Reklama

Niedziela 46/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Trudna konfrontacja

Ks. Jarosław Grabowski

Jeśli chcę wywrzeć wpływ na rzeczywistość, muszę przekuć wiarę w czyn, bo tylko wiara w działaniu potrafi doprowadzić do przemiany życia.

z jasnej góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

temat numeru
6-13

Potrzebujemy eklezjalnej terapii

Eugeniusz Sakowicz

W życiu społecznym nie ma wydarzeń, które powstały „z niczego”. To, co się dzieje dziś, ma swoje początki dużo wcześniej. Niektórzy analitycy wskazują, że obecne rebelie społeczne to ciąg dalszy przewrotów politycznych czy nawet rewolucji „przewalających się” przez świat, jeśli nie od paruset lat to na pewno przynajmniej od stu

Trzeba wyjść ze strefy komfortu

Monika Przybysz

Zgadzam się z prof. Sakowiczem, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego wyzwolił jedynie iskrę w sytuacji tlącego się podskórnie kryzysu wiary, kultury i człowieczeństwa.

Daliśmy się uśpić

Tomasz Strużanowski

To nie są zwykłe burdy uliczne. Trwa rewolucja kulturowa, czyli próba wywrócenia do góry nogami dotychczasowego ładu, nie tylko politycznego, ale też – a może przede wszystkim – pojęciowego, moralnego i religijnego.

Boję się kobiet, które chcą zabić własne dziecko

Piotr Wysocki

Zastanawiam się, czy kobiety, które biorą udział w strajkach popierających aborcję, będą kiedyś chwaliły się tym przed swoimi dziećmi?

My budowaliśmy kościoły – oni je profanują

Maria Piotrowicz

Kościół wielokrotnie w dziejach Polski był schronieniem. Dzięki niemu możemy dziś żyć w wolnym i demokratycznym kraju.

życie kościoła
14-21

Ważenie wartości

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Prezydent Andrzej Duda wniósł do Sejmu projekt nowego prawa dotyczącego aborcji eugenicznej. Kościół jest temu przeciwny. Dlaczego?

#NieStrajkuje – jestem za życiem

Margita Kotas

Masowość przetaczającego się przez kraj strajku kobiet może sprawiać wrażenie, że hasła wykrzykiwane podczas tych manifestacji i spacerów są głosem większości polskich kobiet. Nic bardziej mylnego.

Młodzi na strajku

Katarzyna Woynarowska

Chyba obie przegapiłyśmy moment, do którego można było ze sobą spokojnie rozmawiać – mówi Ewa, mama 18-letniej Marysi.

Modlitwa jest naszą bronią

Agata Kowalska

Największą mocą jest modlitwa. To ona czyni cuda, sprawia, że człowiek staje się lepszy, piękniejszy i wierniejszy. Dlatego, choć dla niektórych może to być trudne, trzeba się dziś modlić w intencji uczestników protestów.

Sondaże

Tomasz Musiał

W morzu złych informacji ta jedna jest akurat pocieszająca. Chodzi mi o badania opinii Polaków na temat ostatnich wydarzeń, czyli atakowania kościołów i przerywania nabożeństw. O to, co sądzą o takich formach protestów, zapytano nieco ponad tysiąc osób, wybranych tak, by ich przekonania odzwierciedlały całą naszą populację.

treści wiary
22-26

Życie po śmierci dla sceptyków

Ks. Jarosław Grabowski

Ktoś zażartował kiedyś, że najbardziej ciekawi go mina ateistów na Sądzie Ostatecznym... Ten żart ukazuje jednak całą złożoność pytania: Co potem?... Czym jest życie wieczne?

Prawdziwi i fałszywi prorocy w Polsce

O. Krzysztof Guzowski

Mamy obecnie w kraju chaos medialny i społeczny, który nie omija także środowisk kościelnych.

Kardynałowie z zaskoczenia

Ks. Mariusz Frukacz

Kolegium Kardynalskie ma coraz bardziej uniwersalny wymiar. Nowi kardynałowie, których ogłosił papież Franciszek 25 października, pochodzą nie tylko z Włoch i Europy, ale także z „peryferii świata”.

moim zdaniem
27

Nie wyrabiam na zakrętach

Ks. Krzysztof Podstawka

Nasze duszpasterstwo w czasach pandemii stało się jeszcze bardziej wymagające. Musieliśmy sięgnąć nie tylko po sprawdzone, ale i nowe, niekiedy nadzwyczajne środki.

100. rocznica urodzin
28-29

Kompromis w sprawie aborcji?

Grzegorz Polak

Ze względu na konsekwentną obronę życia Jan Paweł II był brutalnie atakowany przez środowiska laickie i feministyczne.

Pielgrzymka pokoju

Arturo Mari

Święty Jan Paweł II chciał być zawsze blisko ludzi cierpiących, dlatego bardzo ważna i wyjątkowa była dla niego pielgrzymka do Japonii w 1981 r.

kochane życie
30

Człowiek na przystanku

Elżbieta Nowak

Niedziela z kulturą
31-42

Dobry kapelan

w.d.

Szansa na życie

j.k.

W stronę mety

w.d.

Przerażająca historia

w.d.

Program telewizyjny

Podziemna nekropolia w środku miasta

Arkadiusz Bednarczyk

Krakowski kościół Ojców Reformatów kryje w sobie podziemne katakumby, w których dzięki specyficznemu mikroklimatowi do dzisiaj zachowały się zmumifikowane szczątki pochowanych tutaj zakonników i dobrodziejów klasztoru. Tworzą one niezwykłe podziemne cmentarzysko... w samym środku miasta.

Krzyżówka

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
43

Małe gospodarstwa maja szansę na rozwój

Blisko 30 tys. małych gospodarstw w Polsce skorzystało ze wsparcia finansowego z PROW na lata 2014-2020 w postaci premii na restrukturyzację. Na rozwój tych gospodarstw Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała do tej pory ponad 1,4 mld zł.

moim zdaniem
44-45

Nie wolno nam się bać!

Piotr Grzybowski

Niezależnie od tego, jakich wyzwań i zadań nie podjęliśmy, co zaniedbaliśmy, czego konsekwencje zobaczyliśmy ostatnio na ulicach naszych miast, nie możemy tracić siły i nadziei.

Różnica

Michał Karnowski

W momencie bezpośredniego ataku na kościoły i wiernych znalazło się bardzo wielu młodych ludzi gotowych poświęcić swój czas, zaryzykować nawet zdrowie, by stanąć na straży.

punkt widzenia
46-49

Wysokie prawdopodobieństwo?

Artur Stelmasiak

Zaskakująca inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy i zamieszanie z publikacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego – tak najkrócej można streścić polityczne zamieszanie ws. aborcji eugenicznej.

USA na kursie kolizyjnym

Grzegorz Górski

Droga do tego, byśmy dowiedzieli się, kto jest prezydentem USA, będzie długa i bolesna, i nie wiadomo, czym się zakończy

listy
50-51

Chcą korespondować

Prawda leczy

Aleksandra

Piszą do nas

sprawy rodzinne
52-54

Imię miłości – czystość

Tomasz Strużanowski

Gdyby Bóg nie chciał ludzkiej seksualności, to „wymyśliłby” inny, bardziej „anielski” sposób przekazywania życia i okazywania miłości. Chciał jednak, by było właśnie tak i wyposażył człowieka w seksualność nie dla jego udręczenia, lecz aby go ubogacić, upodobnić do siebie.

Nie ma dzieci – są ludzie

Karolina Mysłek

Dom powinien oznaczać bezpieczeństwo, akceptację, bezwarunkową miłość, ochronę i wsparcie. Tymczasem dzieci wciąż doświadczają w nim poniżającego traktowania – przemocy fizycznej oraz psychicznej.

moim zdaniem
55

Rodzinny stoicyzm

Maria Paszyńska

Stoicy twierdzili, że cały świat jest zaprojektowany dokładnie tak, jak powinien, bo kieruje nim rozumna siła, która sprawia, że wszystko zmierza do jakiegoś celu

dobre rady
56-59

Odkryj czarną rzepę

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Rzepa z bakaliami

JM

Rzepę należy dokładnie umyć, obrać ze skóry, zetrzeć na grubej tarce, przyprawić solą i wymieszać. Odstawić na około 20 min, aby rzepa puściła sok. Do szklanej miski wlać jogurt, przyprawić sokiem z połówki cytryny oraz miodem, by zrobić jej słodką wersję

Surówka z rzepy

Rzepę, jabłka i marchew należy obrać i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Pokroić drobno szczypiorek i dodać do surówki razem z sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Wszystko razem wymieszać, na końcu można dodać śmietanę lub oliwę.

Wygrać z opryszczką

akw

Czy opryszczkę można wyleczyć? Kiedy trzeba iść do lekarza

Grzyby zabójcze dla psów

Szymon Bogucki, doktor nauk weterynaryjnych

Ostatnie dni to raj dla grzybiarzy. Wysoka wilgotność powietrza sprzyja wzrostowi grzybów, sprawiając, że w lesie jest ich bardzo dużo – zarówno jadalnych, jak i trujących.

Imbirem w wirusy

j.m.

Korzeń imbiru to przyprawa, która ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne

Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze!

Na podstawie gov.pl

Pilnie poszukuję osoby, która przeszła COVID-19, z grupą krwi B Rh– do pobrania osocza dla lekarza, który mnie ratował, a teraz sam potrzebuje pomocy – ogłoszenia podobnej treści można przeczytać na Facebooku.

świadek wiary
60-61

Żona, matka, mistyczka

Damian Krawczykowski

Nazywana jest „Ojcem Pio w spódnicy”. Natuzza Evolo – włoska mistyczka i stygmatyczka, choć nie umiała pisać ani czytać rozmawiała m.in. z Jezusem, aniołami i zmarłymi.

historia
62-63

Ostatni monarcha z Piastów

Marek Barański

Wzmocnił Polskę gospodarczo, ujednolicił prawa i zreformował siły zbrojne. Znacznie powiększył też swoje królestwo. W listopadzie minęła 650. rocznica śmierci króla Kazimierza Wielkiego

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Polityczne trzęsienie ziemi

Witold Gadowski

PiS nie ma w tej chwili żadnych mostów przerzuconych do demokratów. Na takiej sytuacji skorzysta, oczywiście, antypaństwowa tzw. opozycja, która szybko wydrąży sobie kanały dojścia do administracji Joe Bidena.

niedziela liturgiczna
III-VIII

Przypowieść o talentach

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 25, 14-30 lub krótsza perykopa Mt 25, 14-15. 19-21)

Nie śpijmy przeto ale czuwajmy

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Nie wiemy, co kierowało skarconym sługą. Może, porównując siebie z pozostałymi, arogancko myślał, że powinien otrzymać więcej i dlatego obraził się na Pana? Zamiast się rozwijać, porównywał siebie z innymi i wybrał stagnację. Taka postawa jest odwieczną przywarą osób, które nie dając z siebie nic, zasłaniają się tłumaczeniem, że nie muszą i nie chcą tego robić, bo inni otrzymali więcej.

Talent

Ks. Krzysztof Kowalik

Gdy słyszymy słowo „talent”, pierwsze skojarzenie zazwyczaj wiąże się z jakąś szczególną zdolnością człowieka. Ktoś ma talent muzyczny czy malarski, ktoś doskonale śpiewa i posiada inne intelektualne lub manualne predyspozycje.

Wolność wyboru

Ks. Mariusz Frukacz

Czy wolność ma granice? Czy mogę zawsze wybrać to, co chcę, bez względu na konsekwencje i na innych ludzi?

Miłośnik Polski i Boga

Ks. Antoni Tatara

Właśnie takim człowiekiem był św. Rafał Kalinowski, wielki patriota i gorliwy zakonnik, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 20 listopada.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Miejsce dla Chrystusa

Ks. Piotr Bączek

W ostatni piątek października zakończyła się tegoroczna edycja hałcnowskich czuwań maryjnych.

Murem za życiem

Oprac. Monika Jaworska

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przesłanka pozwalająca na zabijanie dzieci ze względu na ich stan zdrowia jest niezgodna z Konstytucją. Po opublikowaniu orzeczenia także przez Podbeskidzie przetoczyła się fala protestów w ramach tzw. strajku kobiet z udziałem wielu młodych ludzi.

Dziedzictwo

Monika Jaworska

Powiat Cieszyński we współpracy z Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie wydał publikację pt. „W 25. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Skoczowie oraz 100. rocznicę Jego urodzin”.

Niedziela częstochowska

Rozstanie, które jest spotkaniem

Ks. Mariusz Frukacz

Nie uciekajcie od śmierci. Nie udawajcie, że jej nie ma i nie będzie, bo ona przyjdzie, czy tego chcemy, czy nie. Nie uciekajmy od śmierci, zadając śmierć, ale zaufajmy Jezusowi – mówił bp Andrzej Przybylski w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Najświętsze miejsce

Marian Florek

Od konsekracji kościoła parafialnego Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie, której dokonał ówczesny metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, minęło 20 lat.

Działania rycerzy

Beata Pieczykura

Co jednoczy Rycerze Kolumba? Odpowiedź na to pytanie poznali ci, którzy w dniu beatyfikacji ich założyciela – ks. Michaela McGivneya modlili się we wspólnocie rycerskiej regionu częstochowskiego.

Niedziela podlaska

Ciche ubóstwo tak blisko nas

Ks. Łukasz Gołębiewski dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

17 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. W tym dniu zwracamy szczególną uwagę na problem, jakim jest bieda i wykluczenie społeczne, a także wyrażamy solidarność z najuboższymi.

Zdobywać sercem, nie pięścią

Wszystko, co mam, otrzymałam od Boga, i wszystko, co osiągam, zależy od Niego. Bez Boga nie zrobiłabym nic – mówi Aleksandra Oleksiuk w kontekście licznych talentów, którymi dzieli się na co dzień z innymi.

Ten majątek trzeba rozdać

Ks. Robert Grzybowski

Dzisiejsza Ewangelia porównuje królestwo niebieskie do bardzo bogatego człowieka, który przed podróżą powierza sługom swój majątek. Nie daje im przy tym żadnych wytycznych, ale po prostu wyjeżdża.

Niedziela kielecka

Nie zapominajmy o nich

Katarzyna Dobrowolska

Okres jesienno-zimowy jest zawsze trudny dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności. W tym roku sytuacja jest o wiele bardziej poważna ze względu na szalejącą pandemię. Tym bardziej potrzebują naszej wrażliwości i wsparcia.

Brak miłości jest największym niebezpieczeństwem dla świata

O najnowszej encyklice papieża Franciszka, ostatnich wydarzeniach w Polsce, potrzebie dialogu i  budowania braterstwa z bp. Marianem Florczykiem – rozmawiała Katarzyna Dobrowolska

Piszą piękną historię wiary

Agnieszka Dziarmaga

Przed ćwierćwieczem w miejscu dzisiejszego kościoła było pole rzepaku i pustka... Dzisiaj Bilcza to niemal przedmieścia Kielc, gęsto zaludnione, z kościołem pw. św. Kazimierza Królewicza, górującym nad okolicą.

Niedziela małopolska

Ponadczasowa

Wypowiedzi zebrała Anna Bandura

Błogosławiona Karolina Kózkówna żyła prosto i pięknie. Została wyniesiona na ołtarze nie tylko ze względu na męczeńską śmierć w obronie czystości, ale także dzięki gorliwemu wypełnianiu Chrystusowych Ośmiu błogosławieństw.

Cudowne uzdrowienie

Opracowała Anna Bandura

Lekarze nie znali przyczyn tej nietypowej choroby. Uzdrowienie Wiesławy przyszło… przez ręce Matki Bożej Zawadzkiej. Poznaj niezwykłe świadectwo Maryjnego wstawiennictwa.

Męskie przebudzenie

Norbert Polak

To jest wojna! – krzyczą protestujący na ulicach Krakowa i całego kraju. – A więc wojna! – moglibyśmy odpowiedzieć jak Polskie Radio w 1939 r. Ktoś jednak zapyta: czy katolik może wojować?

Niedziela lubelska

Na wiecznej służbie

buk

Każdego roku w listopadowy wieczór w archikatedrze lubelskiej sprawowana jest Msza św. połączona z nieszporami za zmarłych biskupów i kapłanów.

Zgodna praca

Ks. Mieczysław Puzewicz

Polska to nie sprawa krzyku, ale służba dobru.

Nareszcie w domu

Urszula Buglewicz

W wieku 84 lat zmarł ks. Henryk Misztal, profesor nauk prawnych, kapelan honorowy Ojca Świętego, kanonik gremialny senior Kapituły Lubelskiej, a przede wszystkim serdecznie dobry i niezwykle skromny kapłan.

Niedziela legnicka

Apel biskupa legnickiego

Oprac. ks. Piotr Nowosielski

W związku z ostatnimi wydarzeniami dotyczącymi życia społecznego, bp Zbigniew Kiernikowski, 31 października, skierował słowo do wiernych i duszpasterzy w diecezji.

Pomagają Kamilowi stanąć na nogi

Ks. Waldemar Wesołowski

„Wierny bowiem przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł” – starotestamentalny Syrach (6,14) wiedział, co pisze.

Czym jest biblijny szeol?

Ks. Sławomir Stasiak

Listopadowy czas modlitwy za naszych zmarłych jest dobrą okazją do podjęcia tematu rzeczy ostatecznych.

Niedziela łódzka

Dumni z polskości

Maria Piotrowicz

Każda rocznica odzyskania niepodległości to okazja do przemyśleń nad Polską wczoraj i dziś oraz nad tym, co określamy mianem „polskości”.

Pouczaj z wiarą

O. Sebastian Wiśniewski OMI

Tym poetyckim opisem autor natchniony wyraża chwałę, jaka czeka mądrych i tych, którzy innych nauczają drogi sprawiedliwości. Właśnie o tym zadaniu mówi drugi uczynek miłosierdzia względem duszy, którym jest „nieumiejętnych pouczać”.

Zupa na Pietrynie

O pomocy niesionej drugiemu, ubogiemu człowiekowi z Igorem Krawczykiem, zaangażowanym w akcje charytatywne, rozmawia Justyna Kunikowska.

Niedziela przemyska

Modlitwa o pokój

Ks. Maciej Flader

Z inicjatywy metropolity przemyskiego 31 października w archikatedrze podjęto modlitwę o pokój i o ustanie epidemii.

Kapłan dobry jak chleb

Krzysztof Fil

Ojciec ks. Bronisława Żołnierczyka żegnając rodzinę w ostatnich chwilach życia, powiedział: „Ten najmłodszy niech będzie miły Bogu i ludziom”. Czas pokazał, jak prorocze były te słowa.

Świadek wartości najważniejszych

Ks. Dominik Długosz

Świadek to ten, który staje przed tobą i opowiada szczegółowo, co widział, czego doświadczył i co przeżył. Bardzo często jego doświadczenia stają się bogactwem pokoleń, bo są prawdziwe i autentyczne.

Niedziela rzeszowska

Pamięć o zmarłych

Arkadiusz Bednarczyk

Wspominanie zmarłych znajduje początek w starożytnej liturgii chrześcijańskiej, podczas której odczytywano zapisane na specjalnych tabliczkach z kości słoniowej – dyptykach – imiona zmarłych.

Konsekracja u św. Jacka

Barbara Kamińska

Uroczysta konsekracja kościoła Ojców Dominikanów odbyła się 24 października 2020 r.

Walczyli o niepodległość Polski

Maria Reizer

Wyjeżdżali za chlebem, uciekali przed represjami lub poborem do armii zaborcy. W nowym miejscu budowali kościoły i zakładali organizacje polonijne. Zawsze tęsknili za pozostawioną w Polsce rodziną, którą wspomagali paczkami czy zarobionymi dolarami.

Niedziela sandomierska

Święci drogowskazami życia

Ks. Wojciech Kania

W uroczystość Wszystkich Świętych bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy św. w kościele Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata w Sandomierzu.

Wybrali życie

O trudnym rodzicielstwie, miłości i ciężkich chwilach po stracie dziecka mówią Elżbieta i Miłosz Koszykowie w rozmowie z ks. Wojciechem Kanią.

Znowu odmierza czas

Ks. Wojciech Kania

Po wieloletniej przerwie zegar na wieży zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu wrócił do pełnienia swej funkcji.

Niedziela sosnowiecka

Dla naszej Ojczyzny

Ks. Tomasz Zmarzły

11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, wspominaliśmy tych wszystkich, którzy dobrze zasłużyli się naszej Ojczyźnie.

Wiara sercem tworzona

O roli sztuki sakralnej w przekazie wiary – z Bogdanem Czesakiem, artystą rzeźbiarzem i konserwatorem dzieł sztuki – rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Odszedł pasterz nasz

Piotr Lorenc

To ogromna strata dla Kościoła sosnowieckiego. 30 października, po długiej chorobie, w sosnowieckim hospicjum, w 66. roku życia i 39. roku kapłaństwa odszedł ks. prał. Stefan Wyporski – proboszcz parafii św. Floriana w Sosnowcu.

Niedziela świdnicka

Kandydaci do święceń

Ks. Mirosław Benedyk

W kaplicy świdnickiego seminarium duchownego bp Adam Bałabuch przewodniczył obrzędowi przyjęcia trzech kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Niezwykła klawerianka

Hubert Gościmski

Życzliwa, skromna, a przede wszystkim mocno zaangażowana w promowanie dzieła misji. Po ośmiu latach opuszcza Świdnicę i rusza w dalszą drogę.

Święta Anna Samotrzecia

Krystyna Smerd

Obraz św. Anny Samotrzeciej ze Strzegomia to niekwestionowana gwiazda kolekcji Sztuki śląskiej XIV - XVI wieku Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Niepodległa – nasza troska czy beztroska?

Ks. Adam Polanowski

„Ojczyzna jest jak okręt, wszystkich nas na swym pokładzie niesie” – powiedział ks. Piotr Skarga, jezuita, autor Kazań sejmowych, który żył na przełomie XVI i XVII wieku.

Walczyłam o życie mojego syna

Piotr Słomski

Świadectwo Piotra Rzepeckiego i jego mamy Anny.

Modlitwa za dzieci

Adam Szewczyk

Ruch Matki w Modlitwie (MwM) zachęca do podejmowania wspólnej modlitwy w intencji dzieci.

Niedziela toruńska

Wykierować na ludzi?

Tomasz Strużanowski

Mnie nie udało się zbyt wiele w życiu osiągnąć. Zabrakło pieniędzy, zdolności, determinacji, szczęścia, czasy były niesprzyjające. Nie ma głupich – z moim dzieckiem już nie popełnię tego błędu! Ono jeszcze nie, ale ja już wiem, o co w tym życiu chodzi!

W dziełach swoich rąk

Helena Maniakowska

Czy tworząc coś, pragniemy, aby praca była z pożytkiem? W czasie pandemii także na miarę swoich możliwości możemy zrobić coś dla drugich.

Wymiana darów

Święty Jan Paweł II mówił, że „adoptowanie dziecka to wielkie dzieło miłości”. To niełatwe zadanie, ale przynosi piękne owoce zarówno dla dzieci jak i rodziców. Z Grażyną Godlewską rozmawia Ewa Melerska.

Niedziela warszawska

Miłosierdzie w czasach pandemii

Z s. Miriam Janiec rozmawiał Łukasz Krzysztofka

Jedyny ratunek

Magdalena Wojtak

Wierni z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie przygotowują się do przyjęcia Aktu Intronizacyjnego Chrystusa Króla.

W jedności z papieżem

Łukasz Krzysztofka

Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Rzymie jest kościołem tytularnym kard. Kazimierza Nycza. Metropolita warszawski objął świątynię po tym, gdy 10 lat temu został kardynałem.

Niedziela wrocławska

Łączy nas Jezus

Grzegorz Kryszczuk

Od dwóch lat nadają swój program po polsku. Dokładnie 19 października 2018 r. wystartowała polska wersja EWTN – Sieć Telewizyjna Wiekuistego Słowa.

Lękasz się? Oddaj wszystko Maryi!

Ukazała się książka pt. Mądrość Niepokalanej, która zwycięża Szatana. Moment jej wydania jest wyjątkowy. Czy znajdziemy w niej odpowiedź na pytania dotyczące obecnej sytuacji? Dlaczego warto zawierzyć się Maryi i przestać się lękać? Z autorem publikacji o. Janem Koniorem SJ rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Kropelka do kropelki

Grzegorz Kryszczuk

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany Bonifratrów we Wrocławiu. Jak co roku wolontariusze mieli kwestować na rzecz Hospicjum w trakcie uroczystości Wszystkich Świętych. Potrzeby są ogromne, dlatego przeniesiono zbiórkę do internetu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Ofiarowana Bogu

Ks. Krzysztof Hawro

Rozpoczynający się tydzień przynosi nam – chrześcijanom – niezwykłe wspomnienie związane z osobą i życiem Maryi.

Z tej katedry, naszej dawnej kolegiaty

Ks. Krzysztof Hawro

Trudno sobie wyobrazić spacer po zamojskim Starym Mieście bez odwiedzenia pięknej katedry, która dumnie wznosi się nad jego uliczkami.

Jakże inne „Wszystkich Świętych”

Joanna Ferens

1 listopada to dzień, kiedy wspominamy wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Potrzeba wolontariuszy

Kamil Krasowski

Jest odpowiedź diecezjan na apel bp. Tadeusza Lityńskiego, dotyczący podjęcia wolontariatu w placówkach medycznych służby zdrowia.

Widzialny symptom dobra

Niewątpliwie kluczem do sukcesu są ludzie. Z zapałem tworzyliśmy kolejne numery. Mieliśmy szczęście do księży proboszczów, którzy nam kibicowali, i do księży opiekunów – tak o 25-letniej działalności prasowej żarskiej Wspólnoty powiedziała redaktor Anna Grin w rozmowie z ks. Adrianem Putem.

Dla kogo subkonta Caritas?

Kamil Krasowski

Oprócz wielu form pomocy świadczonej na co dzień najbardziej potrzebującym, diecezjalna Caritas prowadzi tzw. subkonta.

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

Wiara

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego