Reklama

Niedziela 46/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Trudna konfrontacja

Ks. Jarosław Grabowski

Jeśli chcę wywrzeć wpływ na rzeczywistość, muszę przekuć wiarę w czyn, bo tylko wiara w działaniu potrafi doprowadzić do przemiany życia.

z jasnej góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

życie kościoła
14-21

Ważenie wartości

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Prezydent Andrzej Duda wniósł do Sejmu projekt nowego prawa dotyczącego aborcji eugenicznej. Kościół jest temu przeciwny. Dlaczego?

#NieStrajkuje – jestem za życiem

Margita Kotas

Masowość przetaczającego się przez kraj strajku kobiet może sprawiać wrażenie, że hasła wykrzykiwane podczas tych manifestacji i spacerów są głosem większości polskich kobiet. Nic bardziej mylnego.

Młodzi na strajku

Katarzyna Woynarowska

Chyba obie przegapiłyśmy moment, do którego można było ze sobą spokojnie rozmawiać – mówi Ewa, mama 18-letniej Marysi.

Modlitwa jest naszą bronią

Agata Kowalska

Największą mocą jest modlitwa. To ona czyni cuda, sprawia, że człowiek staje się lepszy, piękniejszy i wierniejszy. Dlatego, choć dla niektórych może to być trudne, trzeba się dziś modlić w intencji uczestników protestów.

Sondaże

Tomasz Musiał

W morzu złych informacji ta jedna jest akurat pocieszająca. Chodzi mi o badania opinii Polaków na temat ostatnich wydarzeń, czyli atakowania kościołów i przerywania nabożeństw. O to, co sądzą o takich formach protestów, zapytano nieco ponad tysiąc osób, wybranych tak, by ich przekonania odzwierciedlały całą naszą populację.

treści wiary
22-26

Życie po śmierci dla sceptyków

Ks. Jarosław Grabowski

Ktoś zażartował kiedyś, że najbardziej ciekawi go mina ateistów na Sądzie Ostatecznym... Ten żart ukazuje jednak całą złożoność pytania: Co potem?... Czym jest życie wieczne?

Prawdziwi i fałszywi prorocy w Polsce

O. Krzysztof Guzowski

Mamy obecnie w kraju chaos medialny i społeczny, który nie omija także środowisk kościelnych.

Kardynałowie z zaskoczenia

Ks. Mariusz Frukacz

Kolegium Kardynalskie ma coraz bardziej uniwersalny wymiar. Nowi kardynałowie, których ogłosił papież Franciszek 25 października, pochodzą nie tylko z Włoch i Europy, ale także z „peryferii świata”.

moim zdaniem
27

Nie wyrabiam na zakrętach

Ks. Krzysztof Podstawka

Nasze duszpasterstwo w czasach pandemii stało się jeszcze bardziej wymagające. Musieliśmy sięgnąć nie tylko po sprawdzone, ale i nowe, niekiedy nadzwyczajne środki.

100. rocznica urodzin
28-29

Kompromis w sprawie aborcji?

Grzegorz Polak

Ze względu na konsekwentną obronę życia Jan Paweł II był brutalnie atakowany przez środowiska laickie i feministyczne.

Pielgrzymka pokoju

Arturo Mari

Święty Jan Paweł II chciał być zawsze blisko ludzi cierpiących, dlatego bardzo ważna i wyjątkowa była dla niego pielgrzymka do Japonii w 1981 r.

kochane życie
30

Człowiek na przystanku

Elżbieta Nowak

niedziela z kulturą
32-41

Dobry kapelan

w.d.

Szansa na życie

j.k.

W stronę mety

w.d.

Przerażająca historia

w.d.

Podziemna nekropolia w środku miasta

Arkadiusz Bednarczyk

Krakowski kościół Ojców Reformatów kryje w sobie podziemne katakumby, w których dzięki specyficznemu mikroklimatowi do dzisiaj zachowały się zmumifikowane szczątki pochowanych tutaj zakonników i dobrodziejów klasztoru. Tworzą one niezwykłe podziemne cmentarzysko... w samym środku miasta.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
43

Małe gospodarstwa maja szansę na rozwój

Blisko 30 tys. małych gospodarstw w Polsce skorzystało ze wsparcia finansowego z PROW na lata 2014-2020 w postaci premii na restrukturyzację. Na rozwój tych gospodarstw Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała do tej pory ponad 1,4 mld zł.

moim zdaniem
44-45

Nie wolno nam się bać!

Piotr Grzybowski

Niezależnie od tego, jakich wyzwań i zadań nie podjęliśmy, co zaniedbaliśmy, czego konsekwencje zobaczyliśmy ostatnio na ulicach naszych miast, nie możemy tracić siły i nadziei.

Różnica

Michał Karnowski

W momencie bezpośredniego ataku na kościoły i wiernych znalazło się bardzo wielu młodych ludzi gotowych poświęcić swój czas, zaryzykować nawet zdrowie, by stanąć na straży.

punkt widzenia
46-49

Wysokie prawdopodobieństwo?

Artur Stelmasiak

Zaskakująca inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy i zamieszanie z publikacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego – tak najkrócej można streścić polityczne zamieszanie ws. aborcji eugenicznej.

USA na kursie kolizyjnym

Grzegorz Górski

Droga do tego, byśmy dowiedzieli się, kto jest prezydentem USA, będzie długa i bolesna, i nie wiadomo, czym się zakończy

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

listy
50-51

Chcą korespondować

Prawda leczy

Aleksandra

Piszą do nas

sprawy rodzinne
52-54

Imię miłości – czystość

Tomasz Strużanowski

Gdyby Bóg nie chciał ludzkiej seksualności, to „wymyśliłby” inny, bardziej „anielski” sposób przekazywania życia i okazywania miłości. Chciał jednak, by było właśnie tak i wyposażył człowieka w seksualność nie dla jego udręczenia, lecz aby go ubogacić, upodobnić do siebie.

Nie ma dzieci – są ludzie

Karolina Mysłek

Dom powinien oznaczać bezpieczeństwo, akceptację, bezwarunkową miłość, ochronę i wsparcie. Tymczasem dzieci wciąż doświadczają w nim poniżającego traktowania – przemocy fizycznej oraz psychicznej.

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

moim zdaniem
55

Rodzinny stoicyzm

Maria Paszyńska

Stoicy twierdzili, że cały świat jest zaprojektowany dokładnie tak, jak powinien, bo kieruje nim rozumna siła, która sprawia, że wszystko zmierza do jakiegoś celu

dobre rady
56-59

Odkryj czarną rzepę

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Rzepa z bakaliami

JM

Rzepę należy dokładnie umyć, obrać ze skóry, zetrzeć na grubej tarce, przyprawić solą i wymieszać. Odstawić na około 20 min, aby rzepa puściła sok. Do szklanej miski wlać jogurt, przyprawić sokiem z połówki cytryny oraz miodem, by zrobić jej słodką wersję

Surówka z rzepy

Rzepę, jabłka i marchew należy obrać i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Pokroić drobno szczypiorek i dodać do surówki razem z sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Wszystko razem wymieszać, na końcu można dodać śmietanę lub oliwę.

Wygrać z opryszczką

akw

Czy opryszczkę można wyleczyć? Kiedy trzeba iść do lekarza

Grzyby zabójcze dla psów

Szymon Bogucki, doktor nauk weterynaryjnych

Ostatnie dni to raj dla grzybiarzy. Wysoka wilgotność powietrza sprzyja wzrostowi grzybów, sprawiając, że w lesie jest ich bardzo dużo – zarówno jadalnych, jak i trujących.

Imbirem w wirusy

j.m.

Korzeń imbiru to przyprawa, która ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne

Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze!

Na podstawie gov.pl

Pilnie poszukuję osoby, która przeszła COVID-19, z grupą krwi B Rh– do pobrania osocza dla lekarza, który mnie ratował, a teraz sam potrzebuje pomocy – ogłoszenia podobnej treści można przeczytać na Facebooku.

świadek wiary
60-61

Żona, matka, mistyczka

Damian Krawczykowski

Nazywana jest „Ojcem Pio w spódnicy”. Natuzza Evolo – włoska mistyczka i stygmatyczka, choć nie umiała pisać ani czytać rozmawiała m.in. z Jezusem, aniołami i zmarłymi.

historia
62-63

Ostatni monarcha z Piastów

Marek Barański

Wzmocnił Polskę gospodarczo, ujednolicił prawa i zreformował siły zbrojne. Znacznie powiększył też swoje królestwo. W listopadzie minęła 650. rocznica śmierci króla Kazimierza Wielkiego

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Polityczne trzęsienie ziemi

Witold Gadowski

PiS nie ma w tej chwili żadnych mostów przerzuconych do demokratów. Na takiej sytuacji skorzysta, oczywiście, antypaństwowa tzw. opozycja, która szybko wydrąży sobie kanały dojścia do administracji Joe Bidena.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Rozstanie, które jest spotkaniem

Ks. Mariusz Frukacz

Nie uciekajcie od śmierci. Nie udawajcie, że jej nie ma i nie będzie, bo ona przyjdzie, czy tego chcemy, czy nie. Nie uciekajmy od śmierci, zadając śmierć, ale zaufajmy Jezusowi – mówił bp Andrzej Przybylski w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Najświętsze miejsce

Marian Florek

Od konsekracji kościoła parafialnego Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie, której dokonał ówczesny metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, minęło 20 lat.

Działania rycerzy

Beata Pieczykura

Co jednoczy Rycerze Kolumba? Odpowiedź na to pytanie poznali ci, którzy w dniu beatyfikacji ich założyciela – ks. Michaela McGivneya modlili się we wspólnocie rycerskiej regionu częstochowskiego.

Niedziela podlaska

Ciche ubóstwo tak blisko nas

Ks. Łukasz Gołębiewski dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

17 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. W tym dniu zwracamy szczególną uwagę na problem, jakim jest bieda i wykluczenie społeczne, a także wyrażamy solidarność z najuboższymi.

Zdobywać sercem, nie pięścią

Wszystko, co mam, otrzymałam od Boga, i wszystko, co osiągam, zależy od Niego. Bez Boga nie zrobiłabym nic – mówi Aleksandra Oleksiuk w kontekście licznych talentów, którymi dzieli się na co dzień z innymi.

Ten majątek trzeba rozdać

Ks. Robert Grzybowski

Dzisiejsza Ewangelia porównuje królestwo niebieskie do bardzo bogatego człowieka, który przed podróżą powierza sługom swój majątek. Nie daje im przy tym żadnych wytycznych, ale po prostu wyjeżdża.

Niedziela kielecka

Nie zapominajmy o nich

Katarzyna Dobrowolska

Okres jesienno-zimowy jest zawsze trudny dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności. W tym roku sytuacja jest o wiele bardziej poważna ze względu na szalejącą pandemię. Tym bardziej potrzebują naszej wrażliwości i wsparcia.

Brak miłości jest największym niebezpieczeństwem dla świata

O najnowszej encyklice papieża Franciszka, ostatnich wydarzeniach w Polsce, potrzebie dialogu i  budowania braterstwa z bp. Marianem Florczykiem – rozmawiała Katarzyna Dobrowolska

Piszą piękną historię wiary

Agnieszka Dziarmaga

Przed ćwierćwieczem w miejscu dzisiejszego kościoła było pole rzepaku i pustka... Dzisiaj Bilcza to niemal przedmieścia Kielc, gęsto zaludnione, z kościołem pw. św. Kazimierza Królewicza, górującym nad okolicą.

Niedziela wrocławska

Łączy nas Jezus

Grzegorz Kryszczuk

Od dwóch lat nadają swój program po polsku. Dokładnie 19 października 2018 r. wystartowała polska wersja EWTN – Sieć Telewizyjna Wiekuistego Słowa.

Lękasz się? Oddaj wszystko Maryi!

Ukazała się książka pt. Mądrość Niepokalanej, która zwycięża Szatana. Moment jej wydania jest wyjątkowy. Czy znajdziemy w niej odpowiedź na pytania dotyczące obecnej sytuacji? Dlaczego warto zawierzyć się Maryi i przestać się lękać? Z autorem publikacji o. Janem Koniorem SJ rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Kropelka do kropelki

Grzegorz Kryszczuk

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany Bonifratrów we Wrocławiu. Jak co roku wolontariusze mieli kwestować na rzecz Hospicjum w trakcie uroczystości Wszystkich Świętych. Potrzeby są ogromne, dlatego przeniesiono zbiórkę do internetu.

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim