło prawdziwego życia innym. Jego narodziny zmieniły bieg historii. Ale czy zmieniły nas?

11

Słowa opiekuna Polonii do rodaków na całym świecie

Bp. Wiesław Lechowicz

„Pragnę Was bardzo serdecznie pozdrowić i wyrazić łączność z Wami, przebywającymi czasowo lub na stałe z dala od naszej Ojczyzny, niejednokrotnie z dala od swych najbliższych” – napisał w liście do Polonii z okazji świąt Bożego Narodzenia bp Wiesław Lechowicz, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji polskiej

temat numeru: zdumienie Bożym Narodzeniem
12-13

W mieście codziennej kolędy

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Betlejem to jedyne miejsce na ziemi, gdzie kolędy śpiewa się każdego dnia. Tutaj właśnie mądrość kolęd przeplata się z Biblią, archeologią i życiem codziennym betlejemskich chrześcijan

zdumienie Bożym Narodzeniem • rozmowa świąteczna
14-16

Zbawiciel przychodzi do wszystkich

Z ks. prof. Józefem Naumowiczem rozmawia Andrzej Tarwid

Z ks. prof. Józefem Naumowiczem z UKSW – autorem książki „Prawdziwe początki Bożego Narodzenia” – rozmawia Andrzej Tarwid

temat numeru: zdumienie Bożym Narodzeniem
18-19

Bóg rodzi się w każdym zakątku świata

Grzegorz Polak

Rzadko gdzie jest śnieg. Są takie zakątki świata, gdzie nie ma zwyczaju urządzania Wigilii z prezentami i choinką. Ale pod każdą szerokością geograficzną nowo narodzone Dzieciątko witane jest z podobnym entuzjazmem i radością. Boże Narodzenie to wszędzie czas wytchnienia, zabawy, obfitości i – oczywiście – modlitwy.

Kościół • Watykan • jałmużnik papieski
20-21

Papieskie błogosławieństwa

Włodzimierz Rędzioch

Brama św. Anny jest głównym wejściem na teren Państwa Watykańskiego. Znajduje się po prawej stronie Placu św. Piotra, a jej nazwa pochodzi od wznoszącego się tutaj barokowego kościoła. Z tego wejścia korzystają przede wszystkim pracownicy watykańscy, ale także ludzie, którzy udają się do apteki watykańskiej, biur „L’Osservatore Romano” oraz do budynku z tablicą „Elemosineria Apostolica”.

film • „Tango Papieża"
22-23

Biografia w rytmie tanga

Tadeusz Szyma

Nagrodzony w 2002 r. na Festiwalu Filmowym w Niepokalanowie za całokształt dorobku dokumentalnego Krzysztof Żurowski jest przykładem reżysera, który z wyjątkową konsekwencją i wytrwałością realizuje kolejne cele swego powołania artystycznego.

tango • smutek, który sam siebie tańczy
24

Tango Argentino – udany powrót do przeszłości

Stanisław Markowski

Kiedy przed stu laty tango zawładnęło Argentyną, a właściwie kilkoma dzielnicami portowymi Buenos Aires, nikt nie przypuszczał, jaką zrobi karierę i jak szybko zawojuje cały świat.

siła wiary • Krzysztof Ziemiec
26-27

Warto być dobrym

Z Krzysztofem Ziemcem, dziennikarzem TVP, rozmawia Milena Kindziuk

"Nigdy nie zapomnę Wigilii w roku 2009, kiedy to wróciłem do pracy po wypadku i przywitałem się z widzami ze łzami w oczach. Wiem, że wielu chciało to zobaczyć, mimo że nigdy w ten dzień nie ogląda telewizji..."

siła wiary • Joszko Broda rodzinnie
28-30

Życie czeka

Z Joszkiem i Deborą Brodami rozmawia Aleksandra Nitkiewicz.

Z Joszkiem i Deborą Brodami – twórcami popularnego zespołu „Dzieci z Brodą” – o świętowaniu narodzin Boga i człowieka oraz o miłości, nadziei i radości z tego wynikających – rozmawia Aleksandra Nitkiewicz.

Siła wiary • Świątynia Opatrzności Bożej
31

Jedyny taki teatr w Europie

Margita Kotas

3 niezależne sceny obrotowe, 200 lalek, w tym 50 ruchomych, i 24 sceny, w których ukazana jest ponadtysiącletnia historia Polski i rola Opatrzności Bożej w dziejach naszego narodu. To fenomen Ruchomego Teatru XXI wieku dla dzieci, jaki działa w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej.

siła wiary • „Spełniona w Maryi"
32-33

Łaska spotkania

Tadeusz Szyma

W ekranowej biografii Marii Okońskiej, zarysowanej w filmie Pawła Woldana „Spełniona w Maryi”, wątek jej wielkiej przyjaźni z księdzem, a później prymasem Stefanem Wyszyńskim zajmuje centralne miejsce.

cykl • cztery odsłony nadziei klasztor
34-35

Wolne i szczęśliwe za kratami

Ks. Marek Łuczak

W 50-tysięcznym Rybniku jest mała wspólnota dziesięciu sióstr, które od rana do wieczora poświęcają czas Panu Bogu. Ich dzień rozpoczyna się tuż po godzinie piątej od modlitwy, a kończy na modlitwie wieczornej.

Adwent • czas Bożych niespodzianek
36

Ocaleni od zapomnienia

Ks. Krzysztof Pawlina

W czasach, w których wszystko wydaje się być zaplanowane, Pan Bóg upomina się o swoje miejsce w naszym życiu. Nie pozwala się wpisać w nasz biznesplan. On ma swój plan wobec nas. Czym nas zaskoczy w tym Adwencie? Czy pozwolimy się zaskoczyć? Wszystko się może wydarzyć, bądźmy więc uważni i czujni.

wiara i życie
37

Słowem malowane

Ks. Mariusz Rosik

Wśród Ewangelistów to Łukasz uchodzi za mistrza słowa. I nic dziwnego. Z pochodzenia był Grekiem, pisał więc – w przeciwieństwie do pozostałych trzech autorów Dobrej Nowiny – w swym języku ojczystym.

Znak sprzeciwu

Ks. Mariusz Rosik

Urodzona w 1971 r. Asia Noreen z miejscowości Ittan Wali w Pakistanie pracowała kilka lat temu ze swoimi muzułmańskimi przyjaciółkami w polu. Na półtora tysiąca rodzin zamieszkujących Ittan Wali tylko trzy były chrześcijańskie. Z nieba lał się żar.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
38-41

Dzisiaj narodził się nam Zbawiciel

Prostujcie drogę pańską

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Powoli mija Adwent. Jak te jego ostatnie dni przeżyć najlepiej? Słuchając Słowa Bożego, odpowiadając na słowo dzisiejszej niedzieli jak Maryja przy Zwiastowaniu: „Niech mi się stanie według Twego Słowa”, zaśpiewać z Nią psalm responsoryjny.

Dziecię rosło, napełniając się mądrością

Na wzór Świętej Rodziny

O. Dariusz Kowalczyk SJ

W każdym z członków Świętej Rodziny z Nazaretu możemy odnaleźć wzór poszczególnych powołań wewnątrz ludzkich rodzin. Józef, choć nie był naturalnym ojcem Jezusa, stanowi model mężczyzny, który opiekuje się małżonką i dzieckiem, tzn. strzeże domowego ogniska.

poradnik duszpasterski
42

Pogłębiajmy wiedzę religijną!

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Zdarza się, że w przypadku gorących dysput, czy to w gronie rodziny, czy współpracowników, czy kolegów, brak nam – katolikom – argumentów. Nie znaczy to, że ich nie ma, tylko że ich nie znamy.

opinie
43

Biskupi to strażnicy wartości

Lidia Dudkiewicz

Histerią można nazwać atak medialny na pięciu polskich biskupów: abp. Wacława Depo, bp. Wiesława Meringa, bp. Ignacego Deca, bp. Edwarda Frankowskiego i bp. Antoniego P. Dydycza, którzy udzielili swego poparcia dla idei Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów.

nasze sprawy
44-45

Zamyślenia o Polsce przy wigilijnym stole

Ks. Ireneusz Skubiś

Świątecznym klimatom w Polsce zawsze towarzyszy także zamyślenie patriotyczne. Jego wyrazem są m.in. nasze pastorałki, charakter wielu żłóbków w świątyniach czy jasełka z Bożym i jakże polskim przesłaniem. Również niemało spotkań, w których rozbrzmiewa nuta miłości do Ojczyzny.

fakty • opinie
46

Nowe dowody, czyli kolejna porażka

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP

W nowym dowodzie osobistym nie będzie już adresu zameldowania. Gdy obywatel będzie więc załatwiał coś w banku, urzędzie itp., będzie musiał za każdym razem udać się do urzędu gminy i uzyskać – obecnie za 17 zł! – zaświadczenie o miejscu zamieszkania.

Nowe rozmaitości

(pr)

Radosław Sikorski nie schodził z czołówek mediów przez kilka dni. Próbowano go przekonać, że nie wszystko mu wolno. Niestety, wysiłki poszły na próżno. Mainstream stanął za nim murem i figa z makiem – wszystko mu wolno.

z prasy zagranicznej
47

Mówcie do mnie: Ojciec Benedykt

(pr)

Mniej aborcji

(pr)

Gospodarcze reformy Watykanu

(pr)

Epokowe wydarzenie

(pr)

Koniec z pobieraniem organów

(pr)

relacje • Toruń
48

Katolicy i prawda

Katarzyna Cegielska

W dniach 28-29 listopada br. w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu pod patronatem tygodnika „Niedziela” odbył się VII Międzynarodowy Kongres „Katolicy i prawda – szanse i zagrożenia”.

Jeden Kościół Chrystusowy

Katarzyna Cegielska

W sobotę 29 listopada 2014 r. słuchacze Radia Maryja świętowali w Toruniu 23. rocznicę powstania tej katolickiej rozgłośni. Uroczystość miała miejsce w hali sportowo-widowiskowej. Mszy św. dziękczynnej za Bożą opiekę nad tym ewangelizacyjnym dziełem przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

felietony
49

Europejskie apanaże

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Pensja przewodniczącego Rady Europejskiej jest wyższa niż pobory prezydenta Stanów Zjednoczonych i w zależności od kursu euro opiewa na kwotę ponad 100 tys. zł miesięcznie

Słuszne uniewinnienie, ale...

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Jeśli policja lub inne władze porządkowe jasno zażądają usunięcia się dziennikarzy z miejsca jakiegoś wydarzenia, to ci będą musieli to zrobić.

pożegnanie
50-51

Zawsze po stronie pokrzywdzonych

Mateusz Wyrwich

4 grudnia 2014 r. zmarł Kazimierz Świtoń. Był twórcą pierwszych po wojnie wolnych związków zawodowych. Bezkompromisowy. Swoją postawą jednych zbliżał do siebie i swoich idei, a innych odpychał. Jedni go podziwiali za niezłomność w upominaniu się o Boga i ludzi, inni wyszydzali.

(nie)zwykłe święta
52-54

Ostry dyżur po męsku

Zebrały: Agnieszka Chadzińska, Karolina Mysłek

Boże Narodzenie. Jaka jest twoja pierwsza myśl? Co czujesz? Co widzisz? Wróć! Jeszcze raz: Boże Narodzenie. Szpital. Dom z niepełnosprawnymi sierotami społecznymi. Studio radiowe. Widzisz to? Co czujesz? Boże Narodzenie. W tym roku wprosiłyśmy się do kilku zwyczajnych, a jednocześnie niezwykłych mężczyzn. Na ich OSTRY DYŻUR. Służbowy albo życiowy. Zapraszamy i was.

felieton
55

Piotr u Andrzeja, czyli optymizm umiarkowany

Grzegorz Polak

Gdy oglądałem telewizyjną relację z niedawnego spotkania papieża Franciszka z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I, przypomniałem sobie ze wzruszeniem podobne wydarzenie sprzed 35 lat, kiedy to Jan Paweł II odwiedził w Fanarze Dymitra I.

Mniej słów...

s. M. Teresa Górska CSFN

Brewiarz na twoim tablecie i telefonie

rodzina
56-57

Oczekiwanie z happy endem

Agnieszka Konik-Korn

Adwent jest czasem oczekiwania. Potem nadchodzi finał, czyli Boże Narodzenie. Podobny adwent przeżywają rodziny oczekujące na narodziny własnego dziecka. Co jednak, gdy to oczekiwanie się przedłuża i finału nie widać? Boża ekonomia nie jest łatwa do odczytania. Dziś – trzy historie zaufania, które miały happy end.

rodzina • poradnik
58

Pole bitwy

Michał Piekara

Gdy przeanalizujemy historię świata, dostrzeżemy armie, które były znacznie słabsze niż ich przeciwnicy, a jednak wygrywały. Decydował o tym element zaskoczenia, a nie liczebność lub wyposażenie wojska. Wrogie wojsko nie zauważyło momentu, kiedy znalazło się na polu bitwy i poniosło sromotną porażkę.

Najlepszy prezent

Alina Czerniakowska

Zawsze, gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a szczególnie Wigilia, wracamy wspomnieniami do dzieciństwa, do domu rodzinnego i staramy się jak najwięcej przenieść i zachować tamtego klimatu w naszym życiu rodzinnym.

59

Zdarzało się w dziejach...

Marian Salwik

Boże Narodzenie • świąteczna opowieść
60-61

Piłka nad piłkami

Aleksandra Polewska

Opowiadanie dla dzieci upamiętniające 100. rocznicę rozejmu bożonarodzeniowego pod Ypres

przedświątecznie i świątecznie
62-63

Poprawna choinka

Wiesława Lewandowska

Od ponad stu lat chrześcijanie z trudem wyobrażają sobie świętowanie Bożego Narodzenia bez choinki. I to do tego stopnia, że w jej cieniu – niestety coraz częściej we współczesnym świecie – chowa się sam Główny Bohater, nowo narodzony Boży Syn.

ostrzeżenie
64

Ukradli nam Święta?

Katarzyna Woynarowska

Pytanie może się wydać dziwne, zwłaszcza że właśnie mamy Święta, ale warto zaryzykować. Co świętuje się w Boże Narodzenie? Odpowiedź nie jest wcale oczywista. Gdybym była członkiem dzikiego plemienia w dalekiej Afryce albo członkiem społeczności, która nie miała żadnego kontaktu z naszą cywilizacją, miałabym poważny kłopot z odpowiedzią,

kultura
65

Tolkien na ekranie – Święta przygoda

O. Michał Legan OSPPE

Epickie – przymiotnik, który zrobił ostatnio oszałamiającą karierę, choć wzbudza zapewne jak najbardziej uzasadnioną odrazę polskich językoznawców. Dla tych, którzy nie rozumieją: epickie (inaczej niż dotychczas, czyli „pochodzące z epiki” lub „opisowe”) znaczy od dziś niezapomniane, bohaterskie, majestatyczne, imponująco wielkie.

Pierwsza rocznica śmierci Wojciecha Kilara

W poniedziałek 29 grudnia 2014 r. przypada 1. rocznica odejścia do Domu Pana kompozytora światowego formatu, patrioty, człowieka prawdy i sumienia, czciciela Matki Bożej Jasnogórskiej – śp. Wojciecha Kilara.

Niedziela Młodych
66-69

Boże Narodzenie w Peru!

Zofia Sokołowska, misjonarka świecka z Peru (teraz już w MIVA Polska:))

Grudzień w Peru to w wielu miejscach czas początku i końca – kończy się rok szkolny i akademicki, a zaczynają się wakacje. Tak więc początek grudnia to czas bardzo napięty. Adwent nie jest tak mocno przeżywany duchowo.

Czego brakuje ci najbardziej...

Maria Juszczak

Na mieście wzmożony ruch. Jeszcze choinka, bo wcześniej nie można było wybrać – musi być piękna, w końcu to raz do roku. W sklepach ścisk, ekspedientki padające ze zmęczenia, a przecież same też muszą przygotować wigilię dla swoich rodzin. Szef nie uwzględnił dla nich krótszego dnia pracy, bo wszyscy muszą zaopatrzyć się na Święta, zaraz będą skargi i można wylecieć z pracy.

Szczęśliwi miłosierni

Joanna Fiut

Czapki, skarpety, sól, herbata – co łączy te rzeczy? Wszystkie one są zbierane w ramach „Akcji – Ubóstwo”

Inspiracje na Nowy Rok

km

Spotkanie Taizé. Przystanek Praga

Karolina Mysłek

Kiedy trzymacie w ręku ten numer „Niedzieli”, wiele osób albo szykuje się do wyjazdu na Europejskie Spotkanie Młodych do Pragi, albo już tam jest. I przekonują, że niezależnie od pochodzenia, języka i odłamu chrześcijaństwa – możliwa jest wspólna modlitwa i wspólna zabawa.

listy do „Niedzieli"
70

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Chcą korespondować

Pani Barbara

Na początku grudnia ubiegłego roku umieściła Pani mój list z prośbą o pomoc, gdyż na skutek trudnej sytuacji materialnej znalazłam się w pętli zadłużenia. Z przykrością stwierdzam, że na mój list odpowiedziała tylko jedna pani...

różne
81

Kalendarium 21-27 XII 2014

Ewa Aszkiewicz

Kalendarium 28 XII 2014 – 3 I 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Wigilia z „Niedzielą"
Dod 01-Dod 16

Wigilia z „Niedzielą”

Obrzęd wieczerzy wigilijnej w rodzinie

Wokół odświętnie nakrytego stołu gromadzi się rodzina. Na środku stołu umieszczone jest siano, a na nim Księga Pisma Świętego. Obok Biblii świątecznie przystrojona świeca, symbolizująca obecność w rodzinie Chrystusa, który przyszedł na ziemię jako „światłość świata”. Wszyscy stoją, a najstarszy członek rodziny zapala świecę.

Bóg się rodzi

Dzisiaj w Betlejem

Jezus malusieńki

Gdy się Chrystus rodzi

Papież Franciszek

Papież Benedykt XVI

Gdy śliczna Panna

Pójdźmy wszyscy do stajenki

Papież Jan Paweł II

Lulajże, Jezuniu

Przybieżeli do Betlejem

W żłobie leży

Mędrcy świata

Cicha noc

Papież Franciszek

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Bóg wśród nas

Ks. Ireneusz Skubiś

Zbliżają się – już są – święta Bożego Narodzenia. Nazwa tych świąt to niezwykle ważne określenie wielkiej tajemnicy Bożego Wcielenia, czyli przyjęcia przez Boga ludzkiej natury, ludzkiego ciała i Jego narodzin z matki ziemskiej, która poczęła z Ducha Świętego.

Obozowa Wigilia

Ks. Jacek Molka

Wielu naszych częstochowskich księży podczas II wojny światowej było więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych. Wśród nich był również ks. kan. Antoni Mietliński, późniejszy budowniczy kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

Parafia ludzi dobrego serca

Ks. Jacek Molka

Na północy naszej archidiecezji, tuż przy popularnej „jedynce” (DK1), znajduje się miejska parafia Kamieńsk, której proboszczem od czterech już lat jest ks. kan. Mieczysław Wach. Patronują jej święci apostołowie – Piotr i Paweł, najważniejsi wybrańcy Chrystusa Pana

Niedziela małopolska

Życzenia

Kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski

Przeżyj te święta razem z nami!

Br. Marek M. Kowalcze OFM

Prawdziwa stajenka ze zwierzętami, prawdziwa wspólnota, prawdziwy Bóg. Chcesz tego doświadczyć? Franciszkanie zapraszają do „Żywej Szopki przy Franciszkańskiej 4”. Zaczynamy 24 grudnia o godz. 22 świątecznymi życzeniami i wspólnym kolędowaniem na chwałę Bożą.

Czas na spotkania

Maria Fortuna-Sudor

W grudniu, przed Bożym Narodzeniem, po raz 13. Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, przy współpracy z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej, zaprasza do wspólnego wystawnego stołu ubogie rodziny wielodzietne, osoby samotne oraz niepełnosprawnych.

Aniołowie nie używają wzmacniaczy

Ostatni tydzień Adwentu jest sprintem przed metą. Prawdziwy sportowiec w takich momentach nie będzie się oszczędza.

Niedziela łódzka

Kapelan zwykłych ludzi

Andrzej Tyranowicz

Dzisiaj brakuje nam ludzi będących jak ojciec Stefan Miecznikowski punktem odniesienia dla naszego myślenia o Ojczyźnie, o należnych jej obowiązkach i poświęceniu

Szopka przy archikatedrze

Ks. Robert Jaśpiński

Kiedy w roku 1996 ks. Konrad Krajewski, obecnie arcybiskup i jałmużnik papieski, wpadł na pomysł, aby na czas świąt Bożego Narodzenia przy łódzkiej katedrze stanęła szopka z żywymi zwierzętami, zapewne nie przypuszczał, jaką popularnością będzie się cieszyć przez kolejne lata.

Boży szpital

Anna Skopińska

Szpitalne sanktuarium Bonifraterskiej Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, to jedyne sanktuarium szpitalne. W kaplicy znajdują się także relikwie św. Jana Bożego – patrona chorych, szpitali i służby zdrowia.

Niedziela przemyska

Radość ze spotkania Chrystusa

Abp Józef Michalik

List abp. Józefa Michalika na Boże Narodzenie

Ziarno gorczyczne wiary

Ks. Zbigniew Suchy

Na dzisiejszy dzień składa się czterdzieści lat oczekiwań, modlitw, cierpliwości, wątpień, nadziei i wiary – mówił ks. Władysław Dubiel, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pełkiniach-Wygarkach, podczas uroczystości poświęcenia świątyni parafialnej

Jego tolą anjołowie...

Arkadiusz Bednarczyk

Ponad osiemset lat temu, w bożonarodzeniową noc, św. Franciszek zaprosił do groty znajdującej się w Greccio mieszkańców miasteczka, przyprowadził do niej zwierzęta, ale pozostawił pusty żłóbek... Wygłosił poruszające kazanie i śpiewał tak pięknie, że wielu ludzi oczyma wyobraźni zobaczyło małego Jezusa...

Niedziela sosnowiecka

Chór – duma Dobieszowic

Piotr Lorenc

Chór męski z Dobieszowic trwa, koncertuje i ma się bardzo dobrze. W Święta Bożego Narodzenia z członkami chóru spotka się, posłucha i pomodli bp Grzegorz Kaszak.

W miłości z Nowonarodzonym

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Na adwentowym wieńcu płoną już wszystkie świece. To znak, że po raz kolejny w naszym życiu przeżywamy radość Bożego Narodzenia. Z całą mocą wybuchnie wtedy, gdy wigilijne niebo przystroi pierwsza gwiazda. Ten wieczór czyni z ludźmi cuda.

Betlejem – miejsce spotkania

Adam Tarnowski

Na ostatnim w tym roku spotkaniu w ramach Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR) uczestnicy mieli okazję poznać mieszkańców jaworznickiego „Betlejem” – osoby, które z ks. Mirosławem Toszą tworzą wspólnotę bycia z bezdomnymi i potrzebującymi.

Niedziela świdnicka

Z wizytą w Domu Małego Dziecka w Wałbrzychu

Przemysław Awdankiewicz

Uczniowie klasy II b oraz III b wraz z wychowawczyniami – Małgorzatą Kucharską oraz Agnieszką Kowalczyk – po raz pierwszy w tym roku szkolnym zorganizowali akcję zbiórki darów na rzecz wychowanków Domu Małego Dziecka w Wałbrzychu.

Emmanuel, Ewa i Mirek (1)

Wysłuchał Tomasz Pluta

Historia tych dwojga przyprowadziła do Pana Boga setki nawróconych serc. Kiedy ludzie słuchali świadectwa ich życia, cudów, jakich dokonał w ich życiu Pan Jezus, pragnęli również nawiązać tak bliskie relacje z Bogiem.

Największy owoc Bożego Narodzenia

Bp Ignacy Dec

W przekazie biblijnym tajemnica Bożego narodzenia wyrażona jest w dwóch formach: w formie narracyjnego opisu i w formie refleksji filozoficzno-teologicznej. Pierwsza forma przekazu znajduje się w Ewangelii wg św. Mateusza i w Ewangelii wg św. Łukasza.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Pierwsze szczecińskie węzły powierzone Matce Bożej

Mariusz Rabenda

8 grudnia, gdy Kościół katolicki obchodził uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w parafii pw. Przemienienia Pańskiego na szczecińskich Gumieńcach był szczególnie uroczysty. Oto bowiem poświęcony został nowy obraz z wizerunkiem Matki Bożej Rozwiązującej Węzły.

Jesteśmy blisko widza

Ks. Robert Gołębiowski

Z Maria Bartczak, dyrektorem Oddziału Terenowego TVP w Szczecinie, rozmawia ks. Robert Gołębiowski.

Świętowanie

Przemysław Fenrych

W naszym domu Boże Narodzenie było od zawsze „świętem świąt”, najważniejszym rodzinnym spotkaniem w ciągu roku. To święta, w których staramy się być jak najbardziej razem, zjechać się na wspólną Wigilię, pomyśleć o tych, którzy z różnych powodów fizycznie być z nami nie mogą, ale jakoś przecież są.

Niedziela toruńska

20 lat „głosu z Torunia”

Beata Pieczykura

– Niech nie zamilknie „Głos z Torunia” – mówił ks. kan. Jan Kalinowski 7 grudnia podczas Mszy św., której przewodniczył bp Andrzej Suski, dziękując Bogu za 20 lat istnienia diecezjalnego dodatku „Niedzieli” i dobro, które dokonało się za pośrednictwem tygodnika.

Gwiazdka 1914

Wojciech Wielgoszewski

W pierwszym roku Wielkiej Wojny Święta Bożego Narodzenia przebiegały w smutku, niepewności jutra, często w żałobie. Mimo to nie zawiodła międzyludzka solidarność, a Gwiazda Betlejemska kojarzyła się z jutrzenką wolności. W 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej przenieśmy się w myślach do Torunia tamtych lat, by z jego mieszkańcami przeżyć wojenną Gwiazdkę.

Dobra Nowina o Miłości

Helena Maniakowska

Z Elżbietą i Lechem Polakiewiczami rozmawia Helena Maniakowska.

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Niedziela Świdnicka

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

Wiara

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho